کار خیلی سخت واقعا باعث ترشح چیزی سمی در مغز ما می‌شود و بر تصمیم‌گیری ما بعد از مدتی تاثیر منفی می‌گذارد

0

یک روز طولانی کاری در شرکت یا اداره یا هر محل کاری می‌تواند شما را خالی از انرژی کند. بعد از کار فرضت خوبی است تا با اشتیاق به تلویزیون و یک شام خوب فکر کنید. اما واقعا چرا در شرایطی که تمام روز نشسته‌ایم، به اندازه دوستانتان که شغل فیزیکی دارند، احساس خستگی می‌کنیم؟

به علاوه کار طولانی باعث می‌شود که دیگر به کارهای ضروری که باید در خانه انجام می‌دادیم نرسیم و بیشتر احتمال دارد که تصمیمات تکانشی بگیریم.

یک تحقیق اخیر که مغز افراد را در ساعات مختلف کاری اسکن کرد، نشان داده کار‌هایی نیاز به تمرکز شدید و ثابت دارند، می‌توانند منجر به ایجاد یک ماده شیمیایی بالقوه سمی به نام گلوتامات شوند.

گلوتامات که معمولاً برای ارسال سیگنال‌ها از سلول‌های عصبی استفاده می‌شود، در مقادیر زیاد عملکرد ناحیه‌ای از مغز را که در برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری نقش دارد، یعنی قشر جلوی پیشانی جانبی (lPFC) تغییر می‌دهد.

پس دانش توانسته نشان بدهد که خستگی ذهنی اثرات واقعی دارد.

مطالعات متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد تصمیمات قاضی‌های دادگاه می‌تواند به میزان خستگی قاضی بستگی داشته باشد.

به عنوان مثال، پس از یک روز طولانی در دادگاه، قضات به احتمال زیاد آزادی مشروط را رد می‌کنند (که گزینه ایمن‌تر در نظر گرفته می‌شود). مطالعات نشان می‌دهد که پزشکان در پایان یک جلسه بالینی خسته‌کننده، بیشتر آنتی بیوتیک‌های غیر ضروری را تجویز می‌کنند.

مطالعه جدید که در مؤسسه مغز پاریس (ICM) انجام شد، بررسی کرده که آیا عملکرد‌های شناختی مانند تمرکز، حافظه، چندوظیفگی و حل مسأله می‌توانند باعث خستگی قشر جلوی پیشانی جانبی lPFC شوند، که بر تصمیم‌گیری‌های ما در هنگام حذف چیز‌ها از فهرست تأثیر می‌گذارد.

هزینه فرصت

مغز مرکز فرماندهی بدن است که گردش خون، تنفس، عملکرد حرکتی و سیستم عصبی را تنظیم می‌کند. مغز این فعالیت‌ها را به بهای مصرف عظیم انرژی هماهنگ می‌کند.

سلول‌های عصبی مواد مغذی را برای آزادسازی انرژی (متابولیسم) تجزیه می‌کنند. اما این فرآیند مولکول‌های محصول جانبی معروف به متابولیت‌ها را انباشته می‌کند. گلوتامات نوعی متابولیت است. مغز این ماده شیمیایی سمی را در خواب پاک می‌کند.

نویسندگان مطالعه جدید می‌خواستند ببینند که آیا کار‌های شناختی طولانی‌مدت ذخایر مواد مغذی مغز را تحلیل می‌برند یا خیر. آن‌ها همچنین آزمایش کردند که آیا این نوع تقاضای تمرکز بالا غلظت بیشتری از مواد سمی را در lPFC نسبت به سایر بخش‌های مغز ایجاد می‌کند یا خیر.

در این مورد، نویسندگان lPFC را با قشر بینایی اولیه مقایسه کردند که اطلاعات دیداری را دریافت و پردازش می‌کند.

نویسندگان برای آزمون فرضیه خود، ۴۰ شرکت‌کننده خود را به دو گروه تقسیم کردند. هر دو گروه به مدت شش ساعت و نیم در دفتری جلوی کامپیوتر نشستند. یک گروه باید کار‌های دشواری را انجام می‌داد که حافظه کاری و توجه مداوم آن‌ها را به دنبال داشت.

برای مثال حروف هر ۱.۶ ثانیه بر روی صفحه کامپیوتر نمایش داده می‌شوند و شرکت‌کنندگان باید آن‌ها را به حروف صدادار و صامت یا بسته به رنگ حرف بزرگ یا کوچک مرتب می‌کردند. گروه دوم کار‌های مشابه اما بسیار ساده‌تری انجام دادند. هر دو گروه به طور متوسط ​​۸۰ درصد نرخ پاسخ صحیح را مدیریت کردند.

دانشمندان از طیف‌سنجی تشدید مغناطیسی (MRS) برای اسکن مغز شرکت‌کنندگان و اندازه‌گیری سطوح متابولیت‌ها استفاده کردند. نویسندگان در ابتدا، وسط و انتهای مورد بررسی قرار گرفتند.

آن‌ها نشانگر‌های خستگی مانند افزایش غلظت گلوتامات را یافتند، اما فقط در گروه با تقاضای بالا. تجمع مواد شیمیایی سمی فقط در قشر جلوی پیشانی جانبی [lPFC]) و نه در قشر بینایی اولیه مشاهده شد.

پس از وظایف شناختی پرتقاضا و کم تقاضا، به این دو گروه آزمون تصمیم‌گیری داده شد. این شامل انتخاب‌هایی در مورد تمایل آن‌ها برای انجام تلاش فیزیکی (این که آیا دوچرخه سواری با سرعت‌های مختلف داشته باشند)، تلاش شناختی (این که آیا نسخه‌های سخت‌تر یا ساده‌تر از وظایف کنترل شناختی را انجام دهند) و صبر (مدت زمانی که آن‌ها مایل بودند برای دریافت یک برنامه صبر کنند) بود. و پاداشی برای تصمیم‌گیری‌های آنها در نظر گرفته شد.

جوایز حدود ۱۰ تا ۵۰ دلار آمریکا متغیر بود.

نویسندگان دریافتند که گروه پرتقاضا، که سطح بالایی از متابولیت‌ها در lPFC داشتند، انتخاب‌هایی را ترجیح می‌دادند که پادلاش آنها مالیات کمتری در بر داشته باشد. مردمک‌های این شرکت‌کنندگان کمتر گشاد شده بودند (مردمک‌های گشاد نشان دهنده برانگیختگی است) و زمان کمتری برای تصمیم‌گیری صرف می‌کردن.

با توجه به نتایج این مطالعه، ما باید وظایف شناختی پرتقاضا را که نیاز به حافظه فعال و توجه مداوم دارند، از بین ببریم و این واقعیت را در نظر بگیریم که عملکرد در پایان روز ضربه به هر حال ضربه می‌خورد. با توجه به این نتایج، ممکن است برخی از مشاغل به ساختار‌های بسیار متفاوتی نیاز داشته باشند.

در طول شیفت خود، کنترل‌کننده‌های ترافیک هوایی فقط تا دو ساعت هواپیما را هدایت می‌کنند و پس از آن یک استراحت نیم ساعتی وجود دارد. اما رانندگان اتوبوس، پزشکان و خلبانان از استراحت‌های منظم و اجباری نیز باید بهره‌مند شوند.

مغز ما مناطق مختلفی دارد که در حین انجام وظایف مختلف مانند صحبت کردن، شنیدن و برنامه‌ریزی فعال هستند. بنابراین همه تصمیمات ما را نمی‌توان با یافته‌های مطالعه پاریس توضیح داد.

تصمیم‌گیری در مورد شخص ثالث، به عنوان مثال قاضی که در مورد یک متهم حکم صادر می‌کند، ممکن است در حالت سیری بهتر باشد و وظایفی که شامل عملکرد‌های حرکتی ظریف است، مانند جراحی، ممکن است به خطر بیفتد. این به این دلیل است که پس از صرف غذا، علاقه شخصی به بقا کاهش می‌یابد زیرا نیازی به جستجوی غذا نداریم. سیری زمانی است که بدن برای پردازش غذا نیاز به استراحت دارد، به همین دلیل است که مهارت‌های حرکتی ظریف پیچیده در این حالت در بهترین حالت خود نیستند.

دفعه بعد که در پایان یک روز طولانی مجبور به گرفتن یک تصمیم دشوار هستید، توجه داشته باشید که به سمت اقدامات کم تلاش با پاداش‌های کوتاه مدت متمایل خواهید شد!

منبع: The Conversation

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

مهندسان بامزه با اختراعات و ابداعات عجیب و غریب و کارا ! گالری عکس

بسیار پیش می‌آید که برای انجام کاری تنها دو راه داریم، یا خرید یک محصول گران و استفاده از آدم‌های کاربلد برای راه‌اندازییا اینکه خودمان با یک سری ابتکار و به صورت به اصطلاح زمخت ولی کارراه‌انداز، تقریبا بدون هزینه کار را انجام بدهیم.…

عکس‌های نوستالژیک: آدم‌های و تلویزیون‌هایشان در دوره اوج تلویزیون

دوره اوج شکوه تلویزیون کی بود؟ دست‌کم دوره اوج مونواوگ چه زمانی بود؟یک زمانی تلویزیون پیشرفته‌ترین وسیله ارتباطی ما با دنیای خارج بود. الان تلویزیون‌های هوشمند، گوشی و تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌ها جای آن به اصطلاخ متکلم وحده را گرفته‌اند.…

عجیب ولی واقعی: چشم‌های این زن در این عکس آبی نیست! + ویدئو

در یک خطای دیداری بسیار جالب که به تازگی دین جکسون در تیک تاک منتشر شده، چهره عادی زنی را می‌بینیم که برخلاف ظاهر امر، چشمان او آبی نیست و در واقع حاکستری است.دین جکسون در زمینه ایجاد خطاهای دیداری، یک حرفه‌ای محسوب می‌شود. ویدئوی او در…

چگونه از نشخوار فکری یعنی زیاد فکر کردن به چیزی تنش‌زا، رهایی پیدا کنیم؟

بعضی‌ها درگیر یک نوع نشخوار فکری می‌شوند. مثلا خاطرات بد گذشته، از دوران کودکی یا رابطه بد با شریک زندگی سابقشان را مرتب ناخواسته به هر بهانه‌ای مرور می‌کنند یا در مورد یک کار جزئی که می‌دانند انجام دادنش سخت نیست و از عهده‌اش برمی‌آیند،…

جشن ۷۵۰ سالگی برلین در آلمان شرقی و رژه رایانه‌های قابل حمل

در سال ۱۹۸۷، برلین ۷۵۰مین سالگرد تأسیس خود را جشن گرفت و شهر پر از هیجان بود. دولت کمونیستی آلمان شرقی، که در آن زمان بر نیمه شرقی شهر حکومت می‌کرد، می‌خواست این مناسبت را با رژه بزرگی که دستاورد‌های کشور را به نمایش می‌گذاشت، جشن بگیرد.…

عکس‌هایی که جادوی پرسپکتیو را نشان می‌دهند

عکاسی به نام هوگو سوئیساس، یک عکاس خلاق مستقر در لیسبون پرتغال است. او از دوربین و مغزش برای فریب چشم بینندگان عکس‌هایش استفاده می‌کند. او کاملاً خودآموخته، اشیاء روزمره را در صحنه‌هایی که به نظر نمی‌رسد متعلق به آن‌ها هستند، قرار می‌دهد، و…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو /بهترین مرکز لیزر ساری /داروخانه تینا /خرید مواد اولیه آرایشی در شیمی سنتر /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ / ویدیوهای دیدنی /بهترین فیزیوتراپی تهران /خرید سیفتی باکس / کمربند پلاتینر / محصولات پوستی بیوآکوا رو تا 60 درصد تخفیف از فروشگاه رومدباش بخر / ویکی درمان / عمل بینی /خرید پروتز مو /حرف آخر /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5