یک ویژگی شخصیتی ممکن است تعیین کند که کدام آلباتروس‌های نر از زوجشان جدا می‌شوند

0

به گفته محققان، اکثر آلباتروس‌ها تا آخر عمر جفت‌گیری می‌کنند، اما نرهای خجالتی که از رویارویی اجتناب می‌کنند، بیشتر احتمال دارد که از بدون یار بمانند و اضافه کردند که این اولین باری است که نشان داده می‌شود شخصیت طلاق را در یک حیوان وحشی پیش‌بینی می‌کند.

آلباتروس‌های سرگردان که نیمکره جنوبی را طی می‌کنند و بزرگ‌ترین طول بال‌ها را در بین پرندگان با بیش از سه متر دارند، از تک‌همسرترین حیوانات هستند.

آن‌ها می‌توانند بیش از ۵۰ سال زندگی کنند و در حالی که بیشتر زمان را را بکی یک همسر می‌گذرانند و  هر دو سال یک بار با یک شریک برای تولید مثل ملاقات می‌کنند.

Ruijiao Sun، نویسنده اصلی مطالعه جدیدی که در مجله Biology Letters منتشر شده ، می‌گوید که طلاق یک “رویداد فوق‌العاده نادر” است که در حدود ۱۳ درصد مواقع رخ می‌دهد.

اما دانشجوی دکترا در مؤسسه اقیانوس‌شناسی Woods Hole در ایالات متحده دلیل جدایی را پیدا کرده‌اند: اگر آن‌ها متوجه شوند که موفقیت پرورش نوازاد آن‌ها با یک شریک خاص بسیار کم است، ممکن است به دنبال شریک دیگری بیفتند.

محققان برای اینکه بفهمند چگونه شخصیت یک پرنده بر احتمال طلاق آن‌ها تأثیر می‌گذارد، از یک پایگاه داده منحصر به فرد استفاده کردند.

از سال ۱۹۵۹، دانشمندان یک کلونی از آلباتروس‌های سرگردان را در جزیره Possession، در مجمع‌الجزایر Crozet در جنوب اقیانوس هند ردیابی کردند.

دانشمندانیک حلقه ضد زنگ با یک عدد روی پاث آلباتروس‌ها گذاشتند. می‌توان خیلی آهسته  به آنها نزدیک شد و سرشماری‌شان کرد.

این پرندگان “هر دو سال یکبار تولید مثل می‌کنند، زیرا یک سال کامل برای پرورش جوجه خود زمان می‌برد و انرژی بسیار زیادی مصرف می‌کند، بنابراین آن‌ها یک سال تعطیلی را پس از فارغ شدن از نوزادآوری را می‌گذرانند و آن زمان را با هم نمی‌گذرانند.

در بیش از یک دهه، محققان جسارت نزدیک به ۲۰۰۰ پرنده را با مشاهده واکنش آن‌ها به نزدیک شدن انسان به لانه خود اندازه‌گیری کردند.

آن‌ها دریافتند که آلباتروس‌های نر خجالتی تا دو برابر بیشتر از رقبای جسورتر خود در معرض طلاق بودند اما تفاوتی در زنان مشاهده نشد.

پس برای اولین بار ارتباط بین شخصیت و طلاق را در یک گونه وحشی نشان داده شد.

آلباتروس‌های سرگردان «فرایند معاشقه مفصلی» دارند، زیرا پرندگان بال‌های خود را بالا می‌برند، جیغ می‌کشند و به طور کلی در اطراف می‌رقصند. گاهی اوقات در طول این فرآیند، یک زوج مرد خارجی زورگو سعی می‌کنند وارد عمل شوند. این زمانی است که مردان خجالتی از رویارویی اجتناب می‌کنند و طلاق را می‌پذیرند.

به گفته محققان، با این حال عوامل دیگری نیز بر میزان طلاق تأثیر می‌گذارد.

تعداد آلباتروس‌های نر بیشتر از ماده است، زیرا ماده‌ها تمایل دارند در مناطقی که بیشتر در خطوط ماهیگیری گرفتار می‌شوند، علوفه بخرند.

این مطالعه نشان داد که مازاد نر‌ها به این معنی است که ماده‌ها به سرعت جفت جدیدی پیدا می‌کنند، اما ممکن است برای مردان بیش از چهار سال طول بکشد.

آلباتروس‌هایی که در یک رابطه طولانی‌مدت هستند، نسبت به افرادی که با یکدیگر جدید هستند، کمتر احتمال دارد طلاق بگیرند.

تحقیقات سال گذشته نشان داد که تغییرات آب و هوایی همچنین می‌تواند آلباتروس‌ها را به جدایی سوق دهد، زیرا پرندگان برای یافتن تعداد رو به کاهش ماهی مجبورند دورتر سفر کنند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.