فیفا در حال مذاکره با شبکه‌های پخش‌کننده مسابقات فوتبال برای کاستن از دفعات نمایش طرفداران زیباروی زن!

0

دو دغدغه بزرگ تلویزیون ما در هنگام رویدادهای بزرگی مثل جام جهانی یا جام ملت‌های اروپا، این است:

-چطور تا می‌توانند تبلیغ کنند و آنقدر تبلیغ اپلیکیشن کنند که ما را از هر چه گوشی هوشمند و اپلیکیشن است، متنفر کنند!

-چطور مواظب باشند که تصویر بانوان طرفدار تیم‌ها، تصادفا پخش نشود!

حالا ظاهرا در مورد دوم، یک امر غیرمترقبه به کمک تلویزیون ایران خواهد آمد!

یک مقام اجرای فیفا گفته است که آنها در حال گفتگو با شبکه‌های تلویزیونی برای کاستن از دفعات نمایش طرفداران زیباروی زن تیم‌های فوتبال هستند.

جرقه این کار را یک گوره ضدتبعیض با نام Fare Network زده بود که هشدار نگاه جنسیتی یا سکسیسم را در جام جهانی داده بود. (همین جا برای اینکه بسیاری سکسیسم را متاسفانه مترادف سکس ممکن است تلقی کنند، خواهش می‌کنم این صفحه ویکی‌پدیا را بخوانید!)

چند وقت پیش هم سرویس عکس معتبر و مشهور Getty که اقدام به انتشار اینترنتی یک گالری عکس با عنوان زیباترین طرفداران جام جهانی کرده بود، مجبور شده بود این گالری عکس را حذف کند.

به گمانم این موضوع خیلی جالبی برای بحث آزاد می‌تواند باشد:

۱-از یک سو ممکن است بگویید که کارگردانان پخش‌های زنده تلویزیونی -به ویژه با توجه به قوانین خارج کشور- مجاز هستند سوژه‌های جالبی را که بینندگان تلویزیون از آنها خوششان می‌آید، شکار و پخش کنند.

۲-اما موضوع وقتی به سمت غیرنرمال شدن پیش برود که شما تبعیض بگذارید؛ بگردید و حتی پیش از واقع شدن صحنه‌های دراماتیک در بازی‌ها طرفداران زیبارو رو شناسایی کنید تا بعد به سرعت بتوانید تصویرشان را پخش کنید و تصاویر خانم‌های زیبارو یا با آرایش و پوشش ویژه را بیشتر از خانم‌های به صاطلاح عادی‌تر و تصاویر خانم‌ها را کلا بیشتر از آقایان پخش کنید.

۳-گرچه بانوان در عیان‌سازی احساسات، بسیار راحت‌تر و بی تکلف‌تر از آقایان هستند و بنابراین سوژه‌های بهتری برای فیلمبرداری هستند، اما اگر میزان تصویربرداری از آقایان را به میزان قابل توجهی کاهش بدهیم، دست به تحریف هر چند جزئی واقعیت زده‌ایم و تبعیض علیه آقایان انجام داده‌ایم.
مثلا اینگونه القا می‌کنیم که بیشتر طرفداران تیم سوئد خانم‌های زیبای احساساتی هستند. در حالی که مثلا پنج تا ۱۰ درصد طرفداران این تیم از این دسته هستند:)

۴- و البته از آن سو هم وقتی جلوی نمایش تصویر بانوان را سد کنیم که خیلی وقت‌ها حتی با توجه به معیارهای نمایش فیلم و سریال از تلویزیون هم ایران هم بی‌اشکال است، نوع دیگری دست به تحریف واقعیت زده‌ایم. این بار اینگونه القا کرده‌ایم که ۹۹ درصد تماشاگران مسابقات خارجی آقایان هستند!

کلا می‌شود که مسئله پخش‌های زنده‌، پیچیدگی‌های خاص و متفاوت خود را در داخل و خارج ایران دارد.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.