روبات Flippy برای سرخ کردن همبرگر در یک رستوران کالیفرنیا استخدام شد

0

رستوران زنجیره‌ای Caliburger در کالیفرنیا یک روبات آشپز به نام «Flippy» را رسما در شعبه اصلی خود استخدام کرد. مشتریان این رستوران این شانس را دارند که همبرگرهایی با دست‌پخت یک روبات را میل کنند.

روبات Flippy در اصل یک بازوی مکانیکی روباتیک شش محوره است که در جایی از آشپزخانه نصب می‌شود و می‌تواند در یک ساعت نزدیک به ۱۵ همبرگر را سرخ و آماده کند.

این روبات، ابتدا سفارش‌ها را توسط یک سیستم نوبت‌دهی دیجیتالی دریافت می‌کند. همبرگرهای خام را از روی میز برداشته و به روی تنور یا اجاق گاز قرار می‌دهد و همبرگرهای سرخ شده را برداشته و در نان ساندویچ می‌گذارد.

این روبات سنسورهایی برای تعیین درجه حرارت اجاق گاز و دوربین‌هایی برای تشخیص سرخ شدن همبرگرها دارد. به راحتی می‌تواند یک همبرگر خام را از یک همبرگر نیمه پخته یا سرخ شده آماده طبخ تشخیص دهد.

روبات Flippy به طور کامل روی فرآیند سرخ شدن همبرگرها نظارت دارد و روی یک صفحه‌نمایش وضعیت و زمان پخت همبرگرها را نشان می‌دهد. دیگر کارگران آشپزخانه از این طریق می‌توانند بفهمند چه زمانی همبرگرها آماده شده و دیگر مخلفات ساندویچ را مهیا کنند.

از دیگر توانایی‌های Flippy می‌توان به برگرداندن همبرگرها روی اجاق یا تمیز کردن سینی اجاق برای سرخ شدن خوب و تمیز همبرگرها اشاره کرد.

البته، تمام کار سرخ کردن همبرگرها توسط روبات Flippy کاملا مستقل و خودکار نیست. نیاز است یک کارگر آشپزخانه نزدیک این روبات باشد و روی محل قرار دادن همبرگرها در اجاق نظارت کند.

آینده Flippy و دیگر آشپزها

شرکت Miso Robotics این روبات را طراحی کرده است. یک سال پیش، مدیر رستوران‌های زنجیره‌ای Caliburger خبر سفارش و ساخت اولین روبات‌های سرخ‌کننده همبرگر را دارند و امسال، اولین روبات مشغول فعالیت شده است.

روبات Flippy کمترین هزینه و دست‌مزد را برای رستوران‌ها خواهد داشت و نیاز به هیچ‌گونه سرویس، مالیات، بیمه، حقوق و مزایای اضافه دیگری ندارد. از سوی دیگر؛ به‌کارگیری یک روبات به جای کارگر در آشپزخانه می‌تواند برای رستوران‌ها و نیروی انسانی بسیار بهتر باشد چون دیگر نگرانی بابت سوختگی، آتش‌سوزی، مشکلات و آسیب‌های جدی بدنی به کارگران وجود ندارد.

بسیاری از کاگران حاضر به کار در آشپزخانه رستوران‌ها نیستند چون آن‌جا را خشن و خطرناک می‌دانند. امنیت کارگران چه از نظر جسمی یا روحی در این مکان‌ها به خطر می‌افتد و حقوق مناسب با این شرایط کاری را دریافت نمی‌کنند.

از آن سو؛ روبات Flippy می‌تواند پیامدهای افزایش بیکاری در جامعه را به همراه داشته باشد. گزارش‌ها نشان می‌دهند تا سال ۲۰۳۰، نزدیک به ۴۰ درصد نیروی کار جای خود را به روبات‌ها و دیگر دستگاه‌های مبتنی بر فناوری می‌دهند.

اما سازندگان Flippy مدعی هستند این روبات طوری طراحی شده است که در آشپزخانه‌ها در کنار دیگر کارگران انسانی فعالیت کرده و به فرآینده پخت و آماده‌سازی همبرگرها کمک کند تا سیستمی سریع‌تر و با کیفیت بهتر برای فست‌فودها فراهم شود.

روبات Flippy به مدت ۶ ماه به طور انحصاری برای رستوران CaliBurger کار می‌کند و پس از آن به قیمت ۶۰ هزار دلار به دیگر فست‌فودها فروخته می‌شود. اگر در این مدت؛ این روبات کارش را به نحو احسن انجام دهد، احتمال افزایش قیمت‌اش وجود دارد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.