الیمپوس و اپل هم به مانند گوگل عینک‌ساز می‌شوند!

7

به نظر می‌رسد که عرصه کامپیوترهای پوشیدنی و واقعیت افزوده، بازیگران دیگری پیدا کرده است. هفته پیش سرگئی برین -یکی از مؤسسان گوگل- در جریان همایش I/O گوگل در طی یک نمایش هیجان‌انگیز، توانایی‌هایی عینک گوگل را به رخ کشید.

اما حالا الیمپوس هم یک عینک عرضه کرده است، این عینک MEG 4.0 نام دارد، عینکی که مثل عینک گوگل می‌تواند در زندگی روزمره مورد استفاده قرار بگیرد. وزن این عینک با باطری‌اش، تنها 30 گرم است!

الیمپوس

MEG 4.0 به یاری بلوتوث به گوشی هوشمند کاربرش متصل می‌شود و اطلاعات روی گوشی را می‌تواند روی نمایشگر کوچک عینک، به ملاحظه کاربر برساند. هنوز قیمت و تاریخ عرضه MEG 4.0 مشخص نشده است.

اما به نظر می‌رسد که اپل هم به کامپیوترهای پوشیدنی علاقه‌مند شده باشد، این شرکت پتنت‌هایی در مورد عینک‌ها و وسایل جانبی قابل اتصال به سر، به ثبت رسانیده است.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

iGlass طراحی متفاوتی نسبت به عینک گوگل دارد، شیشه عینک اپل، مستقیما تصاویر را به مردمک کاربر می‌رساند. تفاوت دیگر این است که عینک اپل برخلاف عینک گوگل، دو نمایشگر دارد که در هر شیشه عینگ تعبیه شده است. تصاویر عینک گوگل، بخش بسیار بیشتری از میدان بینایی کاربر را پر می‌کنند و کیفیت تصاویر را بهتر می‌کنند. البته همه چیز در مورد عینک اپل در حد همان پتنت و تئوری است.

iglass

شاید در این میان هم شرکتی پیدا شود که روی ایده اولیه لنزهای تماسی کامپیوتری کار کند. بابک پرویز که حالا برای گوگل در پروژه عینک‌اش کار می‌کند، یک متخصص نانوفناوری زیستی است، او بود که برای اولین بار به صورت جدی روی ایده لنزهای تماسی کامپیوتری کار کرد.

به نظر می‌رسد که کامپیوترهای پوشیدنی عرصه جدیدی برای جنگ شرکت‌های بزرگ باشند و به زودی بین اپل، گوگل، مایکروسافت و حتی فیس‌بوک شاهد جنگ و رقابت باشیم.

منابع: + و + و +


   
7 نظرات
 1. شلاهم می گوید

  وقاحت اپل خیلی زیاده
  به نظرم شرکت اپل که همواره ادعای این رو داره که همه از روی اون کپی می کنن و در موارد زیاد به خاطر شباهتهای ناچیز شکایت کرده
  الان نمیدونم میخواد چه نظری بده ………….
  سهام سنگ پای قزوین افت کرد

 2. زورآباد می گوید

  Apes With Apps
  Using tablets and customized keyboards, bonobos can become great communicators

  http://spectrum.ieee.org/computing/software/apes-with-apps

 3. علیرضا می گوید

  پس فردا اپل ادعا میکنه اولین بار عینک واقعیت افزوده رو اختراع کرده …
  فکر کنم اپل یه ۵۰۰ نفری رو استخدام کرده هی فکر میکنن پتنت از خودشون در میکنن… وااااااااااااالللللللللللللللاااااااااااااا

  1. Tox می گوید

   واقعا چیز جالبی گفتی. یه شرکت ثروثمند مثل اپل میتونه به قول شما ۵۰۰ نفر استخدام کنه بدون اینکه چیزی بسازن چپ و راست پتنت درست کنن…شرکت اپل به نظر میرسه بیش از همه چیز به بازار Patent Troll علاقمند شده

 4. امیرحسین می گوید

  مایکروسافت یه چیزی نزدیک به “لنز های تماسی تمام کامپیوتری” داره به اسم smartGlass چند وقتیه داره روش کار میکنه

 5. فرشاد می گوید

  جالبه! همیشه وقتی یه کمپانی دیگه دیوایسی رو میساخت که کوچکترین شباهتی به محصولات اپل داشت، این شرکت فوری سروصدای اعتراضش بلند میشد. ولی حالا که گوگل برای اولین بار ایده این عینک رو ارایه داده و روی ساختش کار میکنه، اپل این حقو به خودش داده که از این ایده برای خودش استفاده کنه و پتنت ثبت کنه تا ببینه بعداً چی از آب در میاد، تا ارزیابی کنه که روش سرمایه گذاری کنه یا نه!….

 6. فرشاد غضنفری می گوید

  دکتر جان این پروژه iglass یک ایده از سایت گیزمودو بود که چند شب پیش می خوندم ولی به نظر شما کمی عجله ای مطالعه کردید , چون متن رو کامل می خوندید متوجه لحن کنایه ای و انتظار گونه این کاربر اپلی از ایده ی iglass خودش دارد و در آن ایده های گوگل را مسخره و اپل را از به کارگیری این ایده ها منع می کند و انتظار هم ندارد چنین باشد و انتظارات خودش است نه چیز دیگر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.