فیس‌بوک تقاضای مقامات پاکستان برای ثبت‌نام کاربران جدید با شماره‌های موبایلشان را رد کرد

1

کنترل و نظارت دولت‌ها بر اینترنت، چیز پیچیده‌ی است و دو رو دارد. از یک طرف ذولت‌ها با کنترل مؤثر وب‌سایت، وبلاگ‌ها و شبکه‌های اجتماعی می‌توانند محتواهایی را که باعث نفرت‌پراکنی و ریشه دواندن افکار رادیکال می‌شوند، بکاهند و از حجم ترور و خشونت یا اقدامات غیرقانونی در جامعه بکاهند. اما از سوی دیگر همین بهانه ممکن است مورد سوء استفاده قرار بگیرد و برای محدود کردن ناراضیان سیاسی، جاسوسی علیه شهروندها و تهدید حریم خصوصی مورد استفاده قرار بگیرد.

به تازگی مقامات پاکستان از فیس‌بوک درخواست کرده بودند که ثبت‌نام کاربران جدید، تنها از طریق شماره‌های موبایلشان صورت بگیرد تا به این ترتیب، کاربران جدی دروغین یا فیک ایجاد نشود.

بسیاری در پاکستان از همین اکانت‌های دروغین، برای انتشار محتواهای نفرت‌پراکن استفاده می‌کنند.

مقامات پاکستان اشاره کرده بودند،‌ در شرایطی که واتس اپ که الان تحت مالکیت فیس‌بوک است، چنین ویژگی‌ای دارد، چرا خود فیس‌بوک هم این طور نباشد.

این درخواست شاید در شرایطی که همین یک ماه پیش، مردی در پاکستان با اتهام کفرگویی در شبکه‌های اجتماعی، اعدام شده بود، در زمان مناسبی ارائه نشده بود.

در جلسه‌ای که بین مقامات پاکستانی و فیس‌بوک برگزار شد، آنها قبول نکردند که ثبت‌نام با ثبت شماره موبایل صورت بگیرد،‌اما قول دادند که ترتیب اثر بیشتری به دغدغه‌های دولت پاکستان بدهند. به عبارتی ثبت‌نام باز هم بعد ثبت آدرس ایمیل و تأیید آن صورت خواهد گرفت.


   
1 نظر
  1. سنگ صبور می گوید

    به نظر من فیس بوک باید درخواست دولت پاکستان را قبول می کرد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.