آیا فیزیوتراپی می تواند کمکی به درمان پای پرانتزی کند؟

13

رپورتاژ

پای پرانتزی اصطلاحی است که در مورد وضعیت پاهایی به کار می رود که از ناحیه زانو به صورت غیرطبیعی، قوسی به سمت بیرون پیدا کرده اند و دارای حالت منحنی هستند.

مشکل پای پرانتزی، در بین خردسالان بیشتر دیده می شود. در بسیاری از مواقع این مشکل پس از دو سالگی رفع می شود و وضعیت منحنی شکل بودن پاها رفع می شود.

اما اگر این مشکل پس از عبور از مرز دوسالگی در افراد از بین نرود، باید سریعاً برای درمان آن اقدام کرد. هر چه تاخیر بیشتری در مساله درمان پیش بیاید انجام مراحل درمانی دشوارتر خواهد شد.

پای پرانتزی علاوه بر آنکه بالانس تناسب اندام و زیبایی افراد را دچار نقص می کند، مشکلات فیزیولوژیکی بسیار زیادی را برای افرادی که با این مساله درگیر هستند، ایجاد خواهد کرد.

برای درمان مشکل پرانتزی بودن پاها، روش های مختلفی وجود دارد که از جمله مفیدترین و اثربخش ترین آن ها می توان به فیزیوتراپی اشاره کرد.

در ادامه این یادداشت به بررسی علل و عوارض باقی ماندن پاها در حالت پرانتزی و نیز راه حل های درمانی، خواهیم پرداخت.

علل بروز مشکل پای پرانتزی در افراد با توجه به سنی که در آن هستند می تواند متفاوت باشد.

چرا پاهای نوزادان پرانتزی می شود؟

پرانتزی شدن پاهای نوزاد می تواند به علت، دلایل مختلفی از جمله نبودن فضای کافی در رحم برای جنین به علت تنگی رحم، قنداق شدن نوزاد، کمبود ویتامین های اساسی، عفونت، بیماری راشیتیسم یا نرمی استخوان به علت کمبود ویتامین D، آرتروز و … رخ دهد.

علت پرانتزی شدن پاهای افراد بزرگسال چیست؟

شکستگی استخوان، آسیب دیدن صفحه رشد استخوان، پاره شدن و یا آسیب دیدن رباط های زانو به علت تصادف و یا فعالیت های ورزشی غیر استاندارد، کاهش مزمن مواد معدنی در بدن، چاقی مفرط و بروز بیماری راشیتیسم، از جمله دلایلی هستند که می توانند باعث پرانتزی شدن پاهای بزرگسالان شود.

پرانتزی بودن پاها به صورت بالقوه باعث درد نمی شود، اما گاهی باعث از بین رفتن تعادل افراد و یا لغزیدنشان در هنگام راه رفتن و بروز مشکلات بسیار هنگام ورزش کردن می شود.

همچنین این مشکل به دلیل ایجاد اضطراب در نوجوانان ممکن است به طور جدی باعث ایجاد درد در مچ پا و زانو شود.

اما درمان نشدن مشکلات پرانتزی بودن پاها، عوارض طولانی مدت و جدی تری را به دنبال خواهد داشت.

عوارض عدم درمان مشکل پرانتزی بودن پاها

 • ملتهب شدن مچ پا و متورم شدن مفصل های پا
 • بروز مشکلات حرکتی، تعادلی و استخوانی و افزایش یافتن آن ها بالا رفتن سن
 • ایجاد فشار زیاد بر روی باسن و زانوها

علت پرانتزی شدن پا

تشخیص علت اصلی پرانتزی بودن پاها، از طریق پزشک با بررسی تصاویر رادیولوژی پاها و نتیجه آزمایش های خون مرتبط، انجام می پذیرد.

درمان مشکل پرانتزی بودن پاها

برای درمان پرانتزی بودن پاها اولین اقدام، پس از شناسایی علت توسط پزشک، اندازه گیری دقیق فاصله میان زانوهاست.

با توجه به علت پرانتزی شدن پاها و کم و زیاد بودن میزان فاصله زانوها از هم، روش های مختلفی برای درمان اتخاذ خواهد شد.

تقویت بدن از طریق ویتامین هایی از جمله ویتامین D که کمبودشان در بدن موجب بروز مشکل شده است، و نیز استفاده از کفش های مناسب و انجام یوگا و حرکات ورزشی که موجب تقویت ماهیچه ها خواهد شد، از جمله ابتدایی ترین راهکارها برای رفع مشکل پرانتزی بودن پاهاست.

یکی از بهترین روش های رفع مشکل پرانتزی بودن پاها انجام فیزوتراپی است.

فیزیوتراپی اگر به درستی و توسط فیزیوتراپ های حرفه ای و در بهترین مرکز فیزیوتراپی انجام بپذیرد بیمار را از انجام عمل های جراحی بسیار سخت و دردناکی که برای رفع مشکل پرانتزی بودن پاها وجود دارد، بی نیاز خواهد کرد.

از این رو توصیه می شود در سنین مناسب و پیش از دیر شدن، والدین کودکانی که پاهای پرانتزی دارند و یا خودشان دچار این مشکل هستند پیش از بروز مشکلات جدی تر از جمله آرتروز مچ پا و زانو، هر چه سریعتر اقدامات درمانی را آغاز نمایند.

بهتر است درمان، قبل از آنکه به جای فیزیوتراپی مجبور به انجام عمل های جراحی مختلف شویم، آغاز شود.

درمان پرانتزی بودن پاها از طریق فیزیوتراپی

انجام حرکات اصلاحی از طریق فیزیوتراپی برای رفع مشکل انحنای پا، می تواند باعث کاهش میزان انحنا، تورم، التهاب و درد شود.

یکی از عوارض وجود قوس در پاها، احتمال بروز گرفتگی ناشی از استئوآرتریت در زانو است؛ فیزیوتراپی می تواند مانع از وقوع این مشکل شود.

با انجام فیزیوتراپی درست و به موقع، توسط افراد زبده در این کار در مراکز معتبر می توان باعث بهبود عملکرد زانو شد و نیزمشکلاتی که افراد دارای پاهای پرانتزی در راه رفتن، خم شدن، دو زانو نشستن و … دارند را تا حدود بسیار زیادی رفع کرد.

برای رفع مشکل پرانتزی بودن پاها، هر چه سریعتر، بهتر است به یک مرکز معتبر فیزیوتراپی مراجعه کنید و و درمان زانوی پرانتزی خود را آغاز کنید.

چرا که از این طریق می توانید عملکردتان در انجام فعالیت های روزانه را بهبود ببخشید و مانع از بروز عوارض جانبی این مشکل شوید.

از سویی دیگر از طریق انجام به موقع فیزیوتراپی می توانید از کشیدن کار به جراحی های سخت برای رفع مشکل انحنای پاهای خود جلوگیری به عمل آورید.

هر چه زودتر اقدام کنید انجام مراحل فیزیوتراپی و درمان راحت تر و بهتر در مدت زمان کوتاه تر انجام خواهد شد.

اگر ساکن غرب تهران هستید و ترجیح می دهید که به نزدیک ترین مرکز فیزیوتراپی در غرب تهران مراجعه کنید، مرکز فیزیوتراپی همای سلامت آماده ارائه خدمات در این زمینه خواهد بود.

روش انجام عمل جراحی برای رفع مشکل پاهای پرانتزی

برای درمان مشکل پرانتزی بودن پاها روش های جراحی بسیار دردناکی وجود دارد.

روش جراحی ازطریق برش بخشی از استخوان

در یکی از روش های جراحی به منظور رفع قوس زانو، بخشی از استخوان ساق پا که در قسمت زیر زانو قرار دارد برش داده می شود و پیچ ها و صفحاتی در قسمت های مختلف داخلی و خارجی استخوان قرار داده می شود تا دوباره به حالت صحیح جوش بخورند.

پس از عمل تا زمانی که پاها جوش بخورند، باید در گچ باشند و سپس فردی که تحت عمل جراحی قرار گرفته است باید برای بازیابی توان عضلانی و گسترش دامنه حرکتی به فیزیوتراپی مراجعه کند و درمانش را از طریق فیزیوتراپی ادامه دهد.

روش جراحی به منظور هدایت رشد استخوانی

در این شیوه، باید رشد غیرطبیعی استخوان ساق از طریق جراحی صفحات رشد استخوانی متوقف شود تا به این شیوه مشکل پرانتزی حل شود.

مرکز فیزیوتراپی همای سلامت با بهره گیری از بهترین روش های علمی، معتبر و تایید شده روز دنیا، با استفاده از بهترین و مجرب ترین فیزیوتراپیست ها، آمادگی ارائه خدمات درمانی تضمین شده برای رفع مشکلات پاهای پرانتزی را دارد.

 
13 نظرات
 1. سپیده می گوید

  مطلب بسیار مفیدی بود ممنون از توضیحات. من برای مشکل پای پرانتزی پسرم به این فیزیوتراپی مراجعه کردم و به نظر من خیلی خوب بود. کمی مسیر برام دور بود ولی واقعاً از عملکردشون راضی هستم.

 2. حانیه می گوید

  چه جالب بود بنظرم که خیلی کامل و جامع توضیح دادید ممنون از شما

 3. aiyou می گوید

  مقاله بسیار خوب و جالبی بود، ممنون

 4. حانیه می گوید

  فقط اینکه کسی تا حالا جواب هم گرفته برای پرانتزی؟

 5. Zahra می گوید

  برای سنین بالاتر فیزیوتراپی انجام میشه؟

 6. sara می گوید

  تو بچه های تپل هم مشخصه این مشکل؟ میشه با تشخیص داد؟

 7. زینب کریمی می گوید

  خانواده من به طور موروثی این مشکل رو دارن، من خودم خیلی سعی کردم که با ورزش و یا تمرین حلش کنم اما نشد و الان که بزرگتر شدم میگم کاش در بچگی درمانی وجود داشت براش

 8. فرانک می گوید

  دقیقا از چه سن پای پرانتزی قطعی تشخیص میدن؟
  مطلبتون بسیار عالی است

 9. طیبه حاجی می گوید

  فیزیوتراپی چند درصد جواب میده؟

 10. زیبا می گوید

  درمان پای پرانتزی با فیزیوراپی چند جلسه نیاز داره ؟

 11. ترانه می گوید

  مطلب جامع و خیلی خوبی بود

 12. سمیرا ورقایی می گوید

  بچه هایی که پای پرانتری دارن و عمل میشن تو بزرگسالی براشون مشکلی پیش نمیاد؟

 13. الهام موسوی می گوید

  خیلی خوب شد که این مقاله رو خوندم آگاهی رسانی بالا ست خسته نباشید تشکر میکنم از سایتتون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.