اولین پیوند صورت در جهان به دست یک اورولوژیست سیاستمدار

یاشار تقی زاده – درج شده در هفته نامه سپید

از هاروارد تا مجلس فرانسه

اولین عمل جراحی پیوند صورت روز یکشنبه ، ۱۷ نوامبر ۲۰۰۵ ، در بیمارستانی در “امی ینز” ، در شمال فرانسه بر روی زنی ۳۸ ساله که صورتش در اثر حمله سگ به شدت آسیب دیده بود ، انجام شد.

البته آنچه این روزها سر و صدا کرده است و دوباره این جراحی عجیب را بر سر زبانها انداخته است ، شایعاتی در مورد احتمال پس زدن پیوند است که پزشکان این شایعات را تکذیب کرده‌اند. ولی این خود بهانه‌ای است تا با اولین پیوند صورت و ماجراهای آن و البته سرپرست تیم جراحی یعنی “پروفسور ژان میشل دوبرنارد” بپردازیم.

اولین پیوند صورت

جراحان فرانسوی تأکید دارند که این یک عمل پوند صورت کامل نبوده و تنها شامل بخشهایی از صورت این بیمار بوده است. آنها می‌گویند بینی و دهانه وی با چنان شدتی آسیب دیده بود که به سختی قادر به تکلم یا تغذیه بود. برای ترمیم صدمه شدید وارده به صورت خانم ایزابل دینویر ۳۸ ساله که ناحیه‌ای از بالای بینی تا چانه را در بر می‌گرفت ، از بافت صورت زنی از شهر لیل که دچار مرگ مغزی شده بود ، استفاده شد.

۲۴ ساعت بعد پس از عمل بیمار به هوش آمد و بلافاصله خطاب به پزشکان بر یک تکه کاغذ نوشت : “مرسی”.

بینی ، لب‌ها و چانه از زنی که به تازگی مرده و خانواده‌اش با اهدای اعضای او موافقت کرده بودند ، در طی یک جراحی ۲۱ ساعته به صورت ایزابل دینویر که مادر دو فرزند است ، پیوند زده شد و پس از پیوند پزشکان از نتیجه کار کاملا رضایت داشتند. ۲۴ ساعت بعد پس از عمل بیمار به هوش آمد و بلافاصله خطاب به پزشکان بر یک تکه کاغذ نوشت : “مرسی”.

دانشمندان و جراحان زبده تأکید کرده‌اند که این خستین عمل پیوند بینی و دهان- دشوارترین قسمت‌های صورت برای پیوند زدن- در جهان است. البته پس از انجام این پیوند بسیاری از جراحان دنیا جرأت یافته‌اند و هم‌اکنون چندین گروه از پزشکان در سراسر جهان برای انجام پیوند کامل صورت در رقابت هستند. جراحان آمرکایی امیدوراند نخستین گروهی باشند که چنین عملی را انجام خواهند داد.

اما ماجرای این پیوند به همین راحتی نبود ، چرا که مقام‌های فرانسوی سال گذشته تقاضای عده ای از پزشکان برای انجام پیوند کامل صورت را بنا به دلایل اخلاقی رد کرده بودند ، اما راه برای انجام پیوند جزئی‌تر مانند آنچه انجام شد ، باز گذاشتند. با این حال تیم پزشکان فرانشوس به خاطر انجام این عمل با انتقاداتی روبرو شدند که در واکنش به این ایرادها وضعیت بیمار را یک “مورد استثنایی” توصیف کرده و این عمل بی‌سابقه را قابل توجیه دانستند.

پزشک یا سیاستمدار

پروفسور دوبرنارد اگر چه برای بیماران بیمارستان امی‌ینز یک پزشک است ، اما برای بسیاری از مردم فرانسه خصوصا ساکنان شمال فرانسه یک سیاستمدار و برای دوستانش “مکس” است. دوستانش از آن جهت او را مکس max می‌نامند ، چون همیشه حداکثر maximum موفقیت‌ها را به دست می‌آورد.

پروفسور دوبرنارد ، در حال حاضر یکی از قانون‌گذاران مجلس ملی فرانسه است و در واقع نماینده مردم ناحیه رون در شمال شرقی لیون فرانسه است.

پروفسور دوبرنارد ۶۴ ساله ، در ناحیه‌ای به نام رون در شمال شرقی لیون به دنیا آمده است. وی تحصیلات خود را در دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد به پایان رسانده و متخصص اورولوژی است. البته او بیشتر فعالیت خود را به پیوند کلیه معطوف کرده و در این زمینه صاحب سبک است.

نام ژان میشل دوبرنارد که با بسیاری از اولین‌های عالم پزشکی همراه است ، بیشتر از آنچه باید در پزشکی شناخته شود ، در دنیای سیاست مشهور است. او اولین “اولین” خود را در سال ۱۹۷۶ رقم زد ، یعنی وقتی که اولین پیوند پانکراس اروپا را انجام داد. اما از انجایی که او عاشق اول شدن است ، بیکار ننشست و ۹ سال بعد در سال ۱۹۸۸ اول شد. این بار او اولین دست را در جهان پیوند زد. بیمار او یک نیوزیلندی بود به نام کلینت هالام که دستش مدت‌ها قبل به دلیل عدم مصرف داروهایش آمپوته شده بود. این بیمار پس از ۱۸ سال در سلامت کامل به دیدن زن ۳۸ ساله‌ای که پیوند صورت شده‌ است ، آمد.

دوبرنارد با وجود ثبت کارنامه‌ای درخشان ، باز برای اولین شدن ادامه داد و در سال ۲۰۰۰ برای اولین بار در جهان دو اندام فوقانی برای یک فرد از ناحیه ساعد پیوند زد. او تاکنون ۴ عنوان کتاب پزشکی هم نوشته و ده‌ها مقاله علمی در مجلات معتبر جهان دارد. او در حال حاضر در دانشکده پزشکی هم تدریس می‌کند. موفقیت در جراحی و انتقال حیات و جان بخشیدن به بیماران باعث نشده که فردی موفق در سیاست نشود. او در حال حاضر یکی از قانون‌گذاران مجلس ملی فرانسه است و در واقع نماینده مردم ناحیه رون در شمال شرقی لیون فرانسه است.

البته نباید فراموش کرد که او هنوز هم از اول شدن خسته نشده و همین چند ماه پیش معروفترین جراحی خود را به همراه پروفسور برنارد انجام داد و اولین پیوند صورت را به نام خود ثبت کرد.

پی‌نوشت : خواندن هفته‌نامه سپید را به همه پزشکان توصیه می‌کنم ، این نشریه در عین سرگرم‌کننده بودن و جذابیت مطالبش ، حاوی آخرین خبرهای علمی روز است و از همه مهمتر ، رایگان است!

 
1 نظر
  1. سولوژن می گوید

    بی‌اختیار یاد فیلم Face off می‌افتم.

نظرات بسته شده است.