نشانه‌های برآورده شدن آرزو در فرهنگ ایرانی

0

کرمانشاهی‌ها باور دارند اگر در زمان نوشیدن چای، قند ناخواسته در استکان چای بیفتد آرزویش برآورده می‌شود. اگر گلبرگهای خشک شده را در کف دست خرد کنند سپس فوت کنند، در صورتی که همه آن‌ها از کف دست خارج شود، آرزوهای وی برآورده می‌شود؛ در غیر این صورت برآورده نمی‌شود. (کردی، کرمانشاهی، ۱۸۷)

گیلانی‌ها می‌گویند اگر کسی به قصد دیدن کسی حرکت کند و از نیمه راه برگردد و در راه، همان کس را ببیند حاجتش برآورده می‌شود. (گیلانی، ۳۰۳) برای بخت گشایی، آینه‌ای را وسط دایره‌ای از شیرینی جای دهید و قفلی روی آینه بگذارید و از رهگذران بخواهید که آن قفل را باز کنند. اگر مرد جوان زیبا و دوست داشتنی قفل را باز کرد نیتتان برآورده شده است و اگر آدم زشتی آن را باز کرد خوشبختی از دست رفته است. (خوانساری، آقاجمال، ۲۲)

نزدیک شیراز، در چاه مرتاض على در جای محصوری گوری دیده می‌شود به منظور مستجاب شدن دعا یا بهبود یافتن، آشی برای فقرا می‌پزند که «دیگ جوش» نامیده می‌شود. روی دیوار سنگی هست که مهر نماز را به آن می‌زنند. اگر مهر به سنگ بچسبد، دعا مستجاب شده است. (فرهنگ د مزون، به نقل از برهان قاطع، ج. ۲، ص. ۴۵۰)

سنندجی‌ها معتقدند اگر در کنار قبر بزرگان سنگ ریزه به سنگ مزار بچسبانند و نیت کنند و سنگ ریزه بچسبد موفقیت حتمی است. (سنندجی، ۳۷۸)

در امامزاده سلطان سید احمد (ع) یک دیوار آجری وجود دارد که به آن سنگ می‌چسبانند. هرکس مرادی دارد سنگ‌های کوچکی که در کنار آن دیوار هست برمی دارد و به دیوار فشار می‌دهد و نیت می‌کند. اگر پس از برداشتن دست، سنگ بچسبد مرادش برآورده می‌شود. اما اگر سنگ نچسبد و بیفتد جواب منفی گرفته است. (هزاوه‌ای، ۲۵۲)

مردم خراسان می‌گویند اگر بند تسبیح کسی به طور ناگهانی و بیهیچ علتی پاره شود، صاحبش به مراد دل خود خواهد رسید. (خراسانی، ۶۳۱)

اگر کسی مسافری داشته باشد و دیر بیاید یا آرزو و حاجتی داشته باشد، شب شنبه در منزل همسایه به گونه‌ای که اطلاعی نداشته باشد رفته و شب شنبه می‌زنند با این بیانات: شب شنبه میزنم شنبه مجودان، حرف خیری بزنید ای آدمیان، مراد دلم را بدهید شاه پریان: اگر حرف خوبی زدند، دلیل بر صحت و سلامتی مسافر و برآورده شدن حاجت آنهاست و اگر حرف بدی زدند دلیل بر ناسلامتی و عدم برآوردن آرزوست. (شمیم کوهستان، ۳۹)

مردم شیراز باور دارند هر دختری که دستش را روی سنگ سیاه مسجد جامع بگذارد و نیت کند، اگر حاجتش برآورده شود، دستش عرق می‌کند؛ در غیر این صورت دستش عرق نخواهد کرد. (شیرازی، ۲۴ و ۱۳۷)

در سیرجان، اگر مژه روی گونه شخص افتاد، از او سؤال می‌کنند کدام طرف صورتت را انتخاب می‌کنی؟ و شخص یک طرف صورت را انتخاب می‌کند، حال اگر همان طرف را که مژه افتاده است انتخاب کند به آرزویش می‌رسد؛ در غیر این صورت حاجتش روا نمی‌شود. (سیرجانی، ۴۷۵)

مادری که فرزند دلبندش برای اولین بار به مسافرت رفته است، چون بازگردد و مادر و فرزند همدیگر را ببینند، در این لحظه اگر کسی آرزویی کند برآورده می‌شود یا اگر دعایی کند مستجاب می‌شود. (اردکانی، ۴۵۳)

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.