اپلیکیشنی دوربینی که به طور خودکار همه افراد را از عکس شما حذف می‌کند

0

حتما شما هم عکس‌هایی بسیار قشنگی دارید که فقط یک اشکال دارند: فرد غریبه‌ای در آن عکس است. شاید هم چندین نفر هستند.

همه ما در هنگام عکاسی دوست داریم هیچ‌کسی در شهر زندگی نکند و اطراف سوژه ما نپلکد. تا کنون هم ده‌ها عکس گرفتیم که یک فرد یا افرادی در آن مزاحم و اضافی هستند.

حتی جور دیگری هم می‌شود به این مسئله نگاه کرد. عکس قدیمی از یک دورهمی دوستانه داریم ولی اکنون به هر دلیلی می‌خواهیم همه پاک شوند و فقط عکسی از میز نهار، کیک و مکان دورهمی باقی بماند.

شاید سال‌ها است منتظر عرضه اپلیکیشنی هستیم که این کار را برای ما انجام دهد تا در نهایت اپ Bye Bye Camera می‌تواند به راحتی هر انسانی را از عکس‌ها حذف کند.

این اپلیکیشن بیشتر یک پروژه هنری است ولی به شدت کاربردی و عملی (فراموش نکنیم که هر هنری می‌تواند کاربردی باشد). این اپ سوالات فلسفی زیادی با خودش به همراه دارد ولی خوش‌بختانه به آن‌ها اهمیت نمی‌دهد.

مثلا، چرا انسان‌ها می‌خواهند عکس‌هایی بدون انسان داشته باشند؟ چرا عاشق جهانی خلوت از انسان هستیم؟ انسان دنبال چیست و جهان بدون ما چگونه خواهد بود؟

اپلیکیشنی هنری ولی به شدت کاربردی

نرم‌افزار Bye Bye Camera با استفاده از برخی ابزارهای هوش مصنوعی که در حال حاضر برای مصارف تحقیقاتی کاربرد دارند؛ سعی می‌کند المان‌های انسان را در عکس‌ها تشخیص داده و حذف کند.

به طور واضح‌تر، این نرم‌افزار از ابزار YOLO (مخفف You Only Look Once) استفاده می‌کند که یک ابزار بسیار موثر برای طبقه‌بندی اشیا و یافتن سرعت نمایه یک شخص در تصاویر است.

افزون بر این، ابزار جداگانه دیگری استفاده می‌شود که شرکت ادوبی با نام «context-aware fill» می‌شناسد. این دو ابزار با همکاری یکدیگر سعی می‌کنند یک انسان را در عکس شناسایی و بعد حذف کنند. در مرحله بعدی، جای انسان با بخشی از سوژه یا اشیای دیگر پر می‌شود.

از جنبه‌های مختلفی می‌توان به این اپلیکیشن نگریست. جنبه‌های فلسفی آن را در بالا اشاره کردیم. برخی از کاربران این اپ را بیشتر سرگرم‌کننده می‌دانند و با آن عکس‌های فانتزی و مفهومی خلاقانه‌ای ساختند.

مثلا سراغ عکس‌های قدیمی و تاریخی رفتند و افراد مشهور را از آن‌ها حذف کردند یا اینکه به جای انسان، حیوانات را حذف می‌کنند.

از نظر فناوری هم این اپ می‌تواند مهم باشد و جنبه‌های جدیدی از کاربرد هوش مصنوعی را به رخ بکشد. البته، همان‌طور که در تصاویر مشخص است؛ هنوز جای کار دارد و تصاویر بدون انسان داد می‌زنند که مصنوعی هستند یا چیزی از روی آن‌ها حذف شده است.

مثلا سایه‌ها باقی می‌مانند یا اینکه پس‌زمینه محل حذف افراد با پس‌زمینه بخش‌های دیگر عکس ناهمخوانی‌هایی دارد.

متاسفانه اپلیکیشن Bye Bye Camera برای iOS منتشر شده و رایگان نیست. می‌توانید این اپ را به قیمت ۳ دلار از اپ‌استور دانلود کنید.

منبع


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.