فیلم پانزده دقیقه – معرفی، نقد و بررسی – ۱۵ Minutes 2001

0

کاگردان، جان هرتز فیلد/نویسنده فیلمنامه: جان هرتز فیلد/ بازیگران: رابرت دنیرو (ادی فلمینگ)، ادوارد برنز (یوردی وارشاو)، کلزی گرامر (رابرت هاوکینز)، آوری بروکس (لئون جکسون)، ملینا کافا کاردس (نیکولت کاردس)، کارل رادن (امیل اسلوواک). زمان فیلم:۱۲۰ دقیقه  مناسب برای سنین بالای هجده سال/محصول ۲۰۰۱ آلمان و آمریکا.

آمریکا، زمان حال. امیل اسلوواک، تبهکار اهل چک، پس از گذراندن دوران محکومیت خود به جرم سرقت مسلحانه در روسیه، به همراه دوست روسی خود اولک رازگال وار نیویورک می‌شود تا سهم خود را از سرقت دریافت کند. اما درمی‌یابد که شریک جرم او میلوش، تمام سهم او را خرج کرده است. امیل، میلوش و همسرش تامینا را به قتل می‌رساند و اولگ، با دوربینی که قبلا دزدیده در همان حال از صحنه قتل تصویر می‌گیرد. مهاجری غیر قانونی به نام دافنه نیز شاهد جنایت امیل است. دافنه فرار می‌کند اما امیل در کیف به جا مانده از او نشانی یک آژانس حفاظت که او قرار بود در آن مشغول به کار شود را پیدا می‌کند. امیل در همان حال صحنه را طوری ترتیب می‌دهد که وانمود شود قربانیان او در حادثه آتش‌سوزی جان سپرده‌اند.

یوردی وارشاو، ماءمور تحقیق آتش‌نشانی به همراه اونی فلمینگ کارآگاه ویژه قتل برای تحقیق درمورد قتل این دو نفر اعزام می‌شوند. امیل در جستجو برای یافتن دافنه زنی که با دافنه ارتباط دارد را به ضرب چاقو از پای درمی‌آورد. اولگ این صحنه قتل را نیز ثبت می‌کند. وارشاو فلمینگ دافنه را پیدا می‌کنند. امیل، فلمینگ را در آپارتمان به قتل می‌رساند. و پس از آن نوار (به تصویر صفحه مراجعه شود) ضبط شده صحنه قتل متعلق به اولگ را به یک شبکه تلویزیونی جنجالی به مبلغ یک میلیون دلار می‌فروشد. این معامله به رابرت هاوکینز مجری برنامه شبکه فرصتی می‌دهد تا ترتیب دستگیری آنها را در برنامه زنده خود بدهد. وارشاو، برای تلافی قتل فلمینگ، برنامه‌ریزی‌های ‌ مربوط به دستگیری امیل را بر هم می‌زند و با تهدید اسلحه او را می‌رباید و اولگ نیز در این میان اجازه می‌یابد تا از مهلکه فرار کند. وارشاو پس از به نتیجه نرسیدن با همکاران پلیس خود، نهایتا تصمیم می گیرد تا امیل را به دادگاه تحویل دهد. امیل که خود را مبتلا به نقص روانی جلوه می‌دهد، با تخفیف دوران محکومیت خود را در یک تیمارستان می‌گذراند. اولگ، تصاویری را که قبل از به قتل رساندن فلمینگ از امیل و او گرفته بود و در آنها، تبهکار اهل چک از قصد خود برای متوسل شدن به جنون در دادگاه حرف می‌زند را به هاوکینز می‌دهد. امیل پس از فهمیدن قضیه، اولگ را تا حد مرگ مورد هدف قرار می‌دهد و دوست فلمینگ را به گروگان می‌گیرد. اما وارشاو او را با شلیک گلوله‌ای از پای درمی‌آورد. اولگ در نهایت دوربین را به سمت خود می‌گیرد تا از مرگ خود نیز تصویربرداری کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.