آموزش تحلیل حرفه‌ای کسب و کار براساس استاندارد بین‌المللی BABOK

0

رپورتاژ

تحلیل کسب و کار BABOK امروزه به یکی از نیازهای اساسی سازمان ها تبدیل شده و روز به روز توجه به آن بیشتر می‌شود. تحلیل کسب و کار BABOK ابزاری است که تغییرات و بهبود در سازمان انجام می‌شود. تحلیلگران کسب و کار عوامل تغییر برای هر سازمانی هستند، آنها به سازمان ها کمک می کنند تا ضمن برآورده کردن الزامات و خواسته های کلیه ذینفعان خود از جمله کارمندان، مشتریان و تامین کنندگان، خود را با محیط در حال تغییر وفق دهند. سازمان ها بطور فزاینده ای بر تحلیلگران کسب و کار به عنوان مشاوران معتبر اتکا می کنند تا صاحبان کسب و کار متوجه عواقب تصمیمات خود شوند و نقشه راه را برای دستیابی به حداکثر ارزش از طریق اجرای برنامه ها و پروژه های خود تهیه کنند.

تحلیلگر کسب و کار برای انجام این امور به یک راهنما یا متد نیاز دارد. استاندارد بین المللی تحلیل کسب و کار BABOK که توسط موسسه IIBA تهیه شده و نسخه سوم آن هم اکنون در دسترس است، راهنمای کامل و جهانی این حوزه است که تحلیلگران کسب و کار در سراسر دنیا از آن استفاده می کنند. در ادامه در این خصوص بیشتر توضیح می دهیم.

وظیفه تحلیل کسب و کار

با تخصصی شدن کسب و کار و پیشرفت فناوری، سازمان ها بسیار پیچیده تر شده اند. امروزه هر سازمان، اعم از بزرگ یا کوچک، دارای چندین بخش یا کارکردهای (Function) کسب و کار است که هرکدام در تصمیم گیری حرفی برای گفتن دارند. به عبارت ساده تر، سازمان ها براساس واحدهای کارکردی، ساختارشان طراحی شده است.

کارکردهای اصلی کسب و کار، توابع مرتبط با فعالیت اصلی یک سازمان است. به عنوان مثال، برای صنعت داروسازی، بخش های تولید و تحقیق و توسعه از وظایف اصلی کسب و کار در نظر گرفته می شوند.

وظیفه یک تحلیلگر کسب و کار است که این واحدهای مختلف و ذی‌نفعان متعدد را شناسایی کرده و مطابق با نیازشان، راه‌حل‌هایی (Solution) ارائه دهد. این راه‌حل ممکن است از جنس هوش تجاری با Power BI باشد. یعنی یک داشبورد مدیریتی که بتواند نیازهای ذی‌نفعان سازمانی را برطرف کرده و در تصمیم‌گیری به‌ آن‌ها کمک کند.

مسیر شغلی تحلیل کسب و کار و فرصت های شغلی

برای توضیح مسیر شغلی تحلیل کسب و کار و این که تحلیلگر کسب و کار چه کارهایی می‌تواند انجام دهد و چه فرصت‌هایی در پیش رو دارد، یک شغل مثل مدیریت محصول در نظر بگیرید. (توجه داشته باشید که این پروژه نیست و محصول است.) مدیر محصول (Product Manager) یک فرد بازاریابی است که در بازار نظرسنجی می کند و الزامات کسب و کار پروژه های جدید را می نویسد. یک مدیر محصول به طور معمول با تیم های پروژه همکاری می کند تا محصولات خوبی را که نیاز بازار را برآورده می کنند، به دست آورد.

به عنوان مثال دیگر، مدیریت فرایند های کسب و کار را در نظر بگیرید. اگر فردی در حوزه مدیریت فرایندها در حال تحلیل نیازهای فرایندی سازمان است به تحلیل کسب و کار نیاز دارد تا بتواند رویکردی سیستمی داشته و فرایندهای سازمانی را در قالب کلی تر و بزرگ تر ببیند.

همانطور که متوجه شدید، با کسب تجربه به عنوان تحلیلگر کسب و کار، مهارت های زیادی در زمینه گوش دادن، صحبت کردن، نوشتن و تسهیل سازی جلسات کسب می کنید. شما همچنین ممکن است در مورد یک دامنه خاص موارد زیادی آموخته باشید.

شما می توانید از این مهارت ها برای پیشرفت بیشتر به عنوان یک تحلیلگر کسب و کار استفاده کنید و یا به مشاغل دیگری از جمله مدیر پروژه (و مقام های مدیریتی بالاتر)، مدیر محصول، متخصص ابزار، نظارت، بهبود کیفیت، مربیگری مشاغل، آموزش سازمان، و مشاوره بپردازید.

جالب است بدانید که براساس آمار PayScale، تا سال ۲۰۲۲ فرصت های شغلی تحلیل کسب و کار در دنیا نه تنها کم نمی شود بلکه ۱۴٪ افزایش خواهد یافت.

استاندارد بین المللی تحلیل کسب و کار BABOK

سوالی که پیش می‌آید این است که چه مرجع و منبعی برای تحلیل کسب و کار وجود دارد؟ مهم ترین و معتبرترین مرجع بین المللی، استاندارد BABOK از موسسه IIBA است. در این استاندارد شما با ۳۰ وظیفه تحلیلگر کسب و کار آشنا می‌شوید. ارزش بزرگ این استاندارد، آموزش ۵۰ تکنیک کاربردی و اجرایی تحلیل کسب و کار است که می تواند از شما یک تحلیلگر کسب و کار کامل و مسلط بسازد. با استفاده از این راهنما شما می توانید کلیه مهارت ها و تکنیک های موردنیاز یک تحلیلگر کسب و کار را به دست بیاورید.

دوره آموزش تحلیل کسب و کار BABOK

همان طور که گفته شد، در حال حاضر مهم ترین و معتبرترین مرجع برای آموزش تحلیل کسب و کار، راهنمای BABOK از موسسه IIBA است که هزاران نفر از سراسر دنیا از آن استفاده می‌کنند.

همچنین، دوره آموزش آنلاین و غیرحضوری تحلیل کسب و کار BABOK به صورت کامل و جامع براساس سرفصل های بین المللی به همراه مدرک معتبر بین‌المللی و کلیه منابع ارزشمند، آماده شده است که هم‌اکنون با تخفیف ویژه از طریق سایت پیشرفت قابل تهیه می‌باشد. می‌توانید از هم‌اکنون آموزش خود را شروع کرده و به دانش روز تحلیل کسب و کار در دنیا مسلط شوید.

پس از آموزش تحلیل کسب و کار طبق استاندارد BABOK، ضمن این که روی مهارت ها و تکنیک های لازم مسلط می‌شوید، شما می‌توانید آزمون بین‌المللی داده و مدرک بین‌المللی تحلیل کسب و کار را در ۳ سطح از IIBA دریافت کنید و فرصت های شغلی مرتبط را در این مسیر شغلی به دست آورید.

همچنین برای اطلاعات بیشتر و مشاوره می‌توانید به سایت آموزش آنلاین پیشرفت مراجعه نمایید.

   

پستهای اخیر

به‌زودی iOS 14.5 منتشر می‌شود: چه دستاوردی برای آیفون و حریم خصوصی شما دارد؟

به‌روزرسانی بعدی اپل برای آيفون، iOS 14.5، ممکن است یکی از بزرگ‌ترین انتشارهای نرم‌افزاری برای آن باشد؛ حداقل از منظر تمرکز بر حریم خصوصی می‌تواند یک به‌روزرسانی بزرگ و مهم باشد. اپل سال گذشته، در کنفرانس توسعه‌دهنده‌گان (WWDC) خود…

مروری بر تصویرسازی‌های قدیمی کتاب سفینه مهیب (مالک جهان، صاحب دنیا) ژول ورن

کتاب سفینه مهیب (مالک جهان، صاحب دنیا) ، جزو آن کتاب‌هایی از ژول ورن بود که به خاطر ترجمه بزرگسالانه و با نثر قدیمی‌اش دوستش نداشتم و البته زمانی که کتاب دستم آمد، دیگر فکر کنم پنج دبستان بودم و ماجراهای آن به دشت قدیمی و دمده بودند. اما…

خرابکاری‌های دل‌آزار و فجایعی که در خانه‌ها رخ داده‌اند! گالری عکس جالب

کمتر کسی پیدا می‌شود که زمانی در حین عملیات تعمیر، تغییر دکوراسیون، تمیزکاری یا نصب یک وسیله نو در خانه، خرابکاری نکرده باشد. گاهی خرابکاری‌ها به خاطر اعتماد به نفس کاذب آدم‌های ناوارد رخ می‌دهئد، گاهی مهارت کم نصاب‌ها در آنها دخیل است و…

سونی گوشی‌های Xperia 1 III و Xperia 5 III را با لنزهای تله‌فوتو متغیر معرفی کرد

سونی امروز از دو گوشی پرچم‌دار اندرویدی خود رونمایی کرد. هر دو گوشی Xperia 1 III و Xperia 5 III جزو اسمارت‌فون‌هایی هستند که سونی در کمپین بازتعریف برند Xperia عرضه کرده و از دوربین‌های دیجیتالی Alpha این شرکت سود می‌برند تا دوباره تمرکز…

چگونه فضای حافظه گوشی آیفون را خالی کنیم؟

کمبود فضای ذخیره‌سازی آیفون می‌تواند به شدت روی کاری که انجام می‌دهید؛ تاثیرگذار باشد و شما را محدود کند. آیفون‌های جدید می‌توانند تا ۵۱۲ گیگابایت فضای ذخیره‌سازی داشته باشند و حتی شنیده می‌شود آیفون ۱۳ تا یک ترابایت فضا دارد ولی احتمالا…

اگر این مشاهیر و سلبریتی‌ها جوانمرگ نمی‌شدند و حالا در بین ما بودند …

برخی از چهره‌های مشهور در جوانی یا در میانسالی از بین ما رفتند و ما هیچ وقت پیری آنها را ندیدیم. در شرایطی که نمی‌شود تصور کرد که آنها در صورت زنده ماندن چه آثار هنری بیشتری را ارائه می‌کردند و یا چه حاشیه‌های را می‌آفریدند، لااقلرمی‌شود…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.