آیا برنامه گوگل برای بهبود سیستم پیامک‌ اندروید به معنای مرگ SMS سنتی است؟

2

یکی از برنامه‌های بزرگ و اساسی گوگل در اندروید؛ تغییر استراتژی و نحوه کار پیامک‌ها است.

گوگل این هفته تایید کرده برنامه طولانی مدتی برای بهبود سیستم پیامک‌ها در اندروید دارد و می‌خواهد ویژگی‌های جدیدی بدان اضافه کند. چیزی تقریبا شبیه به iMessage اپل.

با شناختی که از گوگل داریم و صبحت‌های مطرح شده از جمله «برنامه طولانی مدت» بهبود سیستم پیام‌رسان اندروید؛ به نظر می‌رسد نقشه گوگل چیزی فراتر از یک بهبود ساده در اپلیکیشن Android Messages باشد.

اگرچه بهبود پیام‌رسان پیش‌فرض اندروید یکی از اصلاحات حتمی گوگل است ولی این شرکت به دنبال چیزی فراتر از این است. مثلا، احتمالا با شروع تلاش‌های چندین ساله و همراه کردن اپراتورهای تلفن همراه و سازندگان گوشی‌های موبایل؛ به دنبال استفاده از یک پروتکل و استاندارد یکسان برای پیامک‌ها به نام Rich Communications Services است.

ممکن است این تغییرات کمی طولانی و خسته‌کننده باشد چون راضی کردن اپراتورها و بازیگرهای اصلی صنعت مخابرات بسیار سخت و زمان‌بر است. اما در نهایت، برای هر فردی که از یک گوشی اندرویدی استفاده می‌کند؛ یک معامله و برد بزرگ است.

به این دلیل که استاندارد RCS مدرن‌تر است و کاربران اندرویدی را به ویژگی‌های پیشرفته‌تری در پیام‌رسانی SMS می‌رساند. مثلا کاربران می‌توانند از فایل‌های گیف، استیکرها، متن‌های مختلف دریافت پیامک و هر چیز دیگری که از یک پیام‌رسان در سال ۲۰۱۸ انتظار دارند؛ در پیامک‌های خود استفاده کنند.

در حال حاضر، گوشی‌های اندرویدی و اپلیکیشن‌های پیام‌رسان اندرویدی چنین ظرفیت‌هایی دارند ولی تنوع و گستردگی مدل‌های گوشی‌های اندرویدی و همین‌طور اپراتورهای موبایل باعث شده هر گوشی موبایلی به طور یقین از این ویژگی‌ها پشتیبانی نکند.

ممکن است شما بتوانند در پیام‌رسان‌های گوشی‌های سامسونگ از گیف و استیکر استفاده کنید ولی مطمئن نخواهید بود یک کاربر موتورلا این پیامک‌ها را دریافت می‌کند.

بنابراین، تلاش گوگل برای اجماع روی یک استاندارد می‌تواند پایانی بر این سردرگمی‌ها باشد. گوگل می‌گوید تا کنون نزدیک به ۵۵ اپراتور موبایل و ۱۱ سازنده گوشی اندرویدی با وی همکاری می‌کنند که مطمئنا راضی کردن‌شان ساده نخواهد بود.

از آن‌جایی که اندروید به سختی به‌روزرسانی می‌شود و تولیدکنندگان گوشی‌های اندرویدی یا اپراتورهای موبایل به سختی و پس از سال‌ها حاضر به ارایه بسته‌های به‌روزرسانی می‌شوند؛ پیش‌بینی می‌کنیم تغییرات گوگل در سیستم پیامک اندروید سال‌ها طول بکشد تا به دست کاربران برسد.

اما این تغییرات بزرگ گوگل یک پیام آشکار دیگر هم دارد: مرگ تدریجی SMS.

پیامک به شکل سنتی و قدیمی آن روی به فراموشی خواهد رفت و شاهد پایان کار یکی از محبوب‌ترین و پرمصرف‌ترین سیستم‌های پیام‌رسانی در قرن حاضر خواهیم بود.

مرگ SMS

یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان می‌داد استفاده از پیامک، با ۷ میلیارد کاهش ارسال پیامک روبرو شده است درحالی‌که اپلیکیشن‌های پیام‌رسانی رشد بزرگی را تجربه می‌کنند و صدها میلیارد پیامک افزایش یافتند.

به مرور، شاهد رشد و محبوبیت پیام‌رسان‌هایی مانند iMessage، فیسبوک مسنجر، واتساپ و تلگرام بودیم. امروزه؛ استفاده ایرانی‌ها از تلگرام بیشتر از پیامک است.

با ظهور شبکه‌های 5G باید انتظار داشته باشیم پیام‌رسان‌ها باز هم رشد کنند و استقبال مردم از پیامک‌ها کمتر شود. گوگل هم علی‌رغم میل باطنی خود ناچار است به تدریج استراتژی خود و اندروید روی SMS را تغییر دهد و به سوی جفت کردن پیام‌رسان‌های متنی با اندروید برود.

خود گوگل هم دو سال پیش چنین تهدیدی را حس کرد و پیام‌رسان «الو» را عرضه کرد ولی به نظر می‌رسد کمی دیر شده بود و مردم با پیام‌رسان‌های دیگری خو کرده‌اند.

گوگل در این سال‌ها آشفتگی زیادی در پیش بردن یک راهبرد موفق در مورد پیامرسان‌ها از خود نشان داده است. همین حالا هم ظاهرا مدتی توسعه پیامرسان الو را می‌خواهد متوقف کند و روی سرویس پیامک مدرن خود متمرکز شود. انتظار می‌رود در نهایت شاهد ارایه نسخه دسکتاپ پیامک اندروید هم باشیم تا کاربران بتوانند روی لپ‌تاپ و کامپیوتر رومیزی نیز پیامک‌ها را دریافت و ارسال کنند.

به هر حال باید تصریح کنیم که برنامه گوگل این بار هم عرضه یک پیامرسان قابل رقابت با پیامرسان‌های موفق نیست و اصلا این سرویس این هدف را دنبال نمی‌کند.

منبع

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
2 نظرات
  1. فرشاد می گوید

    مورد مهمی که باید بهش توجه بشه اینه که داده‌ها در دوطرف رمزنگاری/گشایی نمیشن و قابل رصد هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.