برخی از ساکنان پاپوآ گینه نو، ژن دنیسوایی دارند که از آن‌ها در برابر مالاریا محافظت می‌کند

0
تحقیقات جدید نشان داده که که جمعیت‌های بومی پاپوآ گینه نو دارای ژن‌های Denisovan هستند که ممکن است به آن‌ها در ایجاد مقاومت در برابر مالاریا کمک کرده باشد. این یافته‌ها بخشی از یک مطالعه بزرگ‌تر است که توالی‌های کل ژنوم را از کوه‌نشین‌ها و مناطق دورافتاده در این کشور جنوب غربی اقیانوس آرام بررسی کرده.

پاپوآ گینه نو (PNG) دارای طیف متنوعی از محیط‌ها است که هر یک چالش‌های متفاوتی را برای مردم ساکن در آنجا ایجاد می‌کنند. تفاوت میان کوهستانی‌ها و جلگه‌نشین‌ها گویای این موضوع است. جلگه‌نشین‌ها در معرض عوامل بیماری‌زا مانند مالاریا قرار دارند، در حالی که ساکنان کوهستان باید در محیط‌های کم اکسیژن ناشی از ارتفاع زیاد زنده بماند.

علیرغم اینکه هر جمعیت به وضوح خود را برای زندگی در چنین محیط‌های متفاوتی تطبیق داده‌اند، اطلاعات کمی در مورد ماهیت خاص این سازگاری‌ها وجود دارد.

به همین سبب، تحقیق جدیدی انجام شد. داده‌ها توسط پروژه Papuan Past جمع‌آوری شد که محققان دانشگاه‌های تارتو (استونی)، تولوز (فرانسه) و پاپوآ گینه نو با هم در آن شرکت داشتند.

دکتر فرانسوا-خاویر ریکو، سرپرست پروژه، در بیانیه‌ای توضیح داد: «ما نشانه‌های تغییر ژنوم به صورت تطبیقی را در ژنوم‌های کامل توالی‌یابی شده ۵۴ کوهستانی‌نشین کوه ویلهلم (استان چیمبو) و ۷۴ ساکن جلگه از جزیره دارو (استان غربی) بررسی کردیم.  ما فرض کردیم که ژنوم هر دو جمعیت برای کاهش اثرات مضر محیط مربوطه به شکل متفاوتی شکل گرفته است.

در این مطالعه، واریان‌ها ژنتیکی تحت انتخاب با فنوتیپ‌های مرتبط با خون مرتبط بودند.

محققان در ژنوم جلگه‌نشین‌های، چیزی با منشأ غیر«هوموساپین Homo sapien» پیدا کردند: دنیسوا Denisova، یک جمعیت انسان باستانی منقرض شده که قبل از سکونت انسان‌های مدرن در پاپوآ گینه نو (حدود ۵۰۰۰۰ سال پیش) در آسیا زندگی می‌کردند، به نظر می‌رسد ژن‌هایی را از خود به جای گذاشته‌اند که به نوادگان انسانی آن‌ها کمک کرده است. این به این دلیل است که این انسان‌های باستانی با انسان‌های اولیه آمیخته شدند و بخشی از ژنوم آن‌ها منتقل شده است.

محققان بر این باورند که یک جهش ژنتیکی در دنیسووان‌ها که بر ساختار پروتئین خاصی تأثیر می‌گذارد، در ژنوم پاپوآ گینه نو باقی مانده است.

به نظر می‌رسد که پروتئین تغییریافته برای جلگه‌نشین‌ها برای زنده ماندن در محیط خود مفید است. دکتر مایوخ موندال توضیح می‌دهد: اگرچه ما علت دقیق این انتخاب را نمی‌دانیم، این جهش ممکن است به مردم جلگه‌نشین‌ کمک کرده باشد تا بر مالاریا غلبه کنند.

در مقابل، کوهستانی‌‌نشین‌ها یک تفاوت ژنتیکی داشتند که ممکن است بر تعداد گلبول‌های قرمز خون آن‌ها تأثیر بگذارد. شمارش خون قرمز بالاتر به آنها کمک می‌کند در ارتفاعاتی زندگی کنند که سطح اکسیژن پایین‌تر است. از سوی دیگر، جلگه‌نشین‌ها، میزان گلبول‌های سفید خون بیشتر برای ایمنی بالاتر داشتند.

دکتر ماتیلد آندره می‌گوید: «این موضوع از این‌ایده پشتیبانی می‌کند که کم‌اکسیژنی یا به اصطلاح هیپوکسی ممکن است نیروی محرکه اصلی مکانیسم «انتخاب» بوده باشد که در کوهستان‌های پاپوآ گینه نو عمل کرده. با این حال، عوامل بیماری‌زا مثل مالاریا پممکن است ژنوم مناطق کسانی را که در مناطق پست زندگی می‌کردند را از طریق «انتخاب» شکل داده باشد.»

این تحقیق نشان می‌دهد که چگونه سازگاری با محیط محلی، ژنوم‌ها و صفات یا فنوتیپ‌های حاصل از جمعیت‌های مختلف پاپوآ گینه نو را شکل داده است.

همچنین نشان می‌دهد که بررسی جمعیت‌هایی با پیشینه‌های متنوع برای کمک به دانشمندان برای درک کامل پیچیدگی‌های زیست‌شناسی انسان چقدر مهم است.

این مطالعه در Nature Communications منتشر شده است.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

عملیات گانرساید: حمله نروژ به تاسیسات آب سنگین نازی‌ها که آنها را از بمب اتمی محروم کرد

سرهنگ ارتش سلطنتی نروژ، لیف ترونستاد، پس از تحویل کپسول‌های انتحاری، به سربازانش اطلاع داد: «نمی‌توانم به شما بگویم که چرا این مأموریت اینقدر مهم است، اما اگر موفق شوید، برای صد سال در خاطره نروژ زنده خواهد ماند.»با این حال، این…

Fotomat: یادآوری غرفه‌های پردازش عکس دهه 1980 آمریکا که با خودرو از کنار آنها می‌گذشتند و فیلم‌…

در دوران قبل از عکاسی دیجیتال و آپلود آسان عکس‌ها (در این دومی شک دارم که فعلا در ایران ساده باشد!)، یک راه حل جذاب و نوآورانه برای ظاهر کردن فیلم‌های آنالوگ وجود داشت:  Fotomat.در طول دهه 1980، این غرفه‌های پردازش عکس در سراسر آمریکا،…

خارج از کادرهای عکس‌های مشهور چه گذشته؟ حالا کاربران می‌خواهد با هوش مصنوعی Generative Fill فتوشاپ…

هوش مصنوعی به سرعت در حال توسعه است و هر روز می بینیم که چقدر توسعه پیدا می‌کند. یکی از پیشرفت‌های تازهاخیراً ابزار جدید AI Generative Fill فتوشاپ بوده است.با کمک آن می‌توان بسیار ساده چیز ناخواسته‌ای را حذف کرد یا اشیایی را اضافه کرد…

نه! ژاپن واقعا شبیه هیچ کشور دیگری نیست – عکس‌هایی که این را ثابت می‌کنند

هر کشوری ویژگی‌های فرهنگی و اجتماعی و حکمرانی و اقلیمی متفاوتی از کشور دیگری دارد. اما تفاوت برخی از کشورها با دیگران، چشم‌گیرتر است. ژاپن را یک اقیانوس از دنیاهای دیگر جدا نکرده، اما اگر شما هم این عکس‌ها را با من مرور می‌کنید، می‌بینید که…

چیزهای کوچکی که مایه دلخوشی، سرگرمی یا تعجب یا تفریح می‌شوند – گالری عکس

دلخوشی‌ها در زندگی بسیارند. دلخوشی می‌تواند خانه بزرگ، ماشین لوکس، شغلی دلخواه، تماشای فیلم در آخر روز خسته‌کنندهt یک کتاب تازه، معاشرتی روح‌افزا باشد یا حتی چیزهایی کوچک‌تر مانند دیدن زمین یخ‌زده در اول صبح زمستان و شکسته شدن لایه نازک یخ…

سفری در شهرهای باستانی دنیا به یاری تخیل میدجرنی

از شهرهای باستانی دنیا بقایایی مانده و بر اساس همین یقایا و توصیف‌ها و تحلیل مورخان، برخی‌ها اقدام به بازسازی رایانه‌ای شهرهای قدیمی کرده‌اند تا شکوه و عظمت آنها را به ما بنمایانند.اما میدجرنی هم راهی آسان برای این تصور بدون نیاز به…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.