با این ۵ تمرین، قدرت ذهنی شما افزایش می‌یاد و مغزتان پیر نمی‌شود

0

همه موافق این موضوع‌اند که تمرین‌های ذهنی و حرکتی برای هر انسانی مفید و ضروری هستند.

تمرین‌ها می‌توانند استرس‌های روزانه را کاهش دهند؛ خطرات حملات قلبی را بکاهند و در بلندمدت اختلال‌هایی مانند افسردگی یا فراموشی و عدم فعالیت ذهنی را بهبود دهند.

دانشمندان می‌گویند فعالیت‌های بدنی منظم می‌تواند اساس کار ذهن را تغییر دهد. به‌ ویژه، این مزیت برای سال‌های پیری و بیماری مناسب است.

در مطالعه اخیری روی مغز موش‌ها، مشخص شده ورزش می‌تواند هورمون‌هایی در مغزشان آزاد کند که موجب سلامتی کامل مغز می‌شود و آسیب‌های ناشی از زوال عقل را می‌کاهد.

موش‌های صحرایی که به مدت ۵ هفته روزی ۱ ساعت شنا کردند؛ سطح هورمون آریزین در مغز بسیار افزایش یافته است. دانشمندان تصور می‌کنند این هورمون از ابتلا به آلزایمر جلوگیری می‌کند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

در حالی‌که هنوز محققان و دانشمندان دارند روی تاثیرات تمرین‌های ورزشی بر مغز و حافظه انسان کار می‌کنند؛ تقریبا ثابت شده است ۵ تمرین ورزشی و فعالیت زیر می‌تواند روی مغز بسیار تاثیرگذار باشند:

پیاده‌روی و راه رفتن

در سال ۲۰۱۶، یک مطالعه معتبر دانشگاهی ثابت کرد تمرین‌های هوازی مانند پیاده‌روی یا راه رفتن تند باعث ایجاد سلول‌های مغزی جدید در بخش هیپوکامپ می‌شود.

خاطرات و اطلاعات تاریخی ما در این بخش از مغز ذخیره می‌شوند و رشد و فعالیت سلول‌های آن موجب می‌شوند همیشه آمادگی ذهنی برای یادآوری و به خاطرسپاری اطلاعات قدیم و جدید داشته باشید.

تمرین‌هایی مانند پیاده‌روی یا دویدن می‌توانند روی سلامت و عملکرد سیناپس‌های بین نورون‌ها در بخش هیپوکامپ نیز تاثیرگذار باشند. به زبان ساده، ارتباط میان سلول‌های مغزی در این بخش بهبود پیدا می‌کند.

ورزش ایروبیک

در مطالعه دیگری، ۲۸ دانش‌آموز جوان و سالم انتخاب شدند. یک گروه از آن‌ها در مدتی مشخص ورزش ایروبیک را هر روز دنبال کرده و گروه بعدی فقط فعالیت‌های بدنی معمول خود را داشتند.

مشخص شد گروهی که ورزش ایروبیک انجام داده است؛ به طور غیرمعمولی از عملکرد ذهنی بهتری برخوردار بوده و احساسات مثبت، حافظه قوی‌تر و ذهن آماده‌تری دارد.

این مطالعه باز هم نشان داد ورزش‌های هوازی و ایروبیک می‌توانند مغز و ذهن انسان را تقویت کرده و احساس مثبت و شادی برای فرد به وجود بیاورند.

دوچرخه‌سواری

چندین مطالعه روی تاثیرات دوچرخه‌سواری بر مغز تمرکز داشتند و نتایج آن‌ها نشان می‌دهد این ورزش و فعالیت می‌تواند جریان خون بیشتری در سطح مغز ایجاد کند که به طور مستقیم منجر به افزایش رشد سلولی و بهبود عملکرد مغز می‌شود.

دوچرخه‌سواری به طور محسوسی می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت و فشار خون بالا را کاهش دهد که باز هم روی مغز تاثیرگذار هستند.

این ورزش انگیزه بیشتری برای افراد سالم ایجاد می‌کند و زندگی سالم‌تری را دنبال خواهند کرد.

یوگای تنفسی

در سال ۲۰۱۸، مطالعه‌‌ای کامل و سخت روی ورزش یوگا و تاثیرات‌اش بر استرس، تمرکز و توجه دانشجویان انجام شد.

این مطالعه نشان می‌دهد هر دو گروه دانشجویانی که ورزش یوگا را تمرین کردند؛ موفق به کاهش استرس خود نسبت به زمان پیش از شروع یوگا شدند.

اما نکته مهم و جالب این تحقیق، موفقیت بیشتر گروهی از دانشجویان است که بیشتر روی یوگای تنفسی یا تمرین‌های یوگای مبتنی بر تنفس تمرکز داشتند. به وضوح این گروه در کاهش استرس بهتر بودند.

هر ورزشی که به یک مغز پیر کمک کند

طبق مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۸، ورزش‌های قدرتی، یوگا، تمرین‌های هوازی و ورزش‌های دیگر مشابه این‌ها یا حتی ترکیب آن‌ها می‌تواند فعالیت‌های مغز افراد سالخورده (در این تحقیق میانگین سنی ۷۳ سال) را بهبود دهد.

اگر این تمرین‌ها به طور روزانه و مدام پیگیری شوند؛ می‌تواند اختلال‌های ذهنی در دوران پیری را کاهش داده و بسیاری از آسیب‌ها مانند فراموشی، عدم شناخت و درک محیط یا افراد را از بین ببرند یا کاهش دهند.

گاهی نمی‌توان یک تمرین و ورزش خاص را برای افراد سالخورده توصیه کرد ولی هر ورزشی که بتواند فعالیت ذهنی را افزایش دهد؛ مناسب است و مهم‌تر از آن باید به طور مداوم و طولانی‌مدت دنبال شود.

در این مطالعه، پیرمردان و پیرزنانی که ۵۲ ساعت در ۶ ماه ورزش کردند؛ بهبود عملکرد مغزی محسوسی با گذشته داشتند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.