یک تعمیرگاه کوچک دوربین در بالتیمور که فعلا همراه انقلاب دیجیتال نشده و ایده برای ساختن موزه‌های خصوصی، فروشگاه‌ها و تعمیرگاه‌های وسایل فناورانه دهه‌های قبل

0

کسانی که خارج از مریلند زندگی می‌کنند، احتمالاً هرگز نام خدمات الکترونیک عکس بالتیمور را نشنیده‌اند. اما در این پست برای یادآوری مشاغل دوست‌داشتنی‌ای که دیگر کم کم آخرین بازماندگانش هم در حال زوالند، برای نمونه از این مرکز خدمات یاد می‌کنم.

این مغازه با نمای آجری در حاشیه یک مرکز خرید قدیمی در حومه شهر بالتیمور قرار دارد. شرکت‌هایی که اینک آن را احاطه کرده‌اند با تابلوهای بر از علائم بصری‌شان، مشاهده سرراست این مغازه را غیرممکن می‌کنند.

این فروشگاه اصلا حساب شبکه اجتماعی ندارد. اما یک سایت خیلی باستانی به سبک وب ۱.۰ دارد.

تنها راه یافتن این مغازه با نام اختصاری BP-ES به صورت الکترونیکی از طریق نظرات مشتریان در سایت‌های بررسی است و تنها راه برای اطمینان از باز بودن آن‌ها هنگام توقف این است که از قبل تماس بگیرید. خوشبختانه شماره تلفن آن هرگز تغییر نکرده.

تابلوهای قدیمی آن خدماتی را تبلیغ می‌کنند که دیگر منسوخ شده‌اند. در درون آن یک کامپیوتر با مانیتور قدیمی و با فلاپی دیسک، یک دستگاه فکس، یک دستگاه پخش حلقه به حلقه و دوربین‌های ۳۵ میلی متری خودنمایی می‌کنند.

مشتریان وفادارش می‌گویند که این مغازه برای آنها یادآور عصر نگاتیوها، یا وقتی است که هنوز گرفتن چک‌های دست‌نویس مرسوم بود و شما می‌بایستی برای سپرده‌گذاری به صورت حضوری به بانک می‌رفتید.

برای کسانی که هنوز مثلا لنزهای نیکون دهه ۱۹۸۰ دارند که دچار مشکلات فنی شده، این مغازه نعمتی است. بدون آن باید با عکاسی آنالوگ خداحافظی کنند.

عکس‌های این مرکز خدمات را که می‌دیدم با خودم گفتم کاش مراکز خدمات مجتمعی برای سرویس دستگاه‌های قدیمی می‌داشتیم. اینها می‌توانستند در حاشیه عتیقه‌فروشی‌ها باشند. جاهایی که شما بتوانید رادیوضبط‌های قدیمی؛ گرامافون، پخش‌کننده‌های VHS، باندهای صوتی قدیمی، آتاری و کمودورها را زیارت کنید، بخرید یا برای تعمیر ببرید و دیگر مجبور نباشید برای تعمیر هر وسیله قدیمی به یک فروشگاه متروک در یک نقطه متفاوت شهر بروید. (هرچند که این روزها وسایل نوی ما با توجه به تحریم و انزوا، درست نمی‌توانند تعمیر و سرویس شوند!)

ایده بدی هم نیست سرمایه‌گذاری روی چنین مرکز مجتمعی. یک موزه کوچک از وسایل دهه پنجاهی و شصتی، مرکز تعمیر آنها و مرکز فروششان به صورت مجتمع با یک دکوراسیون قابل قبول.

شاید هم چنین جایی را می‌شناسید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.