تماشا کنید: این دستگاه با امواج صوتی یک قطره آب را در هوا معلق نگه می‌دارد

1

شاید بیشتر شبیه به جادو و ترفندهای شعبده‌بازی باشد ولی حقیقت دارد و مبتنی بر فناوری است تا خطای چشم و پنهان‌کاری!

دستگاه LeviZen می‌تواند اثر گرانشی زمین را خنثی و با استفاده از امواج صوتی یک قطره آب را در هوا معلق نگه دارد. حتا این دستگاه می‌تواند یک نقطه نورانی را در هوا ثابت نگه دارد.

بسیاری از گجت‌های بازار از میدان‌های مغناطیسی برای شناور نگه داشتن اشیا در هوا استفاده می‌کنند ولی این ایده برای یک قطره آب جواب نمی‌دهد.

سازندگان دستگاه LeviZen به سراغ ایده دیگری رفتند و از امواج صوتی برای جابه‌جایی و انتقال مایعات یا اجسام کوچک استفاده کردند. تا کنون، در آزمایشگاه‌ها شاهد پیاده‌سازی چنین ایده‌ای بودیم ولی LeviZen اولین دستگاهی است که می‌تواند تجاری‌سازی شود و در بازار به فروش برسد.

سازندگان LeviZen درباره فناوری این دستگاه این‌طور توضیح می‌دهند:

«LeviZen از دو موج صوتی مشابه استفاده می‌کند که در روبروی هم قرار دارند. تقابل این دو موج صوتی می‌تواند یک موج ایستاده را بسازد. در این موج ایستاده، مکانی وجود دارد که هیچ‌گونه حرکتی ندارد ولی در اطراف آن مکان‌هایی هستند که بالاترین حرکت را دارند.

به مکان‌هایی در موج صوتی که حرکتی ندارند، نود گفته می‌شود. وقتی یک قطره آب در نودها قرار می‌گیرد؛ انگار به دام افتاده و توان هیچ‌گونه حرکتی ندارد. به همین دلیل؛ اثر گرانشی زمین نمی‌تواند آن را به پایین بکشد و در هوا معلق می‌ماند.»

فرکانس امواج صوتی این دستگاه مشخص نشده است ولی به طور کلی از فرکانس‌های اولتراسونیک استفاده می‌شود که برای گوش انسان صداهایی قابل شنیدن نیستند. سازندگان LeviZen می‌گویند که صداهای این دستگاه برای بزرگ‌سالان و کودکان قابل شنیدن نیست ولی شاید برخی از حیوانات بتوانند آن را بشنوند.

طراحی دستگاه LeviZen نیز جالب است. یک طراحی کلاسیک و قدیمی با چوب و کلیدهای سوییچی قدیمی دارد. از صفحه‌نمایشی کوچک سود می‌برد و انسان را به یاد تجهیزات شنود و جاسوسی در جنگ جهانی دوم می‌اندازد.

این دستگاه با قیمت ۱۹۹ دلار روی سایت Kickstarter عرضه شده است. در ویدیوی زیر می‌توانید نگاهی به طرز کار دستگاه LeviZen داشته باشید:

 

منبع


مطالب دسته سرگمی‌های باحال  سایت یک پزشک را بخوانید.

نمونه‌هایی از مطالبی که پیشنهاد می‌کنیم:


 
1 نظر
  1. هانیبال می گوید

    چه جالببب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.