ایلان ماسک قرارداد ۴۴ میلیارد دلاری خرید توییتر را فسخ می‌کند

0

ایلان ماسک گفته است که قرارداد ۴۴ میلیارد دلاری برای خرید توییتر را فسخ می‌کند، چرا که این رسانه‌های اجتماعی اطلاعاتی درباره حساب‌های جعلی یا اسپم در این پلتفرم ارائه نکرده است.

وکلای ماسک با تشکیل پرونده‌ای به کمیسیون امنیت و مبادلات (SEC) در روز جمعه گفتند که توییتر از پاسخگویی به درخواست‌های متعدد برای اطلاعات مربوط به این حساب‌ها که برای عملکرد تجاری این شرکت بسیار مهم است، خودداری کرده‌ یا توانایی ارائه این اطلاعات را نداشته‌.

در این پرونده آمده است: «گاهی اوقات توییتر درخواست‌های آقای ماسک را نادیده می‌گیرد، گاهی اوقات آن‌ها را به دلایلی که غیرقابل توجیه به نظر می‌رسد رد کرده است، و گاهی اوقات اطلاعات ناقص یا غیرقابل استفاده را به آقای ماسک داده است.»

همچنین در این بیانیه آمده است: «توییتر مفاد متعدد این توافقنامه را نقض می‌کند و به نظر می‌رسد اظهارات نادرست و گمراه‌کننده‌ای داشته است که آقای ماسک هنگام ورود به توافق‌نامه بر آن‌ها تکیه کرده است.»

برت تیلور، رئیس هیئت مدیره توییتر، شامگاه جمعه در توییتی نوشت: «هیئت مدیره توییتر متعهد به انجام معامله بر روی قیمت و شرایط توافق شده با آقای ماسک است و قصد دارد برای اجرای توافقنامه ادغام اقدامات قانونی را دنبال کند.»

شروط این معامله مستلزم آن است که ماسک، مدیرعامل تسلا، در صورت نهایی شدن معامله، یک میلیارد دلار هزینه فسخ بپردازد.

در ماه‌آوریل، هیئت مدیره به اتفاق آرا با فروش پلتفرم به ماسک به مبلغ ۴۴ میلیارد دلار موافقت کرد، معامله‌ای که جنجال‌ها و پرسش‌هایی را در مورد آزادی بیان و اطلاعات نادرست در پلتفرم محبوب رسانه‌های اجتماعی برانگیخت.

البته چالش بین ایلان ماسک و توییتر، داستان طولانی‌تری دارد و قبل از مطرح شدن خرید توییتر، ماسک که بیش از ۹۵ میلیون دنبال‌کننده دارد، در توییت‌هایی ابراز تاسف کرده بود که این شرکت نتوانسته از پتانسیل خود به عنوان بستری برای آزادی بیان استفاده کند.

پس از موافقت اولیه هیئت مدیره برای فروش، ماسک به بهانه اینکه تعداد کاربران اسپم و غیرواقعی توییتر قابل توجه است، خواستار ارائه آمار از سوی توییتر شد.

در ماه مه، پاراگ آگراوال، مدیر عامل توییتر، گفت که تخمین می‌زند که کمتر از ۵ درصد از همه کاربران توییتر جعلی هستند. اما در یک سری توییت دیگر، او چالش تشخیص افراد واقعی از ربات‌ها  را برجسته کرد.

او نوشت: «چالش سخت این است که بسیاری از حساب‌های کاربری که ظاهراً جعلی به نظر می‌رسند، در واقع افراد واقعی هستند و برخی از حساب‌های اسپم که در واقع خطرناک‌ترین هستند  و بیشترین آسیب را به کاربران ما وارد می‌کنند – می‌توانند در ظاهر کاملاً طبیعی به نظر برسند.»

دانیل آیوز، تحلیلگر شرکت سرمایه‌گذاری Wedbush، در پی انتشار خبر لغو قرارداد خرید توییتر از سوی ماسک، نوشته است: «این یک سناریوی فاجعه‌بار برای توییتر و هیئت‌مدیره آن است، زیرا اکنون این شرکت در یک نبرد طولانی قانونی با ماسک باید وارد شود تا یا معامله نهایی شود و یا حداقل هزینه فسخ یک میلیارد دلاری را دریافت کند.»

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.