یک تحقیق جالب نشان می‌دهد که احتمال مرگ زودهنگام مردان با تستوسترون پایین، بیشتر است

0

مدت‌ها تصور می‌شد که تستوسترون عمر مردان را کوتاه می‌کند. تحقیقات انجام شده روی حیوانات عقیم شده و خواجه‌های کره‌ای این موضوع را تأیید می‌کند. با این حال، یک تحقیق جدید منتشر شده در Annals of Internal Medicine، این یافته‌ها را زیر سؤال می‌برد.

در این مطالعه که توسط تیمی در دانشگاه استرالیای غربی انجام شد، محققان نتایج ۱۱ مطالعه با کیفیت بالا را در کنار هم قرار دادند (کاری موسوم به متاآنالیز) تا تأثیر سطوح تستوسترون بر طول عمر را بررسی کنند.

این تحقیق‌ها حداقل به مدت پنج سال مردان با سطح پایین هورمون مردانه تستوسترون را پیگیری کردند و بر اساس آنها، این دسته از مردها بیشتر در معرض مرگ هستند.

مرگ در این مطالعه به هر علتی می‌توانست رخ بدهد، اما بررسی دقیق‌تر نشان می‌دهد که این مرگ‌ها بیشتر به دلیل بیماری قلبی رخ می‌دهد.

یعنی تستوسترون پایین در عین حال که اختلال نعوظ ایجاد می‌کند، روی قلب هم تاثیر منفی می‌گذارد. (بر اساس این متاآنالیز)

اختلال نعوظ اغلب خیلی زودتر از علائم بیماری قلبی رخ می‌دهد و می‌تواند به عنوان یک علامت هشدار اولیه از مشکلات قلبی موجود یا ایجاد شده در آینده، باشد. مشخص شده که تستوسترون تأثیر زیادی بر عملکرد نعوظ دارد و به علاوه سطح این هورمون را با بیماری قلبی هم مرتبط است.

سطح تستوسترون معمولاً با افزایش سن مردان کاهش می‌یابد و از سن ۳۰ سالگی حدود ۱٪ در سال کاهش می‌یابد. گاهی اوقات به آن یائسگی مردانه یا آندروپوز نیز گفته می‌شود.

این کاهش  به دلیل کاهش آهسته توانایی بیضه‌ها برای تولید تستوسترون و کاهش سیگنال‌هایی است محرک تولید تستوسترون رخ می‌دهد. با این حال، عوامل دیگری از جمله بیماری مزمن می‌توانند این کاهش را تسریع کنند.

مرغ یا تخم مرغ؟

بنابراین آیا تستوسترون پایین باعث بیماری می‌شود یا ناشی از آن است؟

محدودیت مطالعه جدید این است که نمی‌تواند تشخیص دهد که آیا تستوسترون پایین مستقیماً باعث افزایش خطر مرگ می‌شود یا خیر.

تستوسترون در اثر بیماری کاهش می‌یابد، بنابراین می‌تواند نشانگری برای یک بیماری زمینه‌ای باشد که منجر به افزایش احتمال مرگ می‌شود. این امر به ویژه در مورد بیماری‌هایی که باعث التهاب طولانی مدت می‌شوند، رخ می‌دهد که چاقی یکی از آنهاست.

در بیماران مبتلا به سرطان پروستات، هنگامی که سرطان گسترش می‌یابد، به بیمار دارو‌هایی داده می‌شود که سطح تستوسترون را به شدت کاهش می‌دهد. این درمان با وجود بهبود سرطان پروستات، خطر حمله قلبی و سکته مغزی را در بیماران افزایش می‌دهد.

بنابراین در حالی که تستوسترون پایین ممکن است نشانگر بیماری باشد، تا حدودی نشانگری هشداردهنده از احتمال بیماری قلب و مرگ هم می‌تواند باشد.

اما واقعا چه میزان از تستوسترون را باید کم دانست؟

محققان از سطوح متوسط تستوسترون افراد زیادی از جمعیت‌های مختلف برای تعیین محدوده طبیعی استفاده می‌کنند تا افراد خارج از این محدوده طبیعی را شناسایی کنند.

با این حال، تعمیم این سطوح متوسط و نرمال در بین جمعیت‌های مختلف مشکل است و اغلب برای نشان دادن این روند‌ها به جمعیت بزرگ‌تری نیاز دارد. متاآنالیز جدید نشان می‌دهد که افزایش خطر مرگ در مردان بیشتر زمانی آشکار می‌شود که سطح تستوسترون بسیار پایین باشد.

حفظ سطح تستوسترون طبیعی

با توجه به خطرات مرتبط با تستوسترون پایین،  آیا اصلا راهی برای پیشگیری از کاهش آن وجود دارد؟

اولاً، مردان باید با اتخاذ یک سبک زندگی سالم و اجتناب از افزایش وزن، سعی کنند از چیز‌هایی که باعث کاهش تستوسترون می‌شود، اجتناب کنند. اما زمانی که سطوح پایین است، درمان دارویی برای جایگزینی تستوسترون از دست رفته می‌تواند یک گزینه باشد.

شواهد فزاینده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد درمان جایگزینی تستوسترون ممکن است به کاهش برخی از این خطرات، از جمله مرگ به هر دلیل و حمله قلبی، در برخی از مردان کمک کند. با این حال، هنوز هم بحث و جدل در این کورد وجود دارد، زیرا قبلا به صورت معکوس این نگرانی وجود داشت که درمان جایگزینی تستوسترون می‌تواند خودش احتمال حملات قلبی را بالا ببرد.

ولی حالا شواهدی به دست آمده که نشان می‌دهد خطری از این لحاظ وجود ندارد.

اما تا قبل از اینکه درمان جایگزینی تستوسترون به یک فرایند روتین تبدیل شود، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

منبع: The Conversation

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / موتور کولر آبی / علائم گرمازدگی / بهترین مودم 5G /خرید عطر و ادکلن /قهوه فوری گانودرما دکتر بیز /جراحی زیبایی /داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.