زوم، اپلیکشنی که مسئولانش رمزنگاری دوسویه ویدئویی را فقط به کاربران پولی‌شان می‌دهند

0

عجیب است که برخی شرکت‌ها، خدمات امنیتی و حفظ حریم خصوصی را ویژگی لوکسی می‌دانند که تنها باید در دسترس کاربران پولی قرار بگیرد.

زوم -اپلیکیشن تماس ویدئویی پرکاربر- هم یکی از اپلیکیشن‌هایی است که این کار را می‌کند و هفته پیش به صورت رسمی تایید کرده است که رمزنگاری ویدئویی باید ویژگی‌ای برای کاربران حرفه‌ای‌اش باشد!

رئیس این شرکت –اریک یوآن– در نشستی با سرمایه‌گذران به این مطلب اشاره کرد و اعلام کرد که از آنجایی که می‌خواهد با مقامات قانونی و FBI همکاری داشته باشد، مناسب نمی‌داند که کاربران رایگان زوم، از ویژگی رمزنگاری بهره‌مند شوند!

مقامات قانون‌گذار هم با رمزنگاری میانه خوبی ندارند. وزارت دادگستری آمریکا، طرح‌هایی برای توبیخ فیس‌بوک به خاطر رمزنگاری دوسویه تدارک دیده است و کنگره هم در حال بررسی لایحه‌ای تنبیه شبکه‌های اجتماعی است که به صورت رمزنگاری باشند.

این روزها متعاقب ناآرامی‌های آمریکا ما شاید بیشتر نگران این هستیم که دامنه نظارت روی کاربران تنگ شود و آنهایی که در پی اعتراض به تبعیض به صورت مدنی هستند، هدف قرار بگیرند. اما از آن سو باید بدانیم که همه فناوری‌ها، کاربرد دوگانه دارند و متاسفانه زوم هم لقب بسیاری زشتی پیدا کرده است: نتفلیکس پورنوگرافی کودکان!

اگر رمزنگاری به صورت پیش‌فرض برای کاربران عادی صورت نگیرد، شاید زوم اینگونه مورد سوء استفاده قرار نگیرد.

چیز منطقی شاید این باشد که آگاهی کاربران افزایش یابد تا آنها بدانند اصولا رمزنگاری چه مکانیسم و سودی دارد و چه نرم‌افزارهایی ایمن یا ناامن هستند.

منبع: ورج


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.