ایلان ماسک با نزدیک شدن به اتمام معامله ۴۴ میلیارد دلاری از توییتر بازدید کرد

2

به نظر می رسد ایلان ماسک در مسیر نهایی بستن قرارداد کلان ۴۴ میلیارد دلاری خود برای توییتر قرار دارد.

آقای ماسک که تسلا و اسپیس ایکس را اداره می‌کند، روز چهارشنبه از دفتر مرکزی توییتر در سانفرانسیسکو بازدید کرد و یک ویدیوی ۹ ثانیه‌ای از خود در حالی که لبخند می‌زند و سینک چینی را به داخل ساختمان حمل می‌کند، توییت کرد.

“ورود به دفتر مرکزی توییتر – اجازه دهید این سینک را واردش کنیم!”

بر اساس حکم قضایی، آقای ماسک، ثروتمندترین مرد جهان، مهلت زیادی ندارد. سه کارمند توییتر که نخواستند نامشان فاش شود، گفتند که انتظار می‌رود او این هفته در جلسات مختلفی در شرکت رسانه‌های اجتماعی شرکت کند. طبق گفته کارمندان و یادداشت داخلی لزلی برلند، مدیر ارشد بازاریابی شرکت، او همچنین قرار است روز جمعه برای کارکنان توییتر سخنرانی کند.

آقای ماسک ۵۱ ساله نیز پروفایل خود را در توییتر با توصیف خود به عنوان “Chief Twit” و علامت گذاری مکان خود به عنوان “Twitter HQ” تغییر داد. سخنگوی توییتر بلافاصله به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداد.

حضور آقای ماسک در دفاتر توییتر حاکی از آن است که او قصد دارد پس از چند ماه طولانی و پر فراز و نشیب، قرارداد را ببندد. این میلیاردر در ماه آوریل با خرید این شرکت موافقت کرد . اما در عرض چند هفته، ظاهرا از تصمیم خود پشیمان شد و سعی کرد از تصمیم خود عقب نشینی کند .

در ماه آوریل، ایلان ماسک پیشنهادی تکانه‌ای به ارزش بیش از ۴۰ میلیارد دلار  برای این شبکه اجتماعی ارائه کرد و گفت که می‌خواهد توییتر را به یک شرکت خصوصی تبدیل کند و به مردم اجازه دهد آزادانه‌تر در این سرویس صحبت کنند.

پس از آن توییتر از آقای ماسک شکایت کرد تا او را وادار به پایبندی به قرارداد معامله کند و این پرونده قرار است در ماه جاری به محاکمه برود. این ماه میلیاردر دوباره نظرش را تغییر داد و دوباره متعهد به خرید شد. پس قاضی دادگاه سلطنتی دلاور در این پرونده، محاکمه را به تعویق انداخت و مهلتی را تا ۲۸ اکتبر برای تکمیل معامله تعیین کرد.

آقای ماسک قول داده است که توییتر را با خصوصی کردن، اخراج و پرورش مشاغل اشتراکی متحول کند. او گفته است که طرفدار  آزادی بیان مطلق است و می‌خواهد قوانین مربوط به تعدیل محتوا را در این سرویس کاهش دهد، از جمله لغو ممنوعیت دونالد جی. ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا از این پلتفرم

. او اضافه کرده است که توییتر باید به یک «برنامه همه چیز» با الگوبرداری از WeChat، یک پلتفرم چینی که رسانه‌های اجتماعی، پیام‌رسانی فوری و پرداخت‌های تلفن همراه را ارائه می‌دهد، تبدیل شود.

آقای ماسک سه هفته گذشته را صرف نهایی کردن شرایط تامین مالی خود برای این معامله کرده است که شامل ۱۲.۵ میلیارد دلار قرض از بانک های وال استریت است. بانک های سرمایه گذاری معمولاً بدهی‌هایی را که برای چنین معاملاتی ترتیب می‌دهند می فروشند تا ریسک موجود در ترازنامه آنها را به حداقل برسانند. اما با توجه به سرعت سریعی که آقای ماسک اکنون در حال رقابت برای بستن قرارداد است و همچنین بازار بد برای چنین بدهی‌هایی ، آنها حداقل در حال حاضر این بدهی را در ترازنامه خود نگه می‌دارند.

برخی از ۷۵۰۰ کارمند توییتر دچار اضطراب شده اند. هفته گذشته، پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر اینکه آقای ماسک قصد دارد تا ۷۵ درصد از آنها را اخراج کند ، این شرکت به دنبال رفع نگرانی کارکنان بود . توییتر به کارگران گفت که مدیریت فعلی هیچ برنامه ای برای اخراج ندارد اما نمی تواند هیچ قولی در مورد کاری که آقای ماسک ممکن است انجام دهد بدهد.

کارمندانی که امیدوارند در شرکت بمانند نیز نگران هستند که غرامت آنها تغییر کند. بر اساس شرایط توافق خود برای خرید توییتر، آقای ماسک موافقت کرد که گزینه های سهام اعطا شده به کارمندان را با پاداش‌های نقدی برنامه ریزی‌شده جایگزین  کند. اما برخی از کارمندان نگران این هستند که او ممکن است به تعهدات خود در پرداخت غرامت عمل نکند.

روز چهارشنبه، خانم برلند کارمندان توییتر را تشویق کرد که در صورت دیدن آقای ماسک در دفتر، به او سلام کنند!

“اگر در SF هستید و او را در اطراف می بینید، سلام کنید!” او در ایمیلی این مطلب را نوشت.

آقای ماسک آخرین بار در ماه ژوئن در یک جلسه پرسش و پاسخ با کارکنان توییتر صحبت کرد.

او در آن نشست گفت: «من می‌خواهم توییتر به تمدنی بهتر و طولانی‌مدت کمک کند که در آن ماهیت واقعیت را بهتر درک کنیم.»

 
2 نظرات
  1. نارنجی می گوید

    let that sink in البته یه اصطلاحه که ماسک خواسته تصویرسازی(!) ایش کنه 🙂
    یه جورهایی تعمق کنید و بذارید توی عمق وجودتون فرو بره است.

    1. علیرضا مجیدی می گوید

      بله! ولی از ایشون انتظار نمی‌ره تحول خاصی در توییتر ایجاد کنه. جه به نمادسازی و چه بدونش!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.