کشف پروتئینی که مختل کردن عملکرد آن برای پیشگیری از گسترش سرطان پستان، می‌تواند به بیماران کمک کند

0

محققان مکانیسمی را کشف کرده‌اند که توسط آن یک پروتئین، گسترش سلول‌های سرطان پستان را از تومور اولیه به بافت سالم تسهیل می‌کند. این کشف نه تنها درک ما از فرآیند متاستاز بهتر می‌کند، بلکه اولین گام برای توسعه درمان‌هایی است که این مکانیسم گسترش یا متاستاز را هدف قرار می‌دهند.

توانایی سرطان برای گسترش یا متاستاز از تومور اولیه به سلول‌های بافت‌های سالم اطراف یک مخرب‌ترین کارهای آن است. تقریباً در ۳۰ درصد از زنان مبتلا به سرطان پستان در مراحل اولیه، سرطانشان متاستاز داده و به استخوان‌ها رسیده است.

محققان دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا کشف کرده‌اند که پروتئینی به نام dynein برای فرآیند متاستاز در سرطان سینه ضروری است و به این ترتیب یک هدف درمانی جدید پیدا شده که پتانسیل توقف سرطان را دارد.

اگر محققان بتوانند داینئین را هدف قرار دهند، می‌توانند به طور مؤثری گسترش سرطان را متوقف کنند.

پروتئین‌های حرکتی مانند داینئین، برای حرکت، تقسیم و سازماندهی فضایی سلول‌های یوکاریوتی یا سلول‌هایی که دارای هسته هستند، ضروری هستند. برای بررسی نقش داینئین، محققان چگونگی مهاجرت سلول‌های سرطانی پستان را با استفاده از دو مدل انسانی بررسی کردند.

اولی، یک شبکه دو بعدی از الیاف کلاژن بود که نشان داد که چگونه سلول‌های سرطانی از طریق یک ماتریکس خارج سلولی اطراف تومور‌ها حرکت می‌کنند و چگونه داینئین کلید این حرکت است. دومی برای تقلید بافت نرم با استفاده از شبکه‌ای از ذرات هیدروژل میکروسکوپی، موسوم به میکروژل‌ها، طراحی شده است که به شکل‌های سه بعدی تومور را تقلید می‌کرد. همانند مدل اول، محققان دریافتند که داینئین برای حرکت سلول‌های سرطانی ضروری است.

امیر شیخی، یکی محققان گفت: «با استفاده از این مدل‌های سه‌بعدی که تا حدی تومور را تقلید می‌کنند، متوجه شدیم که اگر داینئین را مسدود کنیم، سلول‌های سرطانی نمی‌توانند به طور مؤثر حرکت کنند و به بافت‌های جامد اطراف نفوذ کنند.» در هر دو مدل، ما دریافتیم که داینئین برای حرکت سلولی بسیار مهم است، که یک روش کاملاً جدید را برای مدیریت سرطان پیشنهاد می‌کند. یعنی به جای کشتن سلول‌های سرطانی با پرتودرمانی یا شیمی درمانی، ما نشان می‌دهیم که چگونه آن‌ها را فلج کنیم. این یک خبر عالی است.

محققان می‌گویند که پس از برداشتن تومور با جراحی، فلج کردن سلول‌های سرطانی باقی‌مانده ممکن است یک جایگزین مؤثر و کمتر سمی برای شیمی‌درمانی باشد.

تابدانوف می‌گوید: «ترفند شیمی درمانی این است که سلول‌های سرطانی را کمی سریعتر از بقیه بدن از بین ببریم – این مسابقه‌ای با زمان است. شیمی درمانی در حالی که مشغول کشتن سرطان است، آسیب زیادی به بافت‌های سالم و طبیعی بدن وارد می‌کند. اگر در عوض سرطان را مهار کنیم و جلوی آن را بگیریم، می‌توانیم قسمت‌های سالم بدن را محفوظ نگه داریم. »

محققان فعلا در پی راهی برای متوقف کردن عملکرد داینئین در بافت‌های سرطانی هستند.

این مطالعه در مجله Advanced Science منتشر شده.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / هتل کربلا /فروشگاه لوازم بهداشتی /علائم گرمازدگی / بهترین مودم 5G /خرید عطر و ادکلن /قهوه فوری گانودرما دکتر بیز /جراحی زیبایی /داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.