سیر، یک روز طعنه زد به پیاز! حمله فیس‌بوک به اپل در یک آگهی تمام‌صفحه در روزنامه‌های معتبر آمریکایی

0

بسیاری از شرکت‌های بزرگ فناوری دل خوشی از هم ندارند و در قالب طعنه و کنایه در آگهی‌های ویدئویی و حملات قانونی از خجالت هم درمی‌آیند. فیس‌بوک هم در گذشته به کرات در مناسباتی به اپل حمله کرده.

اما به تازگی فیس‌بوک دشمنی خود با اپل را به صورت تازه‌ای بروز داده است. این شرکت در چند روزنامه آمریکایی معتبر و پرشمارگان، یک آگهی تمام‌صفحه منتشر کرده که در آن ادعا شده که اپل به قیمت فشار و نابودی شرکت‌های کوچک است که سرپا است.

به علاوه در پستی هم که فیس‌بوک در وبلاگ رسمی خود منتشر کرده تاکید کرده که این شرکت از اپیک گیمز در دعوی قانونی‌اش، حمایت خواهد کرد. حتما می‌دانید که اپل سهم بیشتری از فروش گیم‌های اپیک گیمز در اپ استور خود خواسته بود و این دو با هم به مشکل برخورده بودند.

در این آگهی نوشته شده که اپل با گردآوری دیتا، متوجه تغییرات و رویکردهای جدید موبایلی می‌شود و در واقع با رانت اطلاعات و آگهی‌های هدفدار، شرکت‌ها و اقتصادهای کوچک را هدف می‌گیرد.

این آگهی در روزنامه‌هایی مانند نیویورک تایمز، وال استریت ژورنال و واشنگتن پست با تیتر «ما پشت شرکت‌های کوچک علیه اپل ایستاده‌ایم» چاپ شده است.

یکی از دلایل خشم فیس‌بوک ممکن است این باشد که اپل در iOS 14 راه گردآوری دیتا به سبک قبل توسط فیس‌بوک را بسته است. دیگر فیس‌بوک نمی‌تواند به راحتی سابق متوجه رفتار و علایق کاربران شود و آنها را با آگهی‌های متناسب بمباران کند.

در واقع اپل از سال اینده به کاربران اطلاع خواهد داد که کدام یک از اپلیکشن‌ها رفتار آنها را پایش و رصد می‌کنند و خب، بدیهی است که بیشتر کاربران وقتی مطلع شوند که اپلیکیشنی آنها را رصد می‌کند، اجازه این کار را از آن اپلیکیشن سلب می‌کنند. پس این طوری دیگر خبری از آگهی‌های متناسب و شخصی‌سازی شده برای هر کاربر نخواهد بود!

به این ترتیب آنها فقط آگهی‌های کلی و بی‌هدف را می‌توانند نمایش بدهند و پول کمتری هم گیرشان می‌آید. انتظار می‌رود که فیس‌بوک در صدر شرکت‌های متضرر جا بگیرد. اما این شرکت در آگهی خود ادعای حمایت از شرکت‌های کوچک را کرده است و گفته است که چون ۱۰ میلیون شرکت و اقتصاد کوچک هر ماه از سیستم آگهی‌های فیس بوک استفاده می‌کنند، نگران تغییرات تازه است.

فیس بوک نوشته که با آغاز همه‌گیری بیماری کرونا، ۴۴ درصد شرکت‌های کوچک تا متوسط، استفاده از آگهی‌های شخصی‌سازی شده را در رسانه‌های اجتماعی، افزایش داده‌اند.

فیس‌بوک تخمین می‌زند که قطع آگهی‌های شخصی‌سازی‌شده باعث ۶۰ درصد فروش کمتر خواهد شد.

مارک زاکربرگ هم اعلام کرده است که دعوای قانونی علیه اپل به همین خاطر راه خواهد انداخت. این را هم باید بگویم که خود اتحادیه اروپا هم در پی اجرایی کردن قانونی برای محدود کردن آگهی‌های شخصی‌سازی شده است.

از سوی دیگر DMAی اروپا خواستار این شده که اپل بین اپ‌های خودش و اپ‌های شرکت‌های ثالث تبعیضی قائل نشود.

برخی گمانه‌زنی کرده‌اند که فیس‌بوک با این جنجال در پی منحرف کردن توجه از مشکلات امنیتی خودش و قضیه اپلیکیشن وی پی ان Onavo است که ادعا شده بود که رفتار جاسوس‌افزاری از خود نشان داده است!

در این میان چه کسی راست می‌گوید؟!

باید بگوییم که هر یک از شرکت‌های بزرگ گوشه‌ای از حقیقت که به نفع خودشان است را رونمایی کرده‌اند. بنابراین نقش سازمان‌های مستقل دفاع از حقوق کاربران و مشتریان پررنگ‌تر می‌شود.

منبع 9to5mac
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.