ترامپ استفاده از فناوری‌های شرکت‌های چینی هواوی و ZTE در دولت آمریکا را ممنوع کرد

0

استفاده از محصولات و فناوری‌های دو شرکت هواوی و ZTE در بخش بزرگی از دولت ایالات متحده ممنوع شده است.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور ایالات متحده این ممنوعیت را به عنوان بخشی از قانون «Defense Authorization Act» این کشور امضا و ابلاغ خواهد کرد.

چندین ماه است به‌کارگیری فناوری‌های شرکت‌های چینی و عمدتا دو شرکت هواوی و ZTE به محل مناقشه میان کنگره امریکا و دولت تبدیل شده است. در ماه‌های گذشته، مجلس سنا با اکثریت قاطع رای به ممنوعیت تجارت شرکت‌های امریکایی با زدتی‌ای داد که این شرکت را تا آستانه ورشکستی و نابودی کشاند.

دولت ترامپ سعی کرد این ممنوعیت را کاهش داده و به حال تعلیق درآورد تا بتواند امتیازهایی از شرکت زدتی‌ایی بگیرد.

اما دوباره شاهدیم کنگره قانون جدیدی را تصویب کرد که دولت‌ و شرکت‌های طرف قرارداد را از به‌کارگیری سرویس‌ها و تجهیزات شرکت‌های هواوی، ZTE و چند شرکت مخابراتی دیگر منع می‌کند. پیش‌بینی می‌شود با امضای این لایحه توسط دونالد ترامپ، این قانون تا دو سال دیگر اجرایی شود.

در این قانون، استفاده از اجزای هواوی و ZTE در سیستم‌های اصطلاحا essential یا critical به طور کامل ممنوع است ولی هنوز در بخش‌هایی از دولت که قابلیت ردیابی و مشاهده وجود ندارد؛ می‌توان برخی از محصولات این شرکت‌ها را نصب کرد.

دولت ترامپ به کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) دستور داده اولویت کمک‌های مالی را طوری تغییر دهد که به شرکت‌های استفاده‌کننده از فناوری‌ها و تجهیزات شرکت‌های چینی بیشتر کمک شود تا بتوانند خسارات و ضررهای ممنوعیت‌های جدید را جبران کنند و هرچه سریع‌تر به سوی فناوری‌های جایگزین بروند.

شرکت هواوی اعلام کرده این قانون را به چالش خواهد کشید و موجب افزایش هزینه‌های مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها می‌شود. هواوی و زدتی‌ایی این قانون جدید دولت امریکا را ناکارآمد، نادرست و خلاف قانون قلم‌داد کرده ولی هنوز تصمیمی برای مقابله و و اقدام متقابل ندارند.

چندین سال است استفاده از تجهیزات مخابراتی و گوشی‌های تلفن همراه چینی در نهادهای امنیتی و حساس امریکا ممنوع است و حتی دولت این کشور از مردم هم خواسته بود اسمارت‌فون چینی خریداری و اسفاده نکنند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.