تجربه سرخوشی، شگفتی، عشق و کمال‌گرایی در عین سادگی در کنار هم – نگاهی متفاوت به منیفست شرکت اپل و بازسازی آن در زندگی‌هامان

19

مردم فکر می‌کنند که تمرکز یعنی آری گفتن به چیزی که قصد دارید روی آن تمرکز کنید. ولی این، معنیِ تمرکز نیست. تمرکز یعنی اینکه بتوانید به صدها ایده خوب دیگر، «نه» بگویید. شما مجبورید که با دقت انتخاب کنید. در واقع من به چیزهایی که انجام نداده‌ام به اندازه چیزهایی که به سرانجامشان رسانده‌ام، افتخار می‌کنم. خلاقیت یعنی نه گفتن به هزار چیز.

اظهارات استیو جابز در همایش WWDC در سال 1997

چیز زیادی از همایش WWDC در دو روز پیش  نگذشته است، در این همایش سیستم عامل مک جدید، iOS 7، مک‌بوک ایر جدید و مک پروی شگفت‌انگیز معرفی شدند، اما چیزی که تا این پست فرصت نکردم به صورت جداگانه در مورد آن بنویسم، ویدئوی کوتاهی بود که در آغاز همایش پخش شد، ویدئویی که بیانگر ارزش‌های اپل بود و به حق می‌توان از آن تعبیر به بیانیه ارزش‌ها و دیدگاه‌های اپل یا «مَنیفست» این شرکت کرد.

در انتهای همایش هم ویدئوی زیبای دیگر پخش شد و خود تیم کوک هم بر مهم بودن ویدئوی اول تأکید کرد.

ویدئوی اول را در یوتیوب ببینید یا از سایت خورجین دانلود کنید.

این ویدئو و سخنانی که در آن گفته شد نشان می‌داد که راهبرد و مراد اپل در دوران پس از استیو جایز به چه صورت است.

کارزار تبلیغاتی «متفاوت فکر کنید» اپل را که پیش از این در «یک پزشک» به صورت مشروح در مورد آن نوشته بودم، به یاد بیاورید، منیفست جدید اپل به همین اندازه اهمیت دارد و نشان می‌دهد که در فاز بعدی تکاملی اپل باید منتظر چه چیزی باشیم.

این ویدئوی کوتاه بیانگر اشتیاق اپل برای کمال است.

قسمت‌هایی از متن این ویدئو:

نخستین چیزی که می‌پرسیم این است که می‌خواهیم مردم چه حس و حالی داشته باشند؟

سرخوشی، شگفتی، عشق، پیوند با هم.

سپس ما شروع به کار روی نیتمان می‌کنیم، این کار مستلزم صرف وقت است. در مقابل هر آری، هزاران نه وجود دارد. ما کارها را ساده می‌کنیم، به آنها تکامل می‌دهیم، آنها را می‌آغازیم. تا آنجا ادامه می‌دهیم که همه چیزهایی که رویشان کار می‌کنیم، آن زمان که با زندگی مردم در تماس قرار می‌گیرند، یارای ارتقا و بهبود زندگی‌شان را داشته باشند.

06-12-2013 10-48-40 AM

در ویدئوی آخر هم می‌شنویم:

آری! اینگونه است و این چیزی است که اهمیت دارد. تجربه یک محصول، چگونه تأثیری بر حس و حال یک فرد می‌گذارد. آیا زندگی را بهتر می‌کند؟ آیا شایستگی وجود داشتن را دارد؟ ما زمان زیادی را صرف تعدادی کمی از چیزها می‌کنیم تا زمانی که هر ایده که در دست داشته باشیم، توانایی بهبود زندگی‌هایی را داشته باشد که به آن در تماس قرار می‌گیرند. شما ممکن است به ندرت به چیزی نگاه کنید، ولی شما همیشه حس‌اش می‌کنید. این امضای ماست. و این به منزله همه چیز است.

06-12-2013 10-49-07 AM

اپل شرکت کمال‌گرایی است و با این دو ویدئو در واقع خواسته است، پاسخی به منتقدانی بدهد که تصور می‌کنند این شرکت راه خود را گم کرده است و به مانند پیش خلاق نیست.

اپل در آغاز ویدئو رقیبانش را به چالش می‌کشد، همان رقبایی که همه چیز می‌سازند!

اگر خودتان را مشغول ساختن همه چیز کنید، چگونه می‌توانید در ساخت همه این چیزها به کمال برسید؟

06-12-2013 10-49-34 AM

آیا سامسونگی‌ها این ویدئو را جدی می‌گیرند و در صدد کشف رمز آن برمی‌آیند.


صبر کنید! شتاب نکنید و طبق معمول به این پست و ویدئوها مثل دعواهای گاه کودکانه شرکت‌ها نگاه نکنید.

بله! درست است، اصولا راهبرد و شیوه تفکر حاکم بر اپل و سامسونگ به کلی با هم متفاوت هستند.

ما از یک سو شرکتی داریم که محصولاتش را بر اساس طراحی‌های دقیق و وسواس‌گونه ارائه می‌دهد، تنوع کمی در محصولاتش دارد، سعی می‌کند حتی پیش از خود کاربران، به نیازهای آنها پی ببرد، بیشتر وقت‌ها خلاق است و همواره دوست دارد «تغییر» ایجاد کند، اما خواسته یا ناخواسته کاربرانش را در زندان‌هایی هم اسیر می‌کند. اپل مثل یک «دیکتاتور خوب» در کشور آشوب‌زده فناوری می‌ماند!

از سوی دیگر هم شرکتی داریم که نسبتا جوان است و سودای شماره یک شدن را دارد، مطابق با سلیقه مردم رفتار می‌کند و هر آنچه آنها بخواهند را اجابت می‌کند، دوست دارد امپراتوری خود را به هر قیمت شده گسترش دهد، دموکرات است، تغییر ایجاد نمی‌کند، اما خیلی زود متوجه تغییرات می‌شود، انبوهی از محصولات را در شکل‌ها و ابعاد مختلف به بازارها سرازیر می‌کند، با تسامح باید گفت «پوپولیست» است!

باز هم عجله نکنید، آنچه که اهمیت دارد زندگی‌ها و ارزش‌های ما کاربران و مصرف‌کنندگان است و نه اپل و سامسونگ و شرکت‌های دیگر.

این ما هستیم که بسته به نیازهای باید انتخاب کنیم و یا احیانا از خوبی‌ها هر دو شرکت بهره ببریم.

به گمانم برای کاربر باهوش هیچ مشکل نباشد که دیکتاتور خوب و شرکت پوپولیست را به هم مشغول کند و از نتیجه رقابت این دو میوه برچیند، کمال‌گرایی اپل و محصولات متنوع و مطابق میل سامسونگ در کنار هم می‌توانند، زندگی بهتری برای دوست‌داران فناوری داشته باشند.


اما بیایید فارغ از دعواهای برندها و شعارها هم به ویدئوی اپل نگاه کنیم.

کارزار تبلیغاتی «متفاوت بیندیش» اپل، حاوی راهبردهای فلسفی برای زندگی ما بود، می‌گفت که اگر در زندگی‌تان سودای ایجاد تغییر و نوآوری دارید، از وصله‌هایی مثل دیوانگی، سرکشی و نخاله بودن نهراسید و راه خودتان را بروید، چرا که «کسانی که آن قدر دیوانه باشند که در فکر عوض کردن دنیا باشند، همانهایی‌اند که از عهده این کار برمی‌آیند.»

 این ویدئوی جدید هم اندرزهایی قابل تأمل دارد. تفاوتی نمی‌کند که شما چه کاری داشته باشید، در هر کاری که باشید خیلی خوب است که همین کمال‌گرایی ادعایی اپل را داشته باشید، بتوانید روی کارهایتان تمرکز کنید، بتوانید به ایده‌های خوب، اما متضاد و مزاحم، با شهامت نه بگویید.

06-12-2013 10-50-25 AM

سعی کنید تغییر ایجاد کنید و روی زندگی اطرافیانیتان تأثیرگذار باشید؛ آنچنان که در پایان یک عمر زندگی برای آنها، زمانی که از شما یاد می‌کنند، بگویند که برایشان اینها را به ارمغان آورده‌اید:

سرخوشی، شگفتی، عشق.

06-12-2013 10-49-55 AM

طوری که بتوانید به پشت سر نگاه کنید و بگویید علیرغم همه فراز و نشیب‌ها، شما سبک و سیاق خاص خودتان را در زندگی داشته‌اید، همان حس و حالی که ترانه My Way فرانک سیناترا ایجاد می‌کند!


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

فهرست فیلم های برتر سال ۲۰۲۲ با استفاده از امتیازبندی جوایز اصلی اهدا شده در جشنواره های مطرح

فهرست فیلم های برتر سال ۲۰۲۲ با استفاده از اطلاعات زیر تدوین شده است:۱-جوایز اصلی اهدا شده در جشنواره های مطرحی چون کن، ونیز، برلین، ساندنس و...۲- جوایز انجمن های منتقدانی چون نیویورک، لس آنجلس، واشنگتن دی.سی و...۳-فهرست فیلم…

حداقل مجازات کسانی که این چیزها را طراحی کرده‌اند، زندان است!

طراحی خوب در هر عرصه‌ای چه فضای وب، معماری، وسایل خانگی و صنعتی و گجت‌ها مهم است. یک طراح باید بتواند خود را جای کاربران نهایی بگذارد و حدس بزند که در استفاده از وسیله یال محل چه مشکلاتی پیش خواهد آمد یا در شرایط مختلف و با گذشت زمان چه…

۱۰ واقعیت جذاب درباره جی رابرت اوپنهایمر -پدر بمب اتمی و سوژه فیلم جدید کریستوفر نولان

جولیوس رابرت اوپنهایمر بیشتر به عنوان فیزیکدانی شناخته می‌شود که به ساخت اولین بمب اتمی کمک کرد. اما سنگ‌ها و کانی‌ها عشق اول او بودند و او همچنین شاعرمسلک بود.اوپنهایمر آزمایشگاهی را رهبری کرد که اولین بمب اتمی را ساخت و با موفقیت…

عجیب ولی واقعی: چشم‌های این زن در این عکس آبی نیست! + ویدئو

در یک خطای دیداری بسیار جالب که به تازگی دین جکسون در تیک تاک منتشر شده، چهره عادی زنی را می‌بینیم که برخلاف ظاهر امر، چشمان او آبی نیست و در واقع حاکستری است.دین جکسون در زمینه ایجاد خطاهای دیداری، یک حرفه‌ای محسوب می‌شود. ویدئوی او در…

به نظرتان کدام شغل‌ها بیش از آنچه که لایقشان است، درآمد دارند؟!

بسته به فرهنگ هر کشور و شرایط سیاسی و اقتصادی هر ناحیه پاسخ به این سوال هم متغییر است.اما چرا ما برخی‌ها را از این نظر همیشه در رادار خود داریم و بعضی‌ها را نه.واقعیت این است که برخی اصلا چراغ خاموش حرکت می‌کنند و در رادار ما نیستند…

تصور دهشت نبرد «واترلو» با هوش مصنوعی میدجرنی

نبرد واترلو، که در ۱۸ ژوئن ۱۸۱۵ رخ داد، یک درگیری نظامی مهم در طول جنگ‌های ناپلئون بود. این جنگ بین ارتش فرانسه به رهبری امپراتور ناپلئون بناپارت و اتحادی از نیرو‌های بریتانیایی، هلندی و پروس به فرماندهی دوک ولینگتون و فیلد مارشال گبهارد…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /
19 نظرات
 1. سجاد می گوید

  نمی دونم چرا وقتی امکانات جدید ios7 رو دیدم یاد گوشیه HTC Desire که 2-3 سال پیش داشتم افتادم

 2. Marilyn می گوید

  امید وارم اندرویید4.3 کپی نباشه چون این حرف رییس بخش کروم و اندروید گوگل بیشتر شبیه کسی که میخواد …..کنه

  Excited to try out iOS7 beta, guess I need to register as a developer first:)
  — sundarpichai (@sundarpichai) June 11, 2013

  1. فرزام می گوید

   این که خواسته مسخره کنه مشتی.

   1. Marilyn می گوید

    جددا اوه اوه

  2. Tyran می گوید

   عزیزم، ازونجائی که تغییرات جدید iOS7 به نحوی رفع خیلی از کاستی‌های اپل در قیاس با رقبا بوده و در واقع همونطوری که توی سایت The Verge اومده ویژگی‌های iOS 7 رو میشه در سیستم‌عامل‌های حتی پالم قدیمی هم یافت واسه همین چیز جدیدی واسه ارائه نداشته اما:
   اپل ویژگی‌های جدیدی که به سیستم عاملش ارائه کرده هرچند در پاسخ به امکانات رقبا بوده (بخصوص اندورید و وینن۸) اما این کار رو خوب انجام داده، یعنی مثل اگه control panel با quick access ارائه کرده خوب انجامش داده.

   اون چیزی که مختص اپله: ۱) طراحی و سبک طراحیش هست که به نظر من زیباست ۲) یکپارچگی در طراحی هست و ۳) عدم انعطاف پذیری کما فی السابق….

   در مورد مقاله هم به نظر من آقای دکتر من با نظراتتون تا حدی موافقم (هرچند کمال‌گرائی شاید ترجمه‌ی خوبی نباشه و معمولا یک واژه‌ی منفی حداقل از دید روانشخاتیش هست) اما پشت تبلیغات اینچنین چیزی عمیق‌تر از پول و برند‌سازی نمی‌بینم. اینا همش بحث‌های تبلیغاتی هست…

   1. Marilyn می گوید

    بله دوست عزیز همین طور که شما در مورد ویژگی های جدید می گید در واقع این توییت از ریس بخش اندرویید که در کنفراس در محاصبه با سایت ایگجت حضور داشت وبعد از تعریف های که سیستم جدید کرد در مورد اینکه اپهای جدید گوگل به چه سمتی خواهند رفت و در مورد نقشه گوگل و…. پرسید درانتها این توییت هم گذاشته

  3. Marilyn می گوید

   اخه من که همه مطلب رو نباید بگم که شما متوجه کمی خودتون مطلب کامل دنبال کنید بد نیست این توییت بعد از محاصبه با ایشان بهد از نطق اصلی که اون حرفاش و بعد این توییت نشان کپی میده عزیز جان

 3. فرشاد می گوید

  پست قشنگی بود، و لایق ویدئوی زیبای اپل هم!
  واقعاً همونقدر که دیکتاتوری و تمامیت‌خواهی برازنده اپل هست، پوپولیستی هم درخور سامسونگه. اما نکته سامسونگ اینه که علیرغم پوپولیست بودنش هدف سوئی نداره، و برعکس فضا رو رقابتی تر میکنه که اپل مجبور میشه برای حفظ مشتری‌هاش تا حدی (مشابه iOS7) کوتاه بیاد!

 4. محمد می گوید

  لینک ویدئو تو خورجین کار نمیکنه.

 5. عسل می گوید

  جالب بود… هم متن فیلم اپل هم نظر نویسنده،این طرز نگاه به یک فیلم تبلیغاتی که شاید یکی مثل من ساده ازش می گذشتم خیلی برام جالب بود ممنون

 6. نگین درویید می گوید

  توی گوگل ریدر مطلبتون رو خوندم، گفتم بیام از تحلیل خیلی خوبتون تشکر کنم. ممنونم. قلمات سبز.

 7. احمد می گوید

  اپل به نوعی رفتار می‌کنه که هر حرکتش مستلزم تفسیر و اندیشه زیاد هست، من اون مطالب کارزار متفاوت بیندیش رو خونده بودم، یک تبلیغ ساده آنها در واقع یک راهبرد و فلسفه طولانی هست، همینها هست که به یک شرکت روح می‌ده، به نظر من تا روح در کالبد صنعت و شرکت‌ها نباشه، نمی‌تونن به موفقیت‌های بزرگ برسن.

 8. ارسلان می گوید

  دکتر فکر کنم توی کار تفسیر سیاسی هم بودی، همین طور زیبا می‌نوشتی و متفاوت. ممنون

 9. علیرضا حقی می گوید

  امیدوارم جماعت ایرانی که خیلی‌هاشون حال ندارن این متن را تا به انتها بخونن، اینقدر همیت داشته باشن که دنبال چنین فلسفه زندگی باشن. بعیده، بیهودگی موج می‌زنه. بگذریم.

 10. عرفان می گوید

  شرکت‌های بزرگی مثل IBM، مایکروسافت و موتورولا، حتی یک صدم اپل هم ادعا ندارند! واقعا این همه “ادعا”ی صرف گوش فلک هم کر کرده دیگه! تاریخ نشون داده که غرور همیشه باعث شکست میشه، و قطعا در مورد اپل هم همین اصل تکرار خواهد شد، فقط باید صبر کرد تا روزش به زودی فرا رسد.
  به قول IBM کبیر: Think

  1. مهدی می گوید

   دقیقا درست گفتی. من که بالشخصه از هر شرکتی که مدام در حال اعلام برتر بودن و متفاوت بودن خودش باشه و همه دستاوردهای خودش رو “فوق العاده” بدونه و طوری القا کنه که گویی فقط اونه که ایده های جدید و خوب داره و ایده های بقیه یا کپیه و یا بدرد نمی خوره و مسخره است بدم میاد. مهم نیست این شرکت اپل باشه یا سامسونگ یا مایکروسافت یا گوگل یا حتی یک شرکت کوچک.
   من وقتی که کنفرانسهای اپل رو دنبال می کنم اینقدر از لحنشون و طرز فکرشون بدم میاد که حتی نمی تونم از دستاوردهاشون که واقعا بعضیهاشون ارزشمند و زیبا هستند لذب ببرم. با اینکه از iphone و Mac خوشم میاد ولی مطمئنم هیچ وقت سمتشون هم نمی رم مگر اینکه مجبور بشم.

 11. سروش می گوید

  کم و بیش این پست بوی انتخابات رو می ده.
  پست قشنگی بود

 12. fariborz soroush می گوید

  سلام
  پست خوبی بود….همیشه فلسفه کاری شرکتهای بزرگ میتونه کمک خوبی باشه برای کسایی که میخان استارت آپ راه بندازن یا اصلا تو زندگی روزمره توی رسیدن به هدفشون ضعیف شدن.

  ولی میشه یه درخواست کنم؟
  به قول دوستان در یکی از تالار های گفت و گو، ما قند شکن نداریم بتونیم بریم یوتوب و فیلم بنگریم! (جدا از شوخی من دیروز تقریبا ۵ ساعت طول کشید تا بتونم برم به فی…س….بو…..ک تا بتونم کاور فوتو رو به عکس ۹۷ کیلوبایتی که خودم گرفتم آپدیت کنم!….میشه آدرس هایی مثل خورجین یا آپارات رو بیشتر استفاده کنید؟….مرسی:)

 13. یدی می گوید

  اپل شرکتی نیست که محصولی رو از روی اجبار رقبا بده بیرون ، به نظر من اگر ریزکاری های این شرکت رو در چند سال اخیر مشاهده کنیم به این نتیجه میرسیم که طی یک دوره اپل یه جهش سخت افزاری انجام میده (‌مثلا آی فون یا آی مک )‌ بعد جهش بعدی روی نرم افزار تمرکز میکنه ، مثلا کاری که بعد آی فون ۵ انجام داد که نظر سخت افزاری میشه گفت خیلی جلوتر بود ولی نرم افزارش رو الان داره تو این کنفرانس بهبود میده ( یا به اصطلاح روی آی او اس جدید مانور میده )‌! بدون شک میشه گفت در حال حاضر باید آماده محصول جدید سخت افزاری اپل بود چون آخرین کنفرانش مربوط به بهینه سازی های نرم افزاری بود . اپل تا به حال که همیشه برگ برنده ای داشته و داره شاید دلیلش تمرکز روی چند وسیله خاصه ! همین مطالبی که تو این پست بودند !

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5