پیشنهاد تازه ایلان ماسک برای خرید توییتر، فشار زیادی برای تامین میلیاردها دلار پول بر بانک‌های حامی او، وارد آورده است

0

ماه‌ها پیش پیشنهاد ۴۴ میلیارد دلاری ایلان ماسک برای خرید توییتر، سر و صدای زیادی به پا کرد. در نهایت قرار شد که یک خرید برنامه ریزی شده صورت بگیرد. بانک‌‌های سرمایه‌گذاری و بزرگان سیلیکون مشتاق بودند که بخشی از آن باشند. آنها تحت تأثیر وعده‌های بلند و موفقیت‌های گذشته ماسک، به او وعده اعطای میلیاردها دلار داده‌اند.

سپس آقای ماسک همه چیز را پاره کرد. او در ماه جولای اعلام کرد که دیگر این معامله سر بگیرد.

اما، دوشنبه شب، آقای ماسک گفت که او یک بار دیگر نظر خود را تغییر داده  و هنوز می‌خواهد توییتر را بخرد، شرکتی که تحت فشار بیشتری نسبت به بهار بود و در اقتصادی که به نظر بسیار متزلزل‌تر به نظر می‌رسد، فعالیت می‌کند.

اکنون قرارداد ۴۴ میلیارد دلاری – همان مبلغی که آقای ماسک در ماه آوریل ارائه کرد – می‌تواند برای وام دهندگانی مانند مورگان استنلی، بانک آمریکا و بارکلیز که متعهد شده بودند هزینه این معامله را تامین کنند، بسیار دشوار شده است. عدم اطمینان ناشی از جنگ در اوکراین و رفتار تکانه‌ای ایلان ماسک بر نگرانی آنها افزوده است.

پس از اینکه آقای ماسک توییتر را قصد جدید خود برای پیگیری این معامله آگاه کرد، دو طرف شروع به بررسی جزئیات کردند و مذاکرات به روز چهارشنبه کشیده شد.

او در نامه‌ای به توییتر گفت که این معامله را «در انتظار دریافت درآمد حاصل از تأمین مالی بدهی» تکمیل خواهد کرد.

گرچه آقای ماسک می‌توانست با پرداخت یک میلیارد دلار هزینه جدایی از این قرارداد کناره‌گیری کند، اما باز به خرید ۴۴ میلیارد دلار مایل شده است.

اما اگر ناگهان وام دهندگان اعلام کنند که  حاضر به تامین مالی نیستند، دوباره چه رخ خواهد داد؟!

به نظر می‌رسد آقای ماسک از طریق منابع مختلف، از جمله سرمایه خود، پول لازم را جور کند. او ۱۲.۵ میلیارد دلار از بانک‌ها جذب کرد و مورگان استنلی، بانک آمریکا و بارکلیز هر کدام ۲.۵ میلیارد دلار متعهد شدند. سایر بانک ها، از جمله BNP Paribas و Mizuho،  مبالغ کمتری متعهد شده‌اند.

به طور معمول، زمانی که بانک‌های سرمایه‌گذاری یک خرید اهرمی را تأمین مالی می‌کنند، سعی می‌کنند آن بدهی را به سرمایه‌گذاران خارجی، مانند صندوق‌های تامینی و سایر مؤسسات بزرگ، تخلیه کنند. بانک‌ها از کارمزدی که برای ترتیب دادن این معاملات دریافت می‌کنند درآمد کسب می‌کنند و بدهی را می‌فروشند تا در صورتی که وام گیرندگان نتوانند بدهی‌شان را بازپرداخت کنند، خطرات خود را کاهش دهند.

فروش این بدهی در ماه‌های اخیر بسیار سخت‌تر شده، که بانک‌ها را با چالش مواجه کرده است. اگر آنها بخواهند بدهی را بفروشند، ممکن است مجبور شوند با ضرر زیادی این کار را انجام دهند.

اما مورگان استنلی، بانک آمریکا و بارکلیز همگی از اظهار نظر در روز چهارشنبه خودداری کردند.

به گفته کارشناسان حقوقی، توییتر به احتمال زیاد سعی خواهد کرد مطمئن شود که آقای ماسک نمی‌تواند به بهانه مشکلات مالی برای خروج مجدد از قرارداد استفاده کند. توییتر از آقای ماسک شکایت کرد تا او را مجبور به اجرای توافق اولیه کند و قرار است تا دو هفته دیگر محاکمه در دادگاه عالی دلاور آغاز شود. این شرکت می‌تواند از کاتلین مک کورمیک، قاضی ناظر بر این پرونده، بخواهد تا بانک‌ها را کتباً ملزم کند که اعلام کنند که متعهد به تامین مالی مناقصه هستند.

با این حال، بانک‌ها می‌توانند استدلال کنند که شیطنت‌های آقای ماسک در چند ماه گذشته به کسب‌وکار آنها آسیب مادی وارد کرده.

کارشناسان حقوقی گفته‌اند که قاضی به احتمال زیاد به هر تلاش به اصطلاح کارشکنانه آقای ماسک در تامین مالی، نگاه نامطلوب داشته باشد. او همچنین می‌تواند آقای ماسک را وادار کند تا بر اساس قانون نیویورک که بر بانک‌ها حاکم است، از بانک‌ها شکایت کند و از آنها بخواهد به تعهدات مالی خود عمل کنند.

قبل از اینکه پیشنهاد مجدد آقای ماسک باعث شود قیمت سهام توییتر ۲۳ درصد جهش کند، ارزش توییتر به میزان قابل توجهی کاهش یافته بود و در مقاطعی بسیار کمتر از قیمت خرید پیشنهادی آقای ماسک بود

همچنین تقریباً ۳۰ میلیارد دلار باقی مانده برای تأمین مالی خرید وجود دارد .

در بهار، او گفته بود که ۷.۱ میلیارد دلار از مجموعه‌ای از سرمایه‌گذاران از جمله شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر Andreessen Horowitz و غول‌های فناوری مانند لری الیسون این مبلغ را جمع‌آوری کرده. مشخص نیست که آیا شرایط توافق آنها با آقای ماسک به آنها اجازه می دهد تا با توجه به شرایط تغییریافته از آن عقب نشینی کنند. نمایندگان Andreessen Horowitz و Oracle، شرکتی که آقای الیسون ریاست آن را بر عهده دارد، اظهار نظری نکرده‌اند.

آقای ماسک همچنین حدود ۱۵.۵ میلیارد دلار در دو فروش جداگانه سهام در تسلا، جمع‌آوری کرده . قیمت سهام تسلا از بالاترین میزان در آوریل حدود ۳۷ درصد کاهش یافته است.

منبع: نیویورک تایمز

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.