کاترین بیگلو – زندگینامه و فعالیت‌های هنری و سینمایی و فهرست آثار – Kathryn Biglow

0

تاریخ تولد: 27 نوامبر، 1951 در سن کارلوس کالیفرنیا، آمریکا

فیلم‌های مهم

در آستانه تاریکی (1987)، روزهای عجیب (1995)، نقطه گسست (1991)، گنجه رنج (2009).

ژانر معمول فیلم‌هایش

درام، تریلر، اکشن، جنایی.

چند نکته از زندگی‌اش

 • نام اصلی اش کاترین بیگلو است.
 • پدرش مدیر کارخانه رنگ سازی بود به مادرش کتابخانه دار.
 • تنها فرزند خانواده است.
 • در نوجوان شیفته نقاشی و اسب سواری بود.
 • در فاصله ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۱ همسر جیمز کامرون بوده است.
 • در موسسه هنر کالیفرنیا تدریس کرده است.

دلایل شهرت

 • نامش تا ابد با این دستاورد عجین شده؛ او اولین زنی است که اسکار بهترین کارگردانی را با فیلم گنجه رنج دریافت کرده. این جایزه از این نظر اهمیت دارد که رقیب اصلی او در این شاخه در هشتاد و دومین دوره از مراسم جیمز کامرون با فیلم آواتار بود.
 • او اولین زن فیلمسازی است که جایزه بهترین کارگردانی بفتا را به خاطر گنجه رنج به خود اختصاص داد.
 • مجله تایم او را به عنوان یکی از چهره‌های تاثیرگذار سال ۲۰۱۰ انتخاب کرد.

چند کلمه که دنیای فیلمساز می‌سازند.

مردان بدون زنان، زنان بدون مردان، خشونت، قدرت.

 لقب پیشنهادی

شیر زن سینما

مؤلفه‌های سبکی و مضمونی تکرار شونده

 • در اکثر فیلم هایش نقش‌های اول را مردانی تسخیر کردند که شیفته هیجانی مهلک هستند.
 • اغلب از نقطه‌نظر اول شخص استفاده می‌کند (سکانس‌های عبور از روی سیم در روزهای عجیب و سکانس تعقیب و گریز در نقطه گسست).

چند جمله مهم از او

 • اگر قرار باشد در مقابل فیلم ساختن زن‌ها جبهه گرفته شود، دمن به دو دلیل در مقابل آن می‌ایستم: اول اینکه نمی‌توانم جنسیتم را تغییر بدهم و دوم این که زیر بار این حرف که فیلم نسازم، نخواهم رفت. در سینما مهم نیست که فیلم را چه کسی ساخته؛ نکته مهم این است که شما می‌توانید با آن فیلم ارتباط برقرار کنید یا نه … باید زمان بیشتری وارد کار فیلمسازی شوند. به نظرم هنوز این و ذهنیت جا نیفتاده که این کار واقعا امکان پذیر است. اما من به شما می‌گویم که امکان پذیر است.
 • انتخاب بازیگر بر اساس استعداد بازیگری از شکل و قیافه. باید بازیگر مناسب نقش را پیدا کنید. هر مورد دیگری که وارد روند تصمیم گیری شود، به نوعی مصالحه است.
 • هیچ علاقه به خشونت ندارم. در عوض بسیار به حقیقت علاقه‌مندم. اما خشونت، حقیقت از زندگی روزمره ماست. بخشی از بافت اجتماعی زندگی ما.
 • مدت‌ها به این فکر می‌کردم که حد و اندازه من در سینما چیست و دست آخر به این نتیجه رسیدم که دوست دارم آن را کشف کنم امکانات‌اش را گسترش بدهم. کار من به از میان برداشتن مرزهای جنسیتی یا از میان برداشتن سنت‌های ژانر خاصی محدود نمی‌شود.

جوایز مهم

بیگلو تا پیش از کسب اسکار بهترین کارگردانی در سال ۲۰۱۰، چندان مورد توجه فستیوال‌ها و مراسم‌های اهدای جوایز قرار نگرفته بود. در سال ۱۹۸۷ به خاطر فیلم در آستانه تاریکی از جشنواره فیلم‌های فانتزی بروکسل برنده جایزه شد. روزهای عجیب هم جایزه بهترین کارگردانی ساترن را در سال ۱۹۹۵ به ارمغان آورد. سال ۲۰۱۰ سال بیگلو و گنجه رنج بود. او با کارگردانی درام پرتنش جنگی تمام جایزه‌های معتبر، از جمله جایزه بهترین کارگردانی اتحادیه کارگردانان آمریکا را به خود اختصاص داد.

منابع الهامش

فیلم‌های سام پکین پا و پیر پائولو پازولینی، تابلوهای گویا و رامبراند.

چند جمله از دیگران درباره او

راجر ایبرت: «بیگلو استاد روایت داستان‌هایی درباره مردان و زنانی است که در معرض خطر فیزیکی قرار گرفتن را برمی‌گزینند. بیگلو اولویت اول را به انسان‌ها می‌دهد و بعد به خطر می‌پردازد. در فیلم‌های او جایی برای موضوع دیگری باقی نمی‌ماند».

ای. او. اسکات: «پرونده بیگلو پستی و بلندی‌های بسیاری دارد اما فیلم‌های او هیچ گاه کسل کننده نبودند. می‌شود گفت که او درک بی نقصی از ساختاری دارد که چشم، گوش، سیستم عصبی به مغز تماشاگر را به هم متصل کرده و یک سره او را درگیر می‌کند. یکی از محبوب ترین کارگردانان از که فیلمسازی اکشن و سینمای اندیشه را مترادف یکدیگر می‌گیرد».

کنت توران: «نام بیگلو از همان وقتی که فیلم‌هایی مثل بدون عشق و در آستانه تاریکی را ساخت، در فهرست کارگردانان مورد علاقه منتقدان قرار گرفت. اما تا زمان ساخت گنجه رنج موضوعی که به خوبی استعداد ذاتی‌اش در ایجاد تعلیق هنرمندانه را برایش فراهم کند، پیدا نکرده بود. با این فیلم بود که بیگلو آنچه که خودش آن را “موقعیت‌های احساسی تشدید شده” می‌نامید، به معرض نمایش گذاشت».

چند حاشیه و جنجال

 • بیگلو چهارمین کارگردان زنی است که نامزد اسکار بهترین کارگردانی شده: پیش از او لینا ورتمولر، جین کمپیون سوفیا کاپولا هم نامزد شده بودند. فرق بیگلو در این است که این جایزه را برد.
 • در اوایل دهه هشتاد در یکی از تبلیغات گپ مانکن بود.

آثار کمتر دیده شده دست کم گرفته شده

وزن آب (۲۰۰۰)

همکاران مورد علاقه

جیمز کامرون (مدیر تولید نقطه گسست تهیه کننده و فیلمنامه نویس روزهای عجیب)، اریک رد [فیلمنامه نویس، همکاری در فیلم‌های در آستانه تاریکی و فلز آبی (۱۹۸۹)] و تایم سایز مور (بازی در فیلم‌های فلز آبی، نقطه گسست، روزهای عجیب).

یک سکانس مهم از فیلم هایش

در نقطه گسست (۱۹۹۱)، جانی یوتا (کیانو ریوز)، مامور جوان اف. بی. آی، در ماموریتی برای دستگیری گروه سارقان حرفه‌ای بانک به نام «روسای جمهور سابق» با سردسته گروه به نام بودی (پاتریک سوایزی) آشنا می‌شود. جانی در نقش مامور مخفی و بودی در دنیای تبهکارانه‌اش رابطه‌ای صمیمانه با هم برقرار می‌کنند، که بیگلو این رابطه را با ظرافت تمام به تصویر می‌کشد. اوج فیلم در سکانس پایانی آن است؛ این جا کنار موج‌های خروشان ایستگاه آخر است و بودی قصد دارد شعار همیشگی‌اش را – یعنی استادگی در برابر سیستمی که روح انسانی را نابود کرده – به صورت عملی اجرا کند. جانی برای دستگیری او آمده، اما در نهایت مجاب می‌شود فرصت آخرین موج سواری را هم به او بدهد. این آخرین دیدار جانی و بودی است چون هر دو می‌دانند که از آن موج سواری بازگشتی در کار نخواهد بود.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

درخت‌هایی که با شیواترین زبان می‌گویند: می‌خواهم زنده بمانم!

درخت‌ها از 370 میلیون سال پیش بر روی کره زمین بوده‌اند و گرچه ما انسان‌ها با همه امکانات خود سعی در از بین بردن آنها داریم، آنها تا جایی که می‌توانند مقاومت می‌کنند.برآورد می‌شود که روی زمین علیرغم همه جفاهایی که ما به طبیعت وارد…

این معماری‌های بسیار عجیب و در مواردی هراس‌انگیز دوران سوسیالیسم در روسیه و کشورهای اقماری آن

شوروی و سوسیالیست‌ها هم برای خود سبک معماری خاصی داشتند. در مواردی باشکوه، در مواردی خشن و در معدودی موارد مفهومی و زیبا.چیز جالب در آنها هدف ساخت آنها بود: بزرگداشت مبارزات میهنی و پیشرفت‌هایی که در سایه دولت‌های چپ به دست آمده بودند.…

آیا واقعا سرم حقیقت وجود دارد؟ چطور کار می‌کند؟

انسان‌ها از زمان امپراتوری روم می‌دانستند که ما در حالی که تحت تأثیر چیزی باشیم، صادقانه‌تر و راحت‌تر سخن میٰ‌گوییم. این همان جایی است که ایده  اصطلاح «سرم حقیقت» از آن سرچشمه می‌گیرد.سرم حقیقت به تعدادی از داروهای تغییر دهنده ذهن اشاره…

چرا هنگامی که می‌خواهند عکسی از ما بگیرند، ناخودآگاه سرمان را کج می‌کنیم؟

وقتی در فیس بوک، اینستاگرام یا سایر سایت‌های رسانه اجتماعی پر از عکس هستیم، احتمالاً متوجه یک روند در زبان بدن کاربران خواهیم شد. هنگام عکس گرفتن و مواجهه با دوربین، برخی افراد به طور خودکار سر خود را به یک طرف خم می‌کنند. به نظر می‌رسد که…

هلند کشور لاله‌ها – توضیحات + گالری عکس زیبا

هلند به خاطر مزارع خیره‌کننده لاله‌ که گردشگران را از سرتاسر جهان جذب می‌کند، مشهور است. این مزارع به ویژه در فصل بهار، معمولاً از اواخر مارس تا اوایل اردیبهشت، سرزنده و زیبا هستند.مزارع لاله عمدتاً در منطقه‌ای به نام "Bollenstreek"…

تصاویر طبقه‌بندی شدن پنتاگون البته «تخیلی» و حاصل میدجرنی از بازیابی یوفوها و برنامه‌ مهندسی معکوس…

بشقاب پرنده مخفف عبارت Unidentified Flying Object است. به هر شیء یا پدیده‌ای اطلاق می‌شود که در آسمان مشاهده شود و به راحتی قابل شناسایی یا توضیح نباشد. بشقاب پرنده‌ها اغلب با ادعا‌های مربوط به فضاپیما‌های فرازمینی مرتبط هستند، اما می‌توان…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت وازلین ساج / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5