Nest، آی‌پاد خانه‌های هوشمند مشتریان را برای آینده آماده می‌کند

2

احتمالا شما هم درباره Nest (+،+،+) مطالبی را شنیده یا خوانده‌اید. ترموستاتی هوشمند که یکی از اصلی‌ترین کارکردهای خانه یعنی حفظ ساکنان از گرما و سرمای محیط بیرون را با شیوه‌ای هوشمند به انجام می‌رساند و کمی بعدتر عادات سرمایش و گرمایش ساکنان را یاد گرفته کنترل این کار را در خانه بر عهده می‌گیرد.

Nest

ه نظر می‌رسد که Nest کارش را به خوبی انجام داده است. این بار البته منظور شرکتی است که ترموستات‌های Nest را تولید می‌کند. این شرکت به گفته GigaOm توانسته است اخیرا سرمایه‌ای ۸۰ میلیون دلاری را جذب کرده و هر ماه ۴۰ تا ۵۰ هزار ترموستات را تولید و به بازار عرضه کند. این امر توجه سرمایه‌گذارانی چون Google Ventures و Venrock را نیز به فعالیت‌های این شرکت جلب کرده است.

بسیاری این محصول را آی‌پاد خانه‌های هوشمند آینده می‌دانند، نه صرفا به این دلیل که توسط فردی بنیان‌گذاری شده است که سال‌ها رهبری تیم آی‌پاد را در اپل بر عهده داشته است. بلکه بیشتر به این دلیل که Nest هم مانند آی‌پاد ابزاری نوین است که به سرعت راهش را به زندگی روزمره افراد (حتی آن‌هایی که چندان سررشته‌ای از فناوری ندارند) باز کرده و جزیی از زندگی آن‌ها می‌شود. اپل با آی‌پاد پخش‌کننده‌های دیجیتال موسیقی را به میان توده مردم کشیده و راه را برای گجت‌ها و ابزارهایی جدید هموار کرد. Nest هم به زودی همین کار را خواهد کرد.

برای خوانندگانی که فرصت مطالعه لینک‌های ابتدای مطلب را نداشتند توضیح می‌دهیم که Nest یک ترموستات متصل به اینترنت است که عادات کاربرانش را یاد گرفته و الگوهای گرمایش و سرمایش خانه را به صورتی هوشمندانه‌تر تنظیم می‌کند. نتیجه خانه‌ای هوشمندتر است که در زمینه مصرف انرژی نیز باعث صرفه‌جویی زیادی خواهد شد. گرچه Nest اولین محصول مدیریت انرژی نیست که به بازار راه می‌یابد، اما یکی از جذاب‌ترین ابزارهاست و درک نحوه کارکرد و استفاده از آن برای هم (حتی افراد ناآشنا با فناوری) بسیار ساده است. شبیه یک چیزی (مثلا آی‌پاد) به نظر نمی‌رسد؟

Nest

اتوماسیون خانه، وسایل خانگی متصل به وای‌فای، اینترنت اشیا و موارد مشابه مفاهیمی در دنیای صنعت هستند که بسیاری را به کنفرانس‌هایی نظیر CES می‌کشانند. اما از مادربزرگ‌تان یا چند نفر از هم دانشگاهی‌هایتان راجع به آن‌ها بپرسید. آن‌ها چیزی از این مفاهیم نمی‌دانندُ اما به زودی خواهند دانست!

بسیاری از استارت‌اپ‌ها، شرکت‌های تلویزیون کابلی، خدمات‌دهندگان شبکه‌های مخابراتی و بسیاری دیگر از فعالان حوزه فناوری درگیر انقلاب خانه‌های هوشمند شده و سیستم‌های روشنایی با کنترل از راه دور، دستگاه‌های نظارت ویدیویی و ابزارهای اتوماسیون مدیریت انرژی را به بازار عرضه کرده یا می‌کنند. شرکت‌های مخابراتی نظیر Comcast و Verizon عرضه چنین خدماتی را به عنوان سرویس‌های ارزش افزوده به مشترکان فعلی خطوط تلفن و تلویزیون‌های کابلی خود آغاز کرده‌اند.

ترموستات‌های هوشمند، دوربین‌های امنیتی و درهای ریموت‌دار هرچقدر هم که جذاب باشند، تازه نشانه شروع ماجرا هستند. فهرست لوازم خانگی متصل به وای‌فای در حال طولانی‌تر شدن است. شاید یک تستر یا ماشین لباس‌شویی متصل به اینترنت احمقانه به نظر برسد، اما خانه‌های فرامتصل آینده در مصرف انرژی بهینه‌تر عمل می‌کنند، مدیریت آن‌ها ساده‌تر است و امن‌تر هستند. حتی در آینده‌ای نزدیک دستگاه‌های آبیاری باغچه اتوماتیک یا دستگاه اتوماتیک غذا دادن به حیوانات خانگی (عکس زیر) نیز در خانه‌ها به پدیده‌ای معمول تبدیل خواهند شد و احتمالا به دنیای ربات‌های خانگی پا خواهیم گذاشت.

غذا دادن اتوماتیک به حیوانات

اگر قرار باشد یک دستگاه زمینه‌ساز همه این تحولات و آغاز همه‌گیر شدن خانه‌های هوشمند باشدُ آن دستگاه Nest‌خواهد بود. طراحی ساده، نصب بدون دردسر و در دسترس بودن آن برای همه این ابزار را به بمبی ساعتی تبدیل کرده است که انفجار آن آغاز دوران خانه‌های هوشمند را نوید می‌دهد.

منبع (+)

پی‌نوشت: در کشور ما گرچه هنوز زیرساخت‌های ارتباطی و شبکه‌های مخابراتی ظرفیت و همه‌گیری لازم برای آغاز انقلاب خانه‌های هوشمند را ندارند، اما همین اکنون هم بسیاری از شرکت‌های داخلی حداقل در زمینه سیستم‌های روشنایی هوشمند و سنسورهای حرارت و . . . خدمات جالبی را عرضه می‌کنند. کافی است در گوگل عبارت «خانه هوشمند» را جست‌وجو کنید.

 
2 نظرات
  1. moh@mad می گوید

    به چه حالی میده، من با پدرم همیشه سر گرما و سرمای اتاق دعوا داریم. من میگم گرمه، بابام میگه یخ زدم!

  2. امیر حسین می گوید

    سلام.من هم دنبال این مسئله طراحی خونه هوشمند هستم.
    کار جذاب و تفننی و قشنگی هست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.