توییت دونالد ترامپ به سبک و تقلید از سریال گیم آو ترونز جنجال‌ساز شد

0

توییت صبح جمعه رییس‌جمهور ایالات متحده به سبک سریال بازی تاج و تخت حالا یکی از ترندهای توییتر است.

دونالد ترامپ، صبح جمعه پس از نشست مطبوعاتی وزیر امور خارجه و وزیر خزانه‌داری امریکا در ارتباط با بازگشت تحریم‌های ۱۳ آبان ایران، یک توییت عجیب و نادر از نظر روابط سیاسی و به اعتقاد برخی رسانه‌ها «کودکانه»، منتشر کرد.

در این توییت، شعار و پیام «تحریم‌ها می‌آیند، ۵ نوامبر» در پس‌زمینه عکس دونالد ترامپ نوشته شده است ولی به سبک و سیاق فیلم‌های هالیوودی و به طور مشخص سریال گیم آو ترونز!

به طور دقیق، این عکس که بیشتر شبیه به یک پوستر تبلیغاتی است؛ از کارکترها و فونت استفاده شده در Game of Thrones تقلید می‌کند و از نظر گرافیکی و پوستری هم بسیار شبیه به آن شده است.

در پوستر سریال بازی تاج و تخت معمولا از عبارت «winter is coming» استفاده می‌شود. طرز نوشتن حرف «O» در این شعار و خطوط میان آن به همراه تایپوگرافی آن کاملا خاص است و حالا ترامپ به طور مشخص و واضح از این سبک تقلید می‌کند.

ترامپ در نقش شاه شب

در شبکه‌های اجتماعی این عکس پوسترمانند ترامپ را با محتوای سریال هم مقایسه می‌کنند. «زمستان می‌آید» پیامی وحشتناک برای هر جناح سیاسی و هر کشوری است و خبر از نابودی و سردی می‌دهد.

شاید ترامپ می‌خواسته از این مفهوم و تشابه در سریال تاج و تخت برای نشان دادن تاثیرات تحریم‌های جدید بر کشور ایران استفاده کند. ترامپ خودش را Night King جهان می‌داند و می‌خواهد بر سراسر جهان مسلط شود.

جالب است در گیم او ترونز، «شاه شب» یا همان Night King یک شخصیت شرور است که با مردگان در ارتباط بوده و می‌تواند زامبی‌ها را زنده و برای جنگ با سرزمین‌های دیگر آماده کند.

شبکه HBO و سازندگان این سریال در توییتی ابراز نظر محافظه‌کارانه کرده‌اند و به طور ضمنی به رسانه‌های آمریکایی گفته‌اند که اصلا از این توییت و عکس خبر نداشتند و ترجیح می‌دهند تایپوگرافی و تردمارک آن‌ها برای اهداف سیاسی استفاده نشود.

به طور مشخص واضح نیست علایم و نشانه‌های تایپوگرافی و برندی سریال گیم اف ترونز به ثبت رسیده‌اند یا خیر و چگونه می‌توان اثبات کرد از این علایم و رسم‌الخط سوءاستفاده شده است.

در عین حال در پاسخ به این توییت پوسترهایی در شبکه‌های اجتماعی پخش شده که در ان مقامات ایرانی با همان هیئت و فونت به تهدید ترامپ پاسخ گفته‌اند.

یک نکته دیگر این است که با توجه به اینکه به نظر می‌رسد در داستان کلی سریال، علیرغم چیره شدن زمستان بر دنیا، سرانجام نایت کنیگ شکست خواهد خورد، ترامپ چرا به این مسئله فکر نکرده و خود را جای عناصر بدی که نهایتا پیروزی از آنها نخواهد بود، جا زده!

به هر حال واقعا نمی‌شود شرایط یک دنیای تخیلی را به درستی با شرایط سیاسی دنیای حاضر پیوند زد و قرینه‌سازی کرد. اما اگر می‌خواهید تصور کنید که خاندان‌های دنیای گیم آو ترونز شبیه چه کشورهایی در دنیای کنونی هستند، این پست ما را بخوانید:

خاندان‌ها و سرزمین‌های خیالی سریال «گیم آو ترونز» (بازی تاج و تخت) شبیه کدام کشورها و گروه‌های منطقه خاورمیانه هستند؟!

منبع: + و + و +

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.