نگاهی به اپلیکیشن میسریابی «پتال مپس» هواوی: رابط کاربری ساده و تمیز با ویژگی‌هایی کاربردی

جایگزین گوگل مپس در ابتدای راه است ولی با آینده‌ای روشن

0

هواوی در اوایل آبان ماه به طور رسمی از اپلیکیشن نقشه و مسیریابی «پتال مپس» (Petal Maps) رونمایی کرد.

پتال مپس، بخشی از اکوسیستم اختصاصی هواوی شامل یک اپلیکیشن مسیریابی و نقشه جایگزین گوگل مپس، هواوی داکس برای مدیریت اسناد و موتور جست‌وجوی پتال سرچ است.

نسخه بتای پتال مپس به فروشگاه اپلیکیشن‌های «اپ گالری» هواوی افزوده شده است و کاربران بیش از ۱۴۰ کشور می‌توانند آن را دانلود و نصب کنند.

بیش از یک سال است که هواوی در حال توسعه اپلیکیشن پتال مپس است و علت آن را همه می‌دانیم: تحریم‌های ایالات متحده و لغو مجوز استفاده از اپ‌ها و سرویس‌های گوگل روی گوشی‌های هوشمند این شرکت!

تمیز، ساده و کاربردی

رابط کاربری و بسیاری از ویژگی‌های برنامه پتال مپس برای کاربران اندرویدی آشنا است. پتال مپس مانند سایر برنامه‌های نقشه و مسیریابی در دو حالت دو بعدی و سه بعدی استفاده می‌شود و افرادی که پیاده‌روی می‌کنند یا سوار بر وسایل نقلیه هستند؛ می‌توانند از آن برای یافتن مسیر و مقصد بهره ببرند.

هواوی سعی کرده است در این برنامه نقشه‌های کاملی ارائه دهد؛ امکان مسیریابی بی‌درنگ و مبتنی بر ترافیک و مکان جغرافیایی را فراهم کند و از مزایای GPS در رسیدن به مقصد و جزئیات دیگر سود ببرد.

نقشه‌های آورده شده در پتال مپس ضمن اینکه نسبتا کامل و گسترده هستند و بعید است کاربری با آن‌ها مشکل داشته باشد؛ از تصاویر تمیز و واضحی هم برخوردار هستند و در وسط برنامه قرار می‌گیرند.

رابط کاربری پتال مپس بسیار ساده و خلوت است. هیچ گزینه و سرویس اضافه‌ای در اطراف کار اصلی این برنامه نیست. یک نقشه در وسط صفحه به شما نشان می‌دهد و بعد منوها در پایین نقشه چیده شده‌اند. در این منو یک نوار جست‌وحو و گزینه‌های Explore و Directions و Me را می‌بینیم که باز برای کاربران آشنا و تا حدودی مفهوم هستند.

ویژگی‌های اصلی

کاربران می‌توانند روی این نقشه‌ها زوم کرده و بعد به راحتی از حالت زوم خارج شوند. قدرت جست‌وجو به این اپلیکیشن افزوده شده است تا کاربران بتوانند سریع‌تر فروشگاه‌ها، مکان‌های شهری و تفریحی و آدرس‌ها را بیابند. پس از جست‌وجو، می‌توان مکان‌های یافته شده را ذخیره و نشانه‌گذاری کرد.

نکته جالبی که در اینجا وجود دارد؛ دادن آدرس و اطلاعات کامل درباره یک مکان و فروشگاه است. مثلا، وقتی یک مکان را سرچ می‌کنیم؛ ضمن اینکه اطلاعات کاملی درباره این مکان مانند حوزه کاری، شماره تماس، آدرس کامل، مسیر رفتن به آن‌جا و غیره را می‌دهد؛ به ما می‌گوید چقدر با این مکان فاصله دارید. در گوگل مپس این ویژگی را هنوز ندیدیم.

هواوی می‌گوید تمام داده‌های کاربران در پتال مپس، از جمله مکان‌های مسیریابی یا جست‌وجو شده به صورت رمزنگاری در انی اپلیکیشن ذخیره می‌شوند.

از فرامین صوتی در مسیریابی نقطه به نقطه پشتیبانی می‌کند تا راننده‌ها بدون نیاز به مشاهده صفحه گوشی و نقشه بتوانند از راهنمایی ترافیکی نقشه استفاده کنند. محل‌های کار و خانه را می‌توان روی نقشه علامت‌گذاری کرد و هر روز بهترین مسیر ترافیکی میان این دو نقطه را یافت.

اولین گام‌ها

مشخص است که این برنامه مسیریابی در ابتدای راه خود وجود دارد. هنوز برخی از قابلیت‌ها فعال نشده‌اند. مثلا، نمی‌توانید مدت زمان رسیدن به مقصد از طریق وسایل حمل و نقل عمومی یا پیاده را ببینید.

چراغ‌های راهنمایی در طول مسیرها نمایش داده می‌شوند ولی هنوز بسیاری از اطلاعات مسیریابی دیگری که شاید کاربر نیاز داشته باشد را نمی‌بینیم.

قطعا در آینده بیشتر درباره اپلیکیشن مسیریابی پتال مپس هواوی خواهیم شنید و باید منتظر ویژگی‌های خلاقانه و جالب از سوی این غول چینی باشیم!

منبع webeenow
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.