چرا موها سفید می‌شوند و چطور می‌شود از سفید شدن زودرس موها پیشگیری کرد؟

0

سفیدشدن مو

* تیره یا روشن بودن رنگ مو، به مقدار رنگدانه ملانین (melanin) موجود در آن بستگی دارد.

* با بالا رفتن سن، به تدریج سلول‌های رنگدانه‌ای فولیکول (ریشه) مو می‌میرند و موها به رنگ خاکستری، نقره‌ای یا سفید رشد می‌کنند. البته خاکستری یا سفید شدن مو ممکن است در هر سنی روی دهد. حتما جوانانی را دیده‌اید که در سن دبیرستان هستند و موهایشان خاکستری یا سفید شده است. در اکثر موارد، سفید شدن موها از ۳۰ تا ۴۰ سالگی آغاز می‌شود.

* زمان سفید شدن موها به وسیله ژن‌ها تعیین می‌شود و این، یعنی موهای اکثر ما در همان زمانی شروع به سفید شدن می‌کنند که والدین یا پدربزرگ و مادربزرگ‌هایمان، نخستین بار موهای سفید را در سر خود دیده‌اند. عده‌ای تصور می‌کنند که یک شوک یا ضربه روحی بزرگ می‌تواند یک‌شبه موهای یک فرد را خاکستری یا سفید کند ولی پژوهشگران این موضوع را قبول ندارند.

کشیدن سیگار می‌تواند موها را سفید کند. سرعت سفید شدن مو در سیگاری‌ها ۴ برابر افراد غیرسیگاری است. احتمالا علت این امر، کاهش رسیدن اکسیژن به ریشه موها است.

* ملانوسیت هر ۱۰ سال حدود ۱۰٪ از توان تولید رنگ خود را از دست می‌دهد. در نخستین مراحل خاکستری شدن مو، هنوز ملانوسیت وجود دارد ولی غیرفعال است.

* موی بدن و صورت هم مثل موی سر خاکستری می‌شود ولی معمولا این اتفاق بعد از تغییر رنگ موی سر روی می‌دهد.

* بعضی از بیماری‌ها مانند کمبود ویتامین B به ویژه اسید پانتوتنیک و ویتامین B12، بیماری تیروئید، بیماری‌های سیستم ایمنی، کم‌خونی، رژیم‌های سخت و طولانی، بیماری‌های گلبول سفید خون و افزایش آن می‌تواند موجب سفیدی زودهنگام و بیش از حد موها شود.

درمان‌های مرسوم

* در حال حاضر درمان اثبات شده‌ای برای سفید شدن موها وجود ندارد و برای مقابله با این پدیده، تنها می‌توان از رنگ کردن مو استفاده نمود. رنگ‌های نیمه‌دایمی از ترکیبات گیاهی ساخته می‌شوند و تقریبا پس از ۸ بار شستشو با شامپو از بین می‌روند. رنگ موهای دایمی ترکیبی از رنگ و آب‌اکسیژنه هستند. آب‌اکسیژنه، موها را دکلره می‌کند، یعنی رنگ اصلی آنها را برمی‌دارد و به رنگ جدید اجازه می‌دهد تا در کوتیکول مو حرکت کند و به داخل کورتکس آن برود. بازگشت مو به رنگ طبیعی، برحسب نوع رنگ مو، چند ماه طول می‌کشد.

درمان تغذیه‌ای

* پژوهش‌ها نشان داده‌اند که کمبود فلزاتی مانند آهن، روی، منگنز، تیتانیوم، تنگستن و مس، از عوامل اصلی سفید شدن موها هستند. کارشناسان تغذیه عقیده دارند که افراد مبتلا به سفیدی مو باید میوه‌هایی مثل سیب، گلابی، هلو که حاوی املاح گوناگون هستند و سبزیجاتی مانند سیر، پیاز، موسیر و تره که منگنز زیادی دارند را در رژیم غذایی خود بگنجانند. نخودفرنگی، قارچ، آجیل، لوبیا، عدس، گوجه‌فرنگی، موز، آلو، سویا و سیب‌زمینی مقدار قابل توجهی مس دارند و می‌توانند بر پوست و مو تاثیر بگذارند و تا حدودی از سفید شدن مو جلوگیری کنند. خوردن جوشانده سبوس گندم، سنبل‌الطیب، مخلوط پودر سبوس برنج و شکر با نبات ساییده و نان جو را هم در حفظ رنگ مو و کاهش موهای سفید مؤثر دانسته‌اند.

* میانگین سنی سفید شدن مو چند سالگی است؟

در سفیدپوستان، میانگین سنی سفید شدن مو ۳۴ سالگی است و در سیاه‌پوستان، میانگین مزبور به ۴۲ سالگی می‌رسد.

* سفید شدن زودرس مو به چه معنی است؟

چنان‌چه موی سر در فرد سفیدپوست زودتر از ۲۰ سالگی و در فرد سیاه‌پوست زودتر از ۳۰ سالگی سفید شود، به آن سفیدشدن زودرس می‌گویند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.