معرفی و پیشنهاد تماشای سریال تابولا راسا – Tabula Rasa

1

در فلسفه و روانشناسی اصطلاح تابولا راسا معنی خاصی دارد. به صورت ساده Tabula Rasa یعنی اینکه هر یک از ما انسان‌ها به صورت یک لوح نانوشته  متولد می‌شویم و  بعدا تجربه و دانشی به دست می‌آوریم که این لوح را پر می‌کند. طرفداران تابولا راسا به‌طور کلی با اصول نظریه فطرت که معتقد است که ذهن متولد شده دارای دانش معین است مخالف هستند.

اما سریال ۹ قسمتی بلژیکی (به زبان هلندی) تابولا راسا، از این عبارت برای ورود به آموزه‌های فلسفی استفاده نکرده و بیشتر بیان حالت شخصیت اصلی داستان (آنمی) در ابتلایش به عارضه فراموشی است. کلا از فراموشی و حالات مختلفش در سینما و تلویزیون زیاده استفاده شده. مثلا ممنتوی کریستوفر نولان یا فیلم «هنوز آلیس» را به یاد بیاورید یا اصلا فیلم جدیدتر پدر آنتونی هاپیکینز را.

سریال تابولا راسا، با تلفیق مایه‌های روانکاوانه و جنایی، از عنصر فراموشی برای خلق معما‌هایی در بازیابی هویت فردی خود و جمعی دیگران بهره گرفته است.

زنی که بعد از یک سانحه اتومبیل، دچار فراموشی از مقطع همان سانحه به بعد شده است، به درمانگاه رنجوران روانی فرستاده می‌شود تا عارضه فراموشی‌اش درمان شود. از سوی دیگر یک شهروند ناپدید شده و گزارش‌های پلیس دلالت بر آن دارد که آخرین بار، او همراه با این زن دیده شده و حالا خود زن رنجور هم مظنون به جنایت علیه آن شهروند است.

شخصیت اصلی سریال «آنمی» با بازی ویله بیتن است. ستاره نمایش‌های موزیکال حالا باید هویت خود را پیدا کند، با سرخوردگی خود مبارزه کند. یا در یک خانه قدیمی با ارواح خیالی دست و پنجه نرم کند و در عین حال یک پرونده پلیسی را حل کند. در آسایشگاه پاسخ کارآگاه پلیس را در مورد ناپدید شدن «توماس» بدهد.

سریال فلش بک مکرر از زمان حال (که زن را در‌آسایشگاه نشان می‌دهد) به زمان‌های قبل (قبل از سانحه اتومبیل و بعد از آن) دارد تا کم کم معما را حل کند، اما در این بین، رابطه زن با همسر، فرزند، والدین، پلیس، پزشک و… هم کندوکاو می‌شود و در هر قسمت از مجموعه، نکته‌ای غافلگیرکننده در پی بازیابی برخی خاطرات مضمحل شده آشکار می‌شود.

چیز دیگر جالب سریال این است که نشان می‌دهد فراموشی چقدر می‌تواند عذاب‌آور باشد.

سریال گاه به ذهن شخصیت اصلی داستان نیز سرک می‌کشد و با استفاده از تمهید تبدیل اشیاء و پیکره‌ها به شن‌های ریزان و روان، ترجمانی بصری از فرآیند و حس فراموشی ارائه می‌دهد.

این سریال گرچه در سال ۲۰۱۷ ساخته شده، اما خیلی‌ها هنوز آن را ندیده‌اند. نمره بالای ۸.۰ در Imdb نشان می‌دهد که احتمالا سریال ارزش وقت گذاشتن را دارد.

این سریال ۹ قسمتی است و توسط Caviar Films در سال ۲۰۱۷ ساخته شد و از شبکه های ZDF آلمان و één بلژیک در همان سال پخش شد. در بهار ۲۰۱۸ این سریال در سرویس نتفلیکس هم قرار گرفت.

 
1 نظر
  1. سالار می گوید

    مرسی برای معرفی این سریال. تو دو روز همشو دیدم، عالی بود عالی 🙂
    همه بازیگراش خیلی خوب بازی میکنند؛ مخصوصا شخصیت اصلی فیلم، فییرله باتنس. عاشق بازیگرش شدم 🙂

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.