یک سریال دیدنی که مشتقان کسب و کار و راه‌اندازی استارت‌آپ‌ها باید ببینند: سریال WeCrashed

0

امشب می‌خواهم یک سریال جدید معرفی کنم که بیشتر به درد کسانی می‌خورد که در سودای راه‌اندازی مدل‌های جدید کسب و کار و استارت‌آپ‌های خلاقانه هستند. گرچه مدل‌های اقتصادی و اکوسیستم ایران با آمریکا بسیار متفاوت است، اما سریال جدید قطعا برای این دسته از بینندگان دیدنی است.

سریال جدید WeCrashed نام دارد و اپل تی وی آن را ساخته و جرد لتو و آن هاتاوی ستاره‌های آن هستند.

داستان این سریال بر پایه داستان واقعی اوج‌گیری و سقوط یک شرکت به نام WeWork  است.

در این سریال ما با آدام نویمان آشنا می‌شویم که لتو نقشش را بازی می‌کند. او از کارهای ناموفقی مثل فروش کفش پاشنه بلند قابل تبدیل شدن به کفش بی‌پاشنه و لباس سراسری نوزاد با قابلیت محافظت از زانوها شروع کرده بود تا اینکه ایده کاری نوینی به سرش زد:

او می‌دانست که دانشجویان فارغ التحصیل آنقدر با مشکلات مالی دست به گریبان هستند که نمی‌توانند به سادگی از عهده اجاره فضاهای کار و زندگی برآیند. او به این فکر افتاد که فضاهای کاری بزرگ را اجازه کند، ده‌ها میز کاری در آنها بچیند و فضاهای کاری مشترک در آنها ایجاد کند و آنها را در اختیار مشتریان متعددی قرار بدهد.

او با شهامت و اعتماد به نفش باورنکردنی این ایده را پیگیری کرد و توانست به سرمایه‌گذاران بقبولاند که ایده ظاهرا ساده‌اش، شدنی است!

در این مسیر او با ربه‌کا با بازی آن هاتاوی آشنا شد، زنی که جاه‌طلبی و شهامت او را دوچندان کرد.

او مرتب می‌گفت که قصد دارد تجریه جدید و یک سبک زندگی و کار نوین را بفروشد و نه فضاهای کاری. با همین شعار تبلیغاتی او نظر سرمایه‌گذاران و مردم و مشتریان را جلب می‌کرد و کارش را پیش می‌برد.

این سریال نمره ۷.۰ در imdb گرفته و همان طور که در ابتدای این پست تاکید کردم، مشاهده آن برای قشر خاصی می‌تواند مناسب باشد، اما مسلما نه برای همه. اگر قصد یک سریال تریلر یا تاریخی یا عاشقانه یا کمدی را دارید، این سریال مناسب شما نیست!


WeWork  یک شرکت املاک و مستغلات تجاری آمریکایی است که فضا‌های کاری مشترک انعطاف‌پذیر را برای استارت‌آپ‌های فناوری فراهم می‌کند. WeWork فضا‌های فیزیکی و مجازی مشترک و خدمات اداری را برای کارآفرینان و شرکت‌ها طراحی می‌کند و می‌سازد.

این شرکت در سال ۲۰۱۰ تأسیس شد و دفتر مرکزی آن در شهر نیویورک است.  از سال ۲۰۱۸، شرکت WeWork بیش از چهار میلیون متر مربع فضای کاری را مدیریت کرده است.


در ماه مه ۲۰۰۸، آدام نویمان، متولد اسرائیل و میگل مک‌کلوی، متولد آمریکا، GreenDesk، یک “فضای همکاری دوستدار محیط زیست” را در بروکلین تأسیس کردند.

در سال ۲۰۱۰، نویمان و مک‌کلوی کسب‌وکار خود را فروختند و WeWork را با اولین مکان خود در منطقه سوهوی نیویورک با سرمایه‌گذاری جزئی از جوئل شرایبر، توسعه‌دهنده املاک و مستغلات منهتن که ۳۳ درصد از سهام شرکت را به مبلغ ۱۵ میلیون دلار خریداری کرده بود، راه‌اندازی کردند.

تا سال ۲۰۱۴، WeWork “سریعترین اجاره کننده فضاهای  اداری جدید در نیویورک” به حساب می‌آمد. این شرکت فضاهای مناسب را می‌خرید و آماده می‌کرد و بعد در قالب دفاتر کوچک به افراد متعدد اجاره می‌داد.

این شرکت به مرور زمان توانست سرمایه‌گذران خلی خوبی پیدا کند.

مستاجران WeWork شامل استارت آپ‌هایی مانند Consumr، Coupon Follow، Fitocracy، HackHands، New York Tech Meetup، Turf، و Whole Whale بودند.

اما به دنبال این موفقیت‌ها، شک و تردیدهایی هم ایجاد شد.

این شرکت در سال ۲۰۱۹ با عرضه اولیه ناموفق سهام شرکت (IPO) توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرد. وال استریت ژورنال پس از انتشار اطلاعات عمومی شرکت در آگوست ۲۰۱۹، گزارش انتقادی در مورد شیوه ریاست، مدل کسب و کار، و توانایی کسب سود آن، نوشت. وال استریت ژورنال گزارش داد که نیومن از پرواز با جت‌های خصوصی لذت می‌برد و در سال ۲۰۱۸ این شرکت یکی از آن‌ها را به قیمت بیش از ۶۰ میلیون دلار خریداری کرده است.

WeWork بیش از ۲ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ از دست داد. ژدر سپتامبر ۲۰۱۹، به دنبال فشار فزاینده سرمایه‌گذاران بر اساس افشاگری‌ها، آدام نویمان، یکی از بنیانگذاران شرکت از سمت خود به عنوان مدیرعامل استعفا داد و کنترل اکثریت رای در WeWork را از دست داد.

به دنبال نگرانی‌های فزاینده سرمایه‌گذاران در مورد حاکمیت شرکتی، ارزش‌گذاری و چشم‌انداز کسب‌وکار، WeWork رسماً عرضه سهام عمومی خود را به تعویق انداخت.

در آن زمان، ارزش‌گذاری عمومی گزارش‌شده شرکت حدود ۱۰ میلیارد دلار بود، که نسبت به ارزش ۴۷ میلیارد دلاری که در ژانویه ادعا شده بود و حتی ۱۲.۸ میلیارد دلاری بود که از سال ۲۰۱۰ به طور متوسط داشت، پایین‌تر بود.

نیویورک تایمز تلاش ناموفق شرکت برای عرضه عمومی سهام و آشفتگی‌های مرتبط با آن را یک انفجار معکوس در تاریخ استارت آپ‌ها توصیف کرد.

در ماه مه ۲۰۲۱، این شرکت اعلام کرد که در سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ بیش از ۲ میلیارد دلار ضرر کرده است.

تجزیه و تحلیل این شرکت در اواخر سال ۲۰۱۹ توسط گاردین، چندین عامل را فهرست کرد که منجر به سیه‌روزی آن شده: مدل تجاری گران قیمت، رفتار “عجیب” که توسط نویمان به نمایش گذاشته شده، و بزرگ‌نمایی‌های عجیب.

در ۲۱ نوامبر ۲۰۱۹، WeWork حدود ۲۴۰۰ کارمند را اخراج کرد که تقریباً ۲۰ درصد از نیروی کارش در سراسر جهان بود. در اواخر مارس ۲۰۲۰، WeWork در تلاش برای کاهش هزینه‌ها، ۲۵۰ کارمند دیگر را اخراج کرد و به دنبال آن دور دیگری از اخراج کارکنان در پایان‌آوریل ۲۰۲۰ انجام شد.

در ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۹، اعلام شد که آدام نویمان به دلیل واکنش منفی شدید در طول فرآیند عرضه عمومی سهام، از سمت مدیرعاملی شرکت کناره‌گیری می‌کند.

البته بسته خروج نیومن ۱.۷ میلیارد دلار ارزش داشت، با ۹۷۰ میلیون دلار برای سهام باقی مانده در شرکت، ۱۸۵ میلیون دلار هزینه مشاوره و ۵۰۰ میلیون دلار اعتبار برای کمک به او برای بازپرداخت وام‌هایش به جی پی مورگان چیس.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.