آموزش پاک‌سازی حساب‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی بدون حذف آن‌ها

حذف کامل یک اکانت، آخرین گزینه برای پاک کردن ردپای دیجیتالی خودتان است

0

دلایل زیادی برای پاک‌سازی کامل یا بخشی از یک اکانت شبکه اجتماعی و دور ریختن محتواهای منتشر شده روی آن وجود دارد.

ممکن است پست‌ها و محتواهایی روی شبکه اجتماعی خود داشته باشید که حدس بزنید کارفرمای جدید شما آن‌ها را دوست ندارد یا شریک جدید زندگی شما نباید آن‌ها را ببیند و مایه شرم‌سازی هستند.

گاهی اوقات هم دیگر به پست‌هایی که منتشر کردید؛ اعتقادی ندارید یا نظر و رویه شما تغییر کرده است و نمی‌خواهید با برچسب‌های قبلی شناخته شوید.

حذف کامل یک اکانت شبکه اجتماعی، آخرین کاری است که مجبور به انجام دادنش هستید. می‌توانید بدون حذف یک حساب کاربری، برخی پست‌ها را پاک کنید یا یک حساب کاربری را به طور کامل سفید کرده و از صفر شروع کنید.

می‌توانید نگاهی به حساب کاربری خود در چند سال گذشته بیندازید؛ مثلا ۵ یا ۱۰ سال و دنبال پست‌هایی بگردید یا دوره‌ای را انتخاب کنید که دیگر اعتقادی به آن ندارید یا نباید این پست‌ها به نام شما هنوز روی شبکه‌های اجتماعی وجود داشته باشند.

روش‌هایی هست که در هر شبکه اجتماعی از دست پست‌های دارای خاطرات بد، اتفاقات ناگوار، لحظات شرم‌آور و … رها شوید. در ادامه، سه شبکه اجتماعی بزرگ را بررسی و روش‌های پاک کردن پست‌ها و محتواها بدون حذف آن‌ها را خواهیم گفت:

توییتر

این شبکه اجتماعی گزینه‌های بیشتری برای پاک‌سازی تاریخچه نسبت به اینستاگرام و فیسبوک ارائه می‌دهد. چون توییتر رویکردی بازتر نسبت به برنامه‌ها و توسعه‌دهنده‌های شخص ثالث دارد. به این معنی که برنامه‌ها و توسعه‌دهندگان دیگر می‌توانند ابزارهایی برای حذف توییت‌های قدیمی ایجاد کنند.

بنابراین، مجموعه‌ای کامل از قابلیت‌ها برای پاک‌سازی حساب کاربری توییتر خود دارید اما شاید پیش از آن بخواهید تاریخچه توییتر خود را دانلود کنید. از صفحه تنظیمات در نسخه تحت وب روی گزینه Your Twitter data کلیک کنید و بعد آرشیوی از داده‌های خود دانلود کنید. برای مشاهده توییترهای خود روی کامپیوتر باید دستورالعمل‌ها را دنبال کنید.

برای حذف پست‌های قبلی به روش دستی می‌توانید پست مورد نظر را انتخاب کرده و روی فلش کوچک کنار آن کلیک کنید و گزینه Delete را بزنید تا آن پست حذف شود. انگار که هرگز نبوده است. فقط فراموش نکنید که هنگام حذف یک پست، نظرات و پاسخ‌های خود را پالایش کنید. در نسخه موبایل هم به این شکل می‌توان یک پست یا چندین پست را حذف کرد.

اگر می‌خواهید توییت‌های زیادی را حذف کنید و مدت‌ها است در توییتر فعال هستید؛ اپلیکیشنی مانند TweetDelete بهتر می‌تواند شما را به مقصد برساند. این برنامه اجازه می‌دهد مجموعه‌ای از توییت‌ها را در یک بازه زمانی خاص (سه ماه پیش، شش ماه پیش و غیره) یا براساس یک کلمه کلیدی خاص به سرعت پاک کنید.

اگر نسخه پولی این برنامه را با پرداخت ۱۵ دلار بخرید؛ می‌توانید در یک مرحله توییت‌های بیشتری را پاک کرده و تنظیمات پیشرفته‌تری خواهید داشت.

Tweet Deleter اپلیکیشن مشابه دیگری است ولی روی پاک کردن توییت‌ها کنترل بیشتری دارد. می‌توانید یک محدوده تاریخی مشخص کنید یا نوع خاصی از پست‌ها؛ مثلا پست‌های دارای تصویر؛ را جست‌وجو کرده و بعد پاک کنید. نسخه رایگان این برنامه با محدودیت‌هایی روبرو است؛ مثلا فقط ۵ توییت در روز پاک می‌کند ولی اگر نسخه اصلی را با ۱۲ دلار خریداری کنید؛ بی‌نهایت توییت را در یک روز حذف می‌کند.

توییتر دسترسی برنامه‌های شخص ثالث را به ۳۲۰۰ توییت آخر شما محدود کرده است. در نرم‌افزارهایی مانند TweetDelete و Tweet Deleter می‌توانید یک کپی از همه توییت‌های خود روی سیستم دانلود کنید و بعد به راحتی و بدون محدودیت میان همه توییت‌ها مواردی که می‌خواهید را پیدا و حذف کنید.

به برنامه Jumbo برای دستگاه‌های اندرویدی و iOS هم باید اشاره کنیم. در میان مجموعه‌ای از ویژگی‌های حریم خصوصی، این نرم‌افزار به روشی مشابه دو نرم‌افزار بالا، توییت‌های شما را حذف کند.

فیسبوک

پیش از حذف تاریخچه فعالیت خود در فیسبوک، شاید بخواهید یک نسخه از همه محتواها و پست‌هایی که منتشر کرده‌اید؛ داشته باشید.

اگر به صفحه تنظیمات فیسبوک خود در وب بروید؛ با کلیک روی گزینه Your Facebook information می‌توانید از اطلاعات خود یک نسخه دانلود کنید.

فیسبوک برخلاف توییتر، به برنامه‌های شخص ثالث اجازه نمی‌دهد به پست‌های شما دسترسی داشته باشند و آن‌ها را حذف کنند ولی یک ابزار حذف گروهی دارد که شامل چند ویژگی جالب می‌شود.

در نسخه وب، روی نماد آواتار خود در گوشه بالا سمت راست کلید و بعد گزینه Manage posts را انتخاب کنید. صفحه بعدی پست‌ها شما و پست‌های تگ شده را نشان می‌دهد. برای محدود کردن پست‌هایی که در این صفحه است؛ شاید نیاز داشته باشید از فیلترها استفاده کنید؛ مثلا، برای رفتن به یک سال خاص!

سپس از شما سوال می‌شود که می‌خواهید این پست‌ها را پاک کنید که باید Next را بزنید. در صفحه نهایی می‌توانید پست‌ها را پنهان یا پاک کنید و همی‌طور تگ‌ها را از روی آن‌ها بردارید.

اگر از اپلیکیشن فیسبوک موبایل استفاده می‌کنید؛ روند کار مشابه است. باید روی آواتار خودتان در سمت چپ ضربه بزنید و بعد آیکون سه نقطه را انتخاب و روی Manage posts بزنید. در اینجا هم می‌توانید انواع پست‌ها را با فیلترها پیدا کرده و پنهان کنید یا به طور کامل حذف کنید و تگ‌های خود روی پست‌های دیگران را بردارید.

برای برگرداندن یک لایک خود روی پستی، در مرورگر وب دسکتاپ یا اپلیکیشن موبایل فیسبوک، صفحه پروفایل خود را باز کنید و روی آیگون یا دکمه سه نقطه بزنید. بعد Activity log را انتخاب کنید تا فعالیت‌های خود را مشاهده کرده و در صورت نیاز پاک کنید.

همان‌طور که گفتیم؛ در فیسبوک ابزارهای شخص ثالث متنوع و زیادی برای حذف انبوهی پست‌ها نداریم. فقط می‌توان به اپلیکیشن Jumbo در اندروید و iOS اشاره کرد که می‌تواند نگاهی به حساب کاربری فیسبوک شما بیندازد و پست‌هایی که در چند ماه گذشته منتشر کردید را حذف کند. این پست‌ها روی گوشی شما قابلیت ذخیره شدن دارند تا پیش از حذف کامل، یک نسخه یادگاری از آن‌ها داشته باشید.

اینستاگرام

در اینستاگرام، گزینه‌های حذف گروهی پست‌های محدودتری نسبت به توییتر و فیسبوک داریم. تقریبا می‌توان گفت این برنامه نمی‌خواهد شما محتوایی از حساب کاربری خود حذف کنید.

به هر حال، پیش از هر کاری باید یک نسخه از محتواهای خود دانلود کنید که تقریبا فرآیند آسانی دارد. وارد صفحه اینستاگرام خود در نسخه وب شوید؛ روی آواتار خود کلیک کنید و از بخش Settings وارد Privacy and Security شوید و در نهایت Request Download را بزنید.

وقتی نوبت به حذف یک پست می‌رسد؛ باید این کار را از طریق اپلیکیشن‌های موبایل انجام دهید. برای مشاهده پست‌های خود روی آواتار ضربه بزنید و بعد روی هر عکس یا ویدئویی که می‌خواهید پاک شود؛ ضربه بزنید تا به نمایش درآید. سپس روی نماد سه نقطه در بالا سمت راست آن پست بزنید و با لمس Delete آن را به طور کامل حذف کنید یا با زدن Archive آن را آرشیو کرده تا جز خودتان، فرد دیگری آن را مشاهده نکند.

حذف نظرات در اینستاگرام هم بسیار آسان است. یک نظر و کامنت را به سمت چپ سوایپ کنید و بعد روی آیکون سطل زباله ضربه بزنید تا حذف شود. می‌توانید هر نظر و کامنت روی پست خودتان یا دیگران را به این روش پاک کنید.

چندین اپلیکیشن پولی برای حذف انبوه پست‌ها در اینستاگرام داریم ولی باز باید به اپلیکیشن Jumbo برای دستگاه‌های اندرویدی و iOS اشاره کنیم که همان کار مشابه توییتر و فیسبوک را برای شما در اینستاگرام می‌کند.

می‌توانید با Jumbo پست‌های اینستاگرام قدیمی خود را از یک تاریخ به بعد پاک کنید. از یک پست قبلی تا ۷۲ پست قبلی و همین‌طور تا ۶ سال قبل را می‌توانید با این برنامه حذف کنید. Jumbo هنگام پاک کردن این پست‌ها، به طور خودکار یک نسخه از آن‌ها را روی گوشی شما ذخیره می‌کند.

نسخه پولی Jumbo گزینه‌ها و تنظیمات بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهد ولی به نظر می‌رسد همین اپ رایگان هم یکی از بهترین ابزارها برای پاک کردن پست‌ها در شبکه‌های اجتماعی است.

منبع گیزمودو
   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.