فیلم ستاره هشتاد – نقد، بررسی و خلاصه داستان – Star 80 (1983)

0

کارگردان : باب فاسی، برمبنای مقاله‌ای از ویلیچ و ویس، نوشته ترزا کارپنتر.
فیلمنامه‌نویس : باب فاسی، برمبنای مقاله‌ای از ویلیچ و ویس، نوشته ترزا کارپنتر.
فیلمبردار : سون نیکویست.
آهنگساز(موسیقی متن) : رالف برنز
هنرپیشگان : ماری همینگوی، اریک رابرتس، کلیف رابرتسن، راجر ریس، دیوید کلنن، جاش موستل و کارول بیکر.
نوع فیلم : رنگی، ۱۰۳ دقیقه.

ونکوور، سال ۱۹۷۸. «پل اسنایدر» (رابرتس)، هزار پیشه‌ای که راه‌های مختلف را آزموده تا مقام و شهرتی به هم بزند و هنوز هم به جائی نرسیده، با «دوروتی استراتن» (همینگوی)، پیش خدمت جوان و پری‌روی یک اغذیه‌فروشی برخورد می‌کند. «پل» با زبان‌بازی دل «دوروتی» را به دست می‌آورد و با متقاعد کردنش، عکس‌هائی از او می‌گیرد تا برای یک مجله بفرستد.

«هیو هفنر» (رابرتسن)، به شهرت و محبوبیت می‌رسد و چون این پیشرفت و ترقی را مدیون «پل» می‌داند، به رغم مخالفت «هفنر»، با او ازدواج می‌کند. اما زمانی که برای ایفای نقش در فیلمی به کارگردانی «آرام نیکلاس» (ریس) به نیویورک می‌رود، با «پل» درگیری پیدا می‌کند. «دوروتی» دل به «آرام» می‌بندد و از «پل» تقاضای طلاق می‌کند؛ اما «پل» نمی‌پذیرد و چون نمی‌تواند نظر «دوروتی» را تغییر دهد، او را به قتل می‌رساند و بعد خودش را می‌کشد.

برمبنای سرگذشتی واقعی که فی‌نفسه آنقدر دردناک، هراس‌آور و آزارنده است که خود به خود هر اقتباسی از آن تأثیرگذار خواهد بود، به‌خصوص که فاسی در این آخرین فیلمش می‌کوشد لحن مستندگونه‌ای داشته باشد و به این دلیل بیش از هرچیز حس «چشم‌چرانی‌» را به تماشاگر منتقل می‌کند‌، چشم‌چرانی در زندگی پُر رمز و راز زنی که شوهر بیمارش او را به ورطه هرزه‌نگاری و بعد نیستی می‌کشاند.

همینگوی هم از نظر ظاهر و هم از نظر توان بازیگری برای ایفای شخصیت این زن کاملاً مناسب است (ابتدا قرار بود جیمی لی کورتیس این نقش را به عهده بگیرد) و اریک رابرتس نیز شاید تنها بازی خوب عمرش را ارائه داده باشد! در سال ۱۹۸۱ نیز برمبنای زندگی استراتن، فیلمی تلویزیونی با نام مرگ یک دختر وسط مجله: سرگذشت دوروتی استراتن به کارگردانی گابریل بومونت و همکاری کورتیس، رابرت رید و میچل رایان ساخته شده بود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.