فیلم رزرو نمی‌کنیم – نقد، تحلیل و خلاصه داستان – No Reservations 2007

0

کارگردان: اسکات هیکس. بازیگران: کاترین زیتا جونز. آرون اکهارت، ابیگیل برسلین، پاتریشیا کلارکسون و باب بالابان. ۱۰۵ دقیقه.

رزرو نمی‌کنیم داستان یک سرآشپز ماهر و برجستهٔ نیویورکی به اسم کیت است که آشپزخانهٔ خود را همچون یک زندانبان دقیق و سخت گیر اداره می‌کند. این زن مقرراتی به چیزی جز کار و حرفه‌اش نمی‌اندیشد. او یک رقیب کاری هم به اسم نیک دارد. و از آنجایی که نقش این زن و مرد را دو بازیگر خوش سیمای سینمای جهان، کاترین زیتا جونز و آرون اکهارت، بازی می‌کنند پس باید منتظر باشیم که آنها به سوی یکدیگر جذب شوند. کیت سرآشپز یک رستوران درجه اول در محلهٔ منهتن نیویورک است. غذاهای کیت بسیار استثنایی و مشهور است. کیت با وجودی که زن بداخلاق و بدعُنقی است اما از سوی پائولا (پاتریشیا کلارسون)، صاحب رستوران، تحمل می‌شود زیرا کیت بهترین پزندهٔ غذاهای فرانسوی است. پائولا همهٔ تلاش خود را می‌کند تا مانع از رو به رو شدن کیت با مشتریان رستوران شود زیرا کافی است یکی از مشتریان به کیفیت غذا اعتراض کند که در این صورت با خشم عنان گسیختهٔ کیت مواجه خواهد شد.

پائولا از کیت خواسته است که برای حل مشکلات عصبی‌اش حتماً به روانپزشک مراجعه کند. دنیای نسبتاً آرام کیت در پی کشته شدن خواهرش در یک سانحهٔ رانندگی زیر و رو می‌شود. کیت در پی مرگ خواهر، سرپرستی قانونی تنها دختر او، زو (ابیگیل برسلین)، را بر عهده می‌گیرد. کیت و زو اصلاً با یکدیگر تفاهم ندارند و رابطهٔ آنها همواره سرشار از تنش است. زو نمی‌تواند به راحتی مرگ مادرش را تحمل کند و کیت هم نمی‌داند که با این دختر بچه چگونه رابطه‌ای باید برقرار کند. پائولا بعد از اینکه از وضع تازهٔ کیت باخبر می‌شود یک هفته به وی مرخصی می‌دهد. اما کیت وسط هفته به رستوران سر می‌زند و پی می‌برد که پائولا آشپز تازه‌ای به اسم نیک (آرون اکهارت) را استخدام کرده است. نیک که مهارت‌های آشپزی‌اش دست کمی از کیت ندارد به وی می‌گوید که از جمله هواداران اوست. اما کیت که اساساً زن بدبین و مشکوکی است تصور می‌کند که نیک قصد دارد شغل وی را تصاحب کند. به مرور زمان رابطه‌ای میان کیت و نیک آغاز می‌شود. نیک موفق می‌شود با زو رابطهٔ دوستانه‌ای برقرار کند. از این طریق رابطهٔ میان کیت و نیک نیز بهتر می‌شود و …

رزرز نمی‌کنیم اقتباس موثقی است از روی فیلم آلمانی Mostly Martha (ساندرا نتلبک، ۲۰۰۱). این فیلم با وجودی که فاقد قدرت احساسی نسخهٔ آلمانی است اما حکایت تاثیرگذاری است در مورد قدرت بیکران عشق که می‌تواند یخ‌های قلب یک زن تنها را ذوب کند.

رزرو نمی‌کنیم جدای از اینکه یک قصهٔ عشقی است یک «فیلم غذایی» هم هست. فیلمساز نماهای دقیق و جزئی پردازانه‌ای از انواع غذاها را به تماشاگر ارایه می‌کند. آشپزخانه و غذا از جمله بخش‌های اصلی و جدایی ناپذیر فیلم است. روابط مرکزی فیلم – میان کیت و زو، و کیت و نیک – ساختار محکم و قدرتمندی دارد. تماشاگر این سه کاراکتر را درک می‌کند و آنها را دوست دارد. سه بازیگری که نقش‌های کیت، نیک و زو را بازی کرده‌اند در مجموع در کار خود موفق بوده‌اند. کاترین زیتا جونز در قالب کیت پذیرفتنی به نظر می‌رسد؛ هر چند که او نقش کیت آشپز را بسیار بهتر از کیت عاشق و کیت مادر بازی کرده است. باب بالابان نیز در نقش روانپزشک کیت مقداری خنده و طنز به فیلم اضافه کرده.

رزرو نمی‌کنیم خالی از عیب و ایراد نیست. برخی منتقدان بر این باورند که فیلم فاقد گرمای احساسی لازم است و کاراکترهای اصلی‌اش بیشتر شیفتهٔ آشپزی‌اند تا درک یکدیگر. شاید این ایراد عمدتاً به خاطر تلاش فیلمساز برای عرضهٔ محصولی متفاوت در ژانر کمدی/ درام/ عاطفی است. فیلم با اینکه از کلیشه‌ها بهره برده اما چگونگی استفاده‌اش از کلیشه‌ها غیر کلیشه‌ای است! همین امر باعث شده که فیلم تا حد زیادی غافلگیر کننده باشد. رزرو نمی‌کنیم شاید از حیث احساسی داغ و سوزان نباشد اما قطعاً گرم و لطیف هست.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.