آیا واقعا ظرف یک هفته آینده مجوز فیلیمو، نماوا و فیلم نت تعلیق خواهد شد؟!

0

بر اساس نامه‌ای که از سوی سعید مقیسه – رئیس ساترا- برای دکتر جبلی -رئیس صدا وسیما – ارسال شده، به نظر می‌رسد که میزان تنش و اختلاف بین vodهای ایرانی و ساترا بالا گرفته است.

بر این اساس از صدا و سیما خواسته شده که با تهیه یک نامه و تعیین ضرب الاجل یک هفته‌ای، از vodهای ایرانی مثل فیلیمو، نماوا و فیلم نت خواسته شود که به قوانین ساترا تمکین کنند و نتیجه این کار را به دادستان کل کشور و برخی نهادها و سازمان‌های دیگر مانند پلیس امنیت اخلاقی، دادسرای فرهنگ و رسانه، وزرات فرهنگ و نرکز فضای مجازی ارسال نمایند.

از همه مهم‌تر خواسته شده که نامه تعلیق مجوز هم به دلیل آنچه عدم رعایت قوانین خوانده شده ارسال شود.

حتی خواسته شده که شکایت علیه vodهای از سوی صدا و سیما تنظیم شود.

دایره خواسته‌ها حتی از این هم بیشتر است و حتی خواسته شده که جلوی تبلیغات vodها گرفته شود و از ناجا خواسته شده که جلوی تهیه برنامه‌های محیطی آنها گرفته شود.

حتی دیتاسنترها هم باید از همکاری با vodها خودداری کنند و وزارت صمت هم نشان اینماد آنها را لغو کند.

همچنین از این پس هرگونه طرح تولید برنامه از سوی vodها نباید پذیرش شود.

اختلاف بین vodها و نهادهای نظارتی مسبوق به سابقه بوده، اما دست‌کم آن طور که از متن نامه تازه برمی‌آید اختلاف جدید، بسیار جدی‌تر از سابق است.

البته ما از جزئیات این عدم هماهنگی vodها با قوانین ساترا مطلع نیستیم که مثلا مشکل بیشتر در حوزه پخش محتوای خارجی یا محصولات تولیدی داخلی بوده یا خیر. یا اینکه مشکل بیشتر جزئیات بصری و پوشش بوده یا محتوای برخی برنامه‌ها قابل تایید نبوده. همچنین از سیر مذاکرات که ظاهرا نافرجام بوده و منجر به تصمیم مندرجه در این نامه هم شده، آگاهی جزئی و دقیق نداریم و تنها کلیاتی از آن جسته و گریخته اینجا و آنجا منتشر شده است.

در یک نمای کلی به نظر می‌رسد طرفین بتوانند باز به یک راه حل میانه رضایت بدهند. اما سؤال اینجاست که چنانچه تغییر رویه vodها در برنامه‌سازی‌های نو با ذائقه مخاطب هماهنگ نباشد با برخی از برنامه‌های قبلی دیر پخش نشوند، vodها آیا می‌توانند با بحران کاهش مشترک کنار بیایند و چه ابتکاری برای خروج از این مشکل خواهند داشت؟

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.