خیاط پاناما – معرفی و نقد و بررسی Tailor of Panama 2001

0

کارگردان: جان بورمن/نویسندگان فیلمنامه: آندرو دیویس، جان لوکاره، جان بورمن، بر مبنای رمانی از جان لوکاره/بازیگران: پیرس برازنان (آندرو اوسنارد)، جفری راش (هری پندل) جمی لی کورتیس (لوئیز اپندل)، برندان گیلسون (میکی آبراکساس)، کاترین مک کورماک (فرانسسکا)، لئونور وارلا (مارتا). هارولد پینتر (بنی).

زمان فیلم:۱۰۹ دقیقه  مناسب برای سنین بالای ۱۵ سال/محصول ۲۰۰۱ آمریکا و ایرلند.

پاناما، زمان حال. هری پندل اهل لندن، خیاطی کارآزموده و مشهور است که لباس‌های مدل Row Savile را برای خاندان حکومتی پاناما-از جمله رئیس جمهور-آماده می‌کند. پس از در اختیار گرفتن دوبارهٔ کانال پاناما توسط پانامائیها، جاسوسی به نام آندرو و اوسنارد، وارد کشور می‌شود تا موضوعات و مسائل مورد علاقه بریتانیائی‌ها را زیر نظر داشته باشد. او به خاطر تماس‌های مداوم هری و همسر آمریکایی‌اش لوئیزا که در کانال پاناما برای دولت کار می‌کند، با مقامات پانامایی، سعی می‌کند تا به آنها نزدیک‌تر شود و ایجاد رابطه کند. هری که در واقع یک آدم رویایی و خیال‌پرداز است، با یک قول مساعد مالی برای بازپرداخت قرض‌های خود به همکاری با آندرو ترغیب می‌شود و او را به باشگاه پانامائی‌های کله‌گنده می‌برد. در آنجا به فردی با نام میکی آراکاس روبرو می‌شوند که قبلا یک انقلابی تمام عیار بوده و حالا دائم الخمری است که معمولا در باشگاه به سر می‌برد. هری با این ادعا که میکی و مارتا-دستیار هری که زمانی بسیار زیبا بوده-در طی انقلاب پاناما مشترکا رهبری نهضت مقاومت را بر عهده داشته‌اند، سعی می‌کند تا اهمیت میکی را به عنوان یک انقلابی بیش از حد جلوه دهد. اوسنارد قضیه را به سفارت بریتانیا که به موضوع در عین بدبینی نگاهی کنجکاوانه دارند، منتقل می‌کند.

به هری مبلغی پول پرداخت می‌شود و او نیز پول‌ها را به میکی می‌دهد.

هری برای گرفتن اندازه کت و شلوار رئیس جمهور نزد او می‌رود. در بازگشت به اوسفارد اطلاع می‌دهد که قرار است پاناما، کانال را به مشتریان فرانسوی و چینی بفروشد. اوسنارد وانمود می‌کند که این قصه ساختگی را باور نکرده است.

اما به هر حال قضیه را منتقل می‌کند و آخرین قرض‌های هری را نیز می‌پردازد. لوئیزا همسر هری به سراغ اوسنارد می‌رود و از او می‌خواهد بیش از این خانواده‌اش را وارد فعالیت‌های جاسوسی نکند. اما اوسنارد با وجود قولی که از این بابت به او می‌دهد. کار خود را دنبال می‌کند. لاگز مور رئیس اوسنارد. پنتاگون را متقاعد می‌سازد که به میکی و مارتا ۱۵ میلیون دلار بپردازند تا صرف فعالیت‌های انقلابی‌شان کنند و با این شیوه امنیت پاناما را تهدید کرده و راه را برای ورود نیروهای مسلح آمریکایی به خاک پاناما هموار سازند. میکی دائم الخمر که آدمی از دور خارج شده و مشروب خواره است، دست به خودکشی می‌زند. لوئیزا متوجه جعلی بودن اطلاعات هری درباره کانال می‌شود و همه‌چیز را به رئیس جمهور می‌گوید. رئیس جمهور نیز با تلفن به مقامات آمریکایی از آنها می‌خواهد تا کشور را ترک کنند. اوستارد در طی این ماجرا ۵۱‌ میلیون دلار را به جیب زده و از کشور خارج می‌شود. هری و لوئیزا با هم آشتی می‌کنند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.