اطلاعات کامل در مورد داروی توبرامایسین استنشاقی Tobramycin inhalation

0

وبرامایسین یک آنتی بیوتیک از دسته آمینوگلیکوزیدهاست که توسط باکتری streptomyces tenebrarius ساخته می شود. این دارو توسط استنشاق از مسیر دهان به ریه می رسد و برای درمان عفونت ناشی از سودوموناس آئروژینوزا در بیماران دچار سیستیک فیبروزیس استفاده می شود.

اشکال دارو

توبی (۵۶ عددی وارد شود)(توبرامایسین)۲۸ م گ کپسول استنشاقی

مکانیسم اثر توبرامایسین استنشاقی

این دارو عمدتا با ایجاد اشکال در سنتز پروتئین منجر به تغییر در نفوذپذیری غشای سلولی و در نتیجه مرگ باکتری می شود. توبرامایسین در محیط آزمایشگاهی در برابر طیف گسترده ای از ارگانیسم های گرم منفی شامل سودوموناس آئروژینوزا فعالیت ضد میکروبی دارد. این دارو در غلظت های برابر یا کمی بالاتر از غلظت های مهاری ، اثر باکتریوسید (باکتری کش) دارد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

فارماکودینامیک

توبرامایسین با تغییر در ساختار غشای سلولی طیف گسترده ای از باکتری های گرم منفی سبب از بین بردن آن ها می شود.

فارماکوکینتیک

توبرامایسین استنشاقی به طور قابل توجهی از غشای اپیتلیال عبور نمی کند. فراهمی زیستی توبرامایسین استنشاقی به دلیل تفاوت های فردی در پاتولوژی مسیر هوایی و نحوه استفاده از نبولایزر متغیر است. پس از تجویز توبرامایسین استنشاقی ، دارو عمدتا به صورت تغلیظ شده در مسیر هوایی باقی می ماند .
غلظت در خلط : ۱۰ دقیقه پس از استنشاق اولین دوز ۳۰۰ میلی گرمی از توبرامایسین غلظت متوسط دارو ۱۲۳۷ میکروگرم در هر گرم خلط بود .
غلظت سرمی : غلظت متوسط سرمی توبرامایسین ۱ ساعت پس از استنشاق یک تک دوز ۳۰۰ میلی گرمی از دارو ۰.۹۵ میکروگرم بر میلی لیتر بود.
حذف : نیمه عمر حذف توبرامایسین از سرم پس از تجویز داخل وریدی تقریبا ۲ ساعت بود. با فرض این که جذب توبرامایسین پس از تجویز استنشاقی مانند تجویز وریدی باشد ؛ توبرامایسین جذب شده به سیستم گردش خون عمومی توسط فیلتراسیون گلومرولی حذف می شود. آن مقدار از توبرامایسینی که جذب نشده احتمالا توسط سرفه کردن و خارج کردن خلط از سینه حذف می شود.

موارد مصرف توبرامایسین استنشاقی

درمان عفونت ریه ناشی از سودوموناس آئروژینوزا , بیماران درگیر با سیستیک فیبروزیس

مقدار مصرف توبرامایسین استنشاقی

– دوز توبرامایسین استنشاقی در همه افراد بدون در نظر گرفتن سن و وزن یکسان و همان ۳۰۰ میلی گرم است.
– این دارو در کودکان کمتر از ۶ سال مورد مطالعه قرار نگرفته است.
– دارو باید هر ۱۲ ساعت و نه کمتر از هر ۶ ساعت استنشاق شود.
– شما باید توبرامایسین استنشاقی را در دوره های ۲۸ روزه با ۲۸ روز استراحت (عدم استفاده از دارو) در بین دو دوره استفاده کنید.

موارد منع مصرف توبرامایسین استنشاقی

حساسیت به آمینوگلیکوزیدها
عوارض جانبی توبرامایسین استنشاقی
وزوز گوش , تغییر صدا
تداخلات دارویی توبرامایسین استنشاقی
فوروزماید , ترتینوئین , فلودارابین فسفات , سیدوفوویر
اوره

هشدارها

– سمیت کلیوی : سمیت کلیوی در طی استفاده از توبرامایسین استنشاقی گزارش نشده است اما در ارتباط با آمینوگلیکوزیدها که این دارو نیز از آن دسته است می باشد. در صورتی که سمیت کلیوی در یک بیمار دریافت کننده توبرامایسین استنشاقی رخ داد باید درمان را تا زمانی که غلظت سرمی دارو به زیر ۲ میلی گرم در میلی لیتر برسد قطع کرد.
– اختلالات عضلانی : توبرامایسین استنشاقی باید در بیماران دچار اختلالات عصبی عضلانی مانند میاستنی گراو یا پارکینسون با احتیاط مصرف شود چرا که آمینوگلیکوزیدها به دلیل اثر شبه کورار برعملکرد عصبی عضلانی ، می توانند سبب بدتر شدن ضعف عضلانی شوند.

نکات قابل توصیه

– شنوایی : شما باید پزشکتان را از شنیدن صدای زنگ در گوش ، گیجی یا هر تغییری در شنوایی مطلع کنید .
– آسیب کلیوی : پزشکتان را از هرگونه سابقه مشکل کلیوی آگاه کنید .
– بارداری : اگر شما در زمان استفاده از توبرامایسین استنشاقی باردار هستید یا قصد آن را دارید از پزشکتان درباره احتمال هرگونه آسیبی به جنین سوال کنید .
– مادران شیرده : شما باید قبل از استفاده از توبرامایسین استنشاقی پزشکتان را از شیردهی مطلع کنید .
– برای کاهش ریسک آلودگی و عفونت ، شما باید پس از هر بار استفاده از نبولایزر ، تمام قطعات آن را به خوبی تمیز کنید .
نبولایزر خود را در اختیار سایر بیماران قرار ندهید .

مصرف در بارداری

D ( در این گروه از داروها، مطالعات و نتایج حاصل از آن بیانگر وجود خطر برای جنین انسان است. زمانی که استفاده از دارو برای زنان باردار اجتناب ناپذیر است و خطرات احتمالی پذیرفته شده است، پزشک دارو را تجویز می کند. )

   

پستهای اخیر

زیبایی و شکوه فروشگاه جدید اپل در لس آنجلس: مرمت و بازگشایی هوشمندانه سالن قدیمی نمایش فیلم

معماری خوب، ساختمان‌های قدیمی خاطره‌انگیز باشکوه و ساختمان‌های مدرن، بی‌شک بخشی جدانشدنی از تمدن هستند. منتها در کشور ما زمانی چنین شکوه و جلالی، منتسب به چیزهای فانی می‌شدند و طبعا بازتاب اهمیت آنها، بیهوده و پوج تلقی می‌شد. دیروز اپل…

ویندوز ۱۱ و اجرای اپلیکیشن‌های اندروید – شما کدام اپلیکیشن‌های اندروید را دوست دارید در ویندوز…

مایکروسافت دیروز ویندوز 11 را رونمایی کرد. در میان ویژگی‌های جدید، یک ویژگی خیلی برجسته و مهم امکان نصب و اجرای اپلیکیشن‌های اندروید بود. جالب است که چنین چیز مهمی به یاری خود فروشگاه گوگل، ممکن نشده و کاربران از طریق فروشگاه مایکروسافت…

ساتیا نادلا: ویندوز آماده پذیرش iMessage در ویندوز و اصلا هر اپلیکیشن سطح اولی از پلتفرم‌های دیگر…

بیشتر از چند ساعت از رونمایی مایکروسافت از ویندوز 11 و معرفی آن به آن جهان در یک همایش مجازی نمی‌گذرد. به همین مناسبت رئیس مایکروسافت -ساتیا نادلا- در گفتگویی با وال استریت ژورنال به مطالب جالبی در مورد ویندوز و تاثیر آن بر کاربران اشاره…

ویندوز ۱۱ معرفی شد: زیباتر، تجربه کاربری بهتر، امن‌تر با ویژگی‌های جدیدی برای گیمینگ و مالتی‌تسکینگ

مایکروسافت از جدیدترین نسخه سیستم‌عامل ویندوز خود رونمایی کرد. ویندوز ۱۱ یک رابط کاربری گرافیکی کاملا جدید و بازطراحی شده نسبت به ویندوز ۱۰ دارد و از آیکون‌ها، سایه‌ها، ترنسپرنسی‌ها، پوسته‌ها و نحوه تعامل جدیدی برخوردار است.…

پیکر بی‌جان جان مک‌آفی -خالق آنتی‌ویروس McAfee -در زندانی در اسپانیا پیدا شد – آیا او واقعا…

جان مک آفی، خالق نرم‌افزارهای آنتی‌ویروس McAfee و یکی از کارآفرینان مشهور دهه‌های پیشین و نیز یکی از فعال رمزارزها، ساعاتی پس از قرار  استرادش به امریکا، در یکی از زندان‌های اسپانیا خودکشی کرد. روز چهارشنبه، جسد مرده وی در سلول زندانش…

۱۲ کشور دارای بیشترین جمعیت تحصیل کرده در جهان

آموزش موفقیت آینده یک کشور را تعیین می‌کند. همه کشورها به اهمیت نقش آموزش و پرورش پی بردند اما در رشد افراد تحصیل‌کرده دچار افت و خیز یا پیشرفت و پسرفت هستند. گزارش سال ۲۰۱۷ یونسکو نشان می‌دهد تعداد دانشجویان در حال تحصیل در سراسر جهان…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.