واتساپ دومین اپلیکیشن غیرگوگلی است که به رکورد ۵ میلیارد نصب روی اندروید رسیده است

0

فقط تعداد محدودی اپلیکیشن هستند که به رکورد ۵ میلیارد نصب روی سیستم‌عامل اندروید رسیدند.

غالب این اپلیکیشن‌ها از مجموعه برنامه‌های گوگل بوده و به صورت پیش‌نصب روی اندروید قرار دارند. در واقع، علاوه بر اینکه رسیدن به رکورد ۵ میلیارد نصب روی اندروید در سراسر دنیا خیلی سخت است؛ بلکه رسیدن اپلیکیشنی غیرگوگلی به این رکورد سخت‌تر می‌شود.

سال گذشته، اپلیکیشن فیسبوک موفق شد به این رکورد تاریخی و بسیار بزرگ دست پیدا کند تا نقطه عطفی در تاریخ این شرکت باشد. فیسبوک به لطف همکاری با برندهایی مانند سامسونگ و سایر شرکت‌های OEM به اینجا رسید و اکنون نوبت به واتساپ است که چنین رکوردی برجای بگذارد. البته؛ فراموش نکنید که واتساپ هم یک نرم‌افزار زیرمجموعه فیسبوک است.

همانند بسیاری از اپلیکیشن‌هایی که به رکوردهای بالایی از نصب روی اندروید رسیدند؛ واتساپ هم به تنهایی از روی دانلودهای گوگل‌پلی به رکورد ۵ میلیارد نصب نرسیده است؛ بلکه پیش‌نصب‌های این اپلیکیشن‌ها روی دستگاه‌های اندرویدی را هم در برمی‌گیرد.

سامسونگ مدت‌ها است این اپلیکیشن را روی برخی از گوشی‌های خود باندل می‌کند که از جمله معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به گلکسی اس ۶ اشاره کرد. هواوی هم این سیاست را داشته و تا همین اواخر واتساپ را روی گوشی‌های خود نصب می‌کند که البته این روند هنوز ادامه دارد.

برترین پیام‌رسانی که هنوز کامل نیست

با این وجود، نباید از دانلودهای زیاد واتساپ از روی پلی‌استور هم چشم‌پوشی کرد. در بسیاری از کشورهای دنیا، واتساپ اولین پیام‌رسان ارتباطی مورد استفاده مردم است و بیش از ۱.۵ میلیارد کاربر ماهانه دارد. قطعا درصد چشم‌گیری از این کاربران، واتساپ را از روی پلی‌استور گوگل دانلود و نصب کردند.

برای مثال، در ایران و بعد از فیلتر شدن تلگرام، اکنون بسیاری از کاربران و خاصا افرادی که کمتر با فیلترشکن‌ها و مهارت‌های دور زدن فیلتر تلگرام آشنایی دارند؛ از واتساپ استفاده می‌کنند. نه تنها کاربران، بسیاری از گروه‌ها، دانشگاه‌ها و دانشجویان، شرکت‌ها و کسب‌وکارها از واتساپ به عنوان کانال ارتباطی غیررسمی خود سود می‌برند.

واتساپ اگرچه یک پیام‌رسانی ارتباطی بسیار قوی با ویژگی‌های منحصربه‌فرد است و مثلا تماس صوتی و ویدیویی آن کیفیت بالایی دارد؛ ولی هنوز از کاستی‌های بزرگی رنج می‌برد. کاربران این پیام‌رسان هر روز منتظر شنیدن خبر کار کردن مستقل نسخه دسکتاپ واتساپ از گوشی موبایل هستند یا اینکه مانند تلگرام قدرت کانال‌‌سازی ندارد.

شرکت تحلیلگر بین‌المللی App Annie آمارهایی از برترین اپلیکیشن‌های موبایل در سال ۲۰۱۹ منتشر کرده است که ۴ اپلیکیشن از ۵ اپلیکیشن برتر این فهرست متعلق به شرکت فیسبوک هستند.

در این فهرست، فیسبوک مسنجر در جایگاه نخست و پس از آن اپ‌های فیسبوک و واتساپ قرار دارند. در این میان فقط اپلیکیشن تیک‌تاک در جایگاه چهارم و بالاتر از اینستاگرام قرار گرفته است.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.