رپورتاژ: پزشک خانواده‌؛ همه اطلاعاتی که برای سلامت خانواده به آن نیاز داریم

0

طبابت یا علم پزشکی، از دیرباز با فرهنگ ما ایرانیان عجین بوده و همچنان نیز برای ما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. آنچنان که تاثیر وجود مشاهیری مانند ابو علی سینا، محمد بن ذکریای رازی، اسماعیل گرگانی، ابن ماسویه و بسیاری از اطبای دیگر که نام و نشان آنها را در کتابهای درسی دوران کودکی مان دیده ایم، حتی در سبک زندگی روزانه ما دیده میشود.

به عنوان مثال، همین سبزیجاتی که همراه غذا مصرف میکنیم، تره، ریحان، پرپین، جعفری؛ هر کدام دارای خواص دارویی مهمی هستند که به دلیل آشنایی ما ایرانیان با طب سنتی و خواص گیاهان، به عنوان یک میراث حافظ سلامتی، برایمان باقی مانده اند.

حتماً به خاطر دارید که در دوران کودکی، زمانی که طب می کردیم، دل پیچه داشتیم یا در فصل پاییز و زمستان برای پیشگیری از سرماخوردگی، مادر و مادربزرگها چه خوراکیهایی را توصیه میکردند. این موضوع به دلیل آشنایی نسل در نسل ما ایرانیان با خواص انواع خوراکیهاست که با مصرف به موقع و مناسب آنها از ابتلا به دردها و امراض مختلف پیشگیری میکنیم.

10-17-2016-7-14-48-pm

اطلاعات مورد نیاز برای دانستن خواص انواع خوارکیها، تنها بخش کوچکی از نرم افزار پزشک خانواده است. این اپلیکیشن موبایل که توسط تیم استودیو تدبیر برای سیستم عامل اندروید ارائه شده، حاوی مرجع کاملی از تمام اطلاعات عمومی مورد نیاز برای حفظ سلامت خانواده میباشد.

اپلیکیشن پزشک خانواده دارای ۱۵ بخش است که در سه مجموعه ۱. خواص خوراکیها، ۲. دارو و درمان و ۳. اطلاعات پزشکی، دسته بندی شده است.

مطمئناً اولین چیزی که بعد از نصب این برنامه جلب توجه میکند، شیوه طراحی خلاقانه و گرافیک زنده و چشم نواز آن است. استفاده از ترکیب رنگهای شاد و زنده و متناسب، وجود انیمیشنهای جذاب در تمامی صفحات و پنجره ها و تناسب تصاویر و آیکونها با موضوعات آنها، پزشک خانواده را به یک مثال بسیار خوب از طراحی خلاقانه بین اپلیکیشنهای موبایل ایرانی تبدیل میکند.

دیگر نقطه قوت این برنامه، مرجع بودن و کامل بودن اطلاعات موجود در آن است. اگر تا بحال از برنامه های اطلاعات عمومی حوزه سلامت استفاده کرده باشید، مشاهده کرده اید که عموماً هر برنامه دارای حجم محدودی از اطلاعات در رابطه با یک یا نهایتاً دو موضوع خاص است. اما پزشک خانواده دارای ۱۵ زیرمجموعه اطلاعاتی است که به جرات میتوان هر کدام از آنها را یک اپلیکیشن کامل به حساب آورد.

10-17-2016-7-15-42-pm

بخش خوراکیها، شامل ۴ زیر مجموعه عرقیجات، دمنوشها، شربتها و میوه ها و گیاهان است که حاوی اطلاعات کاملی از شرح، ترکیبات و خواص هر گیاه میباشد.

همچنین تصاویر با کیفیت و مناسبی در صفحه معرفی هر گیاه گنجانده شده که برای شناسایی آنها میتواند مورد استفاده قرار بگیرد.

10-17-2016-7-16-36-pm

بخش دارو و درمان دارای ۶ زیر مجموعه به نامهای اطلاعات دارویی، داروهای گیاهی، شناسایی، شرح و علائم بیماریها، درمانهای طبیعی گیاهی، طب سنتی و طب اسلامی میباشد.

به عنوان مثال، زیر مجموعه اطلاعات دارویی، خود به اندازه یک کتاب کامل در مورد خواص انواع داروهایی که تا کنون تولید شده، عوارض و شیوه مصرف آنها مطلب دارد.

10-17-2016-7-17-27-pm

بخش اطلاعات سلامت و پزشکی نیز شامل زیر مجموعه های مقالات عمومی، سلامت پوست و مو، رژیمهای غذایی و اطلاعات برگ آزمایش میباشد.

به عنوان مثال در قسمت رژیمها، اطلاعات جالبی از انواع رژیمهای غذایی برای چاقی یا لاغری و یا حتی انواع پرهیزهای غذایی که در شرایط بیماریهای مختلف لازم است وجود دارد.

قسمت برگ آزمایش هم میتواند یکی از پرکاربردترین قسمتهای این برنامه محسوب شود، چرا که دارای اطلاعات کاملی از انواع آزمایشهای طبی مانند آزمایش خون، آزمایش بارادای، آزمایش ادرار و مدفوع، آزمایشهای آسیب شناسی و غیره میباشد. همچنین تمام علائم اختصاری ذکر شده در برگ آزمایشهای هر موضوع، در این قسمت به طور کامل شرح داده شده است.

با استفاده از این اپلیکیشن، کتابچه ارزشمندی از تمام اطلاعات مورد نیاز برای حفظ سلامت خانواده را در اختیاز خواهید داشت.

دریافت پزشک خانواده از کافه بازار

 


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.