چگونه پرندگان مهاجر راه خود را می‌یابند؟

0

در اواخر تابستان، پرندگان بیشماری از بخشهای مختلف دنیا، خانه‌هایشان را ترک کرده و برای خواب زمستانی، به سمت جنوب پرواز می‌کنند. گاهی اوقات آنها به هزاران مایل دورتر، به سایر قاره‌ها کوچ می‌کنند. در بهار سال بعد این پرندگان دوباره، نه تنها به همان کشور باز می‌گردند، بلکه اغلب به همان لانه، در همان مکانی که بوده اند، می‌روند. آنان چگونه مسیر خود را تشخیص می‌دهند؟ آزمایشات جالب بسیاری برای یافتن جواب این سئوال انجام شد، در یکی از آنها: گروهی از لک لک‌ها را قبل از فرا رسیدن مهاجرت پائیزه از لانه‌هایشان برداشته و به مکان دیگری برده‌اند و از محل جدید، آنها باید در مسیر جدیدی پرواز کرده تا به سرزمین مورد نظر خود برسند، ولی با رسیدن موعد مقرر، آنها دقیقاً در جهتی که باید از مکان قبلی پرواز می‌کردند، به پرواز در آمدند! چنین بنظر می‌رسد که آنها دارای یک غریزه فطری هستند که به آنها هشدار می‌دهد که با فرا رسیدن فصل زمستان، باید در جهت معین بپرواز در آیند.

توانایی پرندگان در یافتن مسیر لانه خود نیز، مانند سایر نکات، جالب است. پرندگان را توسط هواپیما، به ۴۰۰ مایل دورتر از موطن خود بردند، زمانی که آنها را رها کردند، دوباره به جای قبلی خود بازگشتند.

گفتن اینکه آنها «غریزه رفتن به لانه» را دارند، این معما را به درستی توصیف نمی‌کنند. آنها چگونه راهشان را می‌یابند؟ می‌دانیم که این مهم توسط والدین به جوجه‌هایشان آموزش داده نمی‌شود، چون اغلب در مهاجرت سالانه ابتدا والدین بپرواز در می‌آیند، و پرندگان اغلب اوقات، شبها به سوی لانه پرواز می‌کنند، بنابراین نمی توانند نشانه‌ای را بیابند که راهنمای آنها باشد. سایر پرندگان بر فراز آبها پرواز می‌کنند، جایی که هیچ علامتی، از هیچ نوع وجود ندارد.

یکی از نظریه‌های موجود آن است که پرندگان میدان مغناطیسی موجود در اطراف زمین را احساس می‌کنند. خطوط مغناطیسی از شمال به جنوب قطبین کشیده شده است. احتمالاًپرندگان خود را در جهت این خطوط قرار می‌دهند. البته این تئوری هرگز اثبات نشده. حقیقت این است که علم در مورد اینکه پرندگان زمانی که مهاجرت می‌کنند و یا به آشیانه باز می‌گردند، چگونه راه خود را می‌یابند، هنوز توضیح کاملی ندارد!.

بخش جالبی از تاریخ به مهاجرت پرندگان مربوط می‌شود، زمانی که کلمبو به قاره آمریکا رسید، گروههای بزرگی از پرندگان را دید که به سمت جنوب غربی در پرواز بودند، این بدان معنا بود که خشکی نزدیک است، بنابراین مسیرش را بسمت جنوب غربی تغییر داد تا مسیر پرندگان را تعقیب کند و این چنین شد که در باهاماس به جای ساحل فلوریدا در خشکی پیاده شد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.