نتایج یک تحقیق علمی: از چه سنی شروع به کاهش حلقه دوستان خود می‌کنیم؟!

  • توسط علیرضا مجیدی
  • ۱۳ خرداد ۱۳۹۵
  • ۱ دیدگاه

پژوهشگران دانشگاه آلتوی فنلاند و دانشگاه آکسفورد انگلیس به تازگی تحقیق جالبی انجام داده‌اند. آنها می‌خواستند بدانند که مردم از چه سنی، شروع به کاهش حلقه دوستان خود می‌کنند.

برای این کار اطلاعات تماس‌های تلفنی ۳٫۲ میلیون شهروند اروپایی را البته بدون دسترسی به جزئیات تماس و نام‌ کاربران، بررسی کردند تا ببینند در چه بازه زمانی بیشترین تماس تلفنی را با مخاطبان مختلف داریم.

نتیجه این بررسی نشان داد که به صورت کلی ۲۵ سالگی، اوج فعالیت ارتباطی ماست و ما در این سن بیشترین افراد را در حلقه دوستان خود داریم.

اما از ۲۵ سالگی ما شروع به کاهش تماس‌های خود می‌کنیم، شاید به خاطر اینکه روی فرزندان و شریک‌های زندگی خودمان تمرکز می‌کنیم.


خرید کتاب با ۱۰٪ تخفیف(همه کتاب‌ها)

این روند کاهش دوستان تا میانسالگی یعنی سنی حدود ۴۵ تا ۵۵ سال، ادامه پیدا می‌کند و در این سن به یک حالت تعادل می‌رسیم، اما بعد از مدتی، دوباره تعداد دوستان ما کاهش پیدا می‌کند.

6-2-2016 9-17-37 AM

یافته جانبی دیگر این بود که مردان جوان، به صورت کلی، تعداد دوستانشان از خانم‌ها بیشتر است. به عبارت دیگر خانم‌ها عادت دارند که حلقه کوچک‌تر و منتخب‌تری از دوستان هم‌جنس داشته باشند.

باید به محدودیت‌های این تحقیق توجه داشته باشید: این تحقیق روی اروپایی‌های انجام شده و چون دیتای خام آن اطلاعات تماس‌های تلفنی بوده، در مورد سایر ارتباطات و عادات اجتماعی مردم نیست.

منبع

نظرات

  1. بسته به شرایط محیطی و آداب و سنن کشورها نوع حلقه های دوستی در سنین کشورهای خاورمیانه فرق میکند که در ایران باتوجه به شرایط خانوادگی بازهم متفاوت است ، اگر به توده بنگریم این عوامل به شیوه ای محسوس قابل رویت است که در سن بلوغ حلقه های دوستی گسترده تر میشود تا زمان ازدواج و اگر فرد نوع شغلش با تعامل زیاد مردم همراه باشدبازهم میتوان گفت که حلقه دوستیشبا مردم

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.