این سیمان استخوانی آنتی بیوتیکی قوی اثر ضد عفونت استاف زیادی دارد

0

اعمالی جراحی ارتوپدی مانند تعویض زانو و مفصل ران می‌توانند بیماران را در معرض عفونت‌های باکتریایی بالقوه قرار دهد و سیمان‌های استخوانی یکی از راه‌هایی است که پزشکان می‌توانند با استفاده از آن، این خطر را کاهش دهند. این مواد مفصل مصنوعی را در جای خود محکم می‌کنند و در صورت پر شدن با آنتی‌بیوتیک، می‌توانند او را از باکتری‌های مضر در محل هم محافظت کنند.

اما ظهور باکتری‌های مقاوم به دارو نیازمند رویکرد‌های جدیدی برای این نوع مشکلات است و شکل جدیدی از سیمان استخوانی آماده مبارزه با مشکلات نو است.

در جستجوی سیمان‌های استخوانی جدید و بهبود یافته با آنتی‌بیوتیک، دانشمندان مجموعه‌ای از آنتی‌بیوتیک‌ها را برای فعالیت در برابر  باکتری‌هایی که در برابر چندین دارو مقاوم هستند، شناسایی کرده‌اند و آنتی بیوتیک دوگانه به نام VCD-۰۷۷ ساخته‌اند که در یک سیمان استخوانی ساخته شده از پلی متیل متاکریلات (PMMA)،قرار می‌گیرد و استاندارد طلایی مورد تأیید FDA شده است.

سیمان استخوانی جدید حاوی آنتی‌بیوتیک در آزمایش‌هایی بر روی سلول‌ها و مدل‌های موش، با عملکرد آن در مقایسه با سیمان استخوانی معمولی و بالینی PMMA مورد آزمایش قرار گرفت. مشخص شد که افزودن آنتی بیوتیک هیچ تأثیری بر پایداری سیمان ندارد. همچنین اثربخشی بالایی را در برابر طیف وسیعی از باکتری‌های مقاوم به دارو از خود نشان داد و مانع توسعه مقاومت باکتریایی شد.

امیدوارکننده‌تر از همه این است که سیمان استخوانی جدید در مدل‌های موش صحرایی در برابر عفونت‌های استخوانی استافیلوکوک نسبت به همه سیمان‌های استخوانی حاوی آنتی‌بیوتیک که در حال حاضر استفاده می‌شوند، کارآیی بیشتری نشان داد.

البته قبل از اینکه  سیمان استخوانی جدید خود را در برابر عفونت‌های باکتریایی در کلینیک‌ها بکار برود، چیز‌های زیادی باید انجام شود.

استفاده از سیمان استخوان نسبت به درمان آنتی بیوتیکی داخلی وریدی ( سیستمیک) که به دوز‌های زیاد نیاز دارد و در عین حال مقاومت دارویی را بیشتر می‌کند، مزایایی دارد. بنابراین با کار بیشتر، این فناوری ممکن است نقش مهمی در ارتقاء بهبودی بیمار و کاهش مقاومت آنتی بیوتیکی داشته باشد.

این تحقیق در مجله Nature Biomedical Engineering منتشر شد.

منبع: بریگهام و بیمارستان زنان

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.