چگونه در جلسات راه دور شنونده خوبی باشیم؟

برای حضور کامل نیازی نیست حتما چهره به چهره باشید

0

چه از طریق تماس تلفنی و چه از طریق ویدئو کنفرانس با همکاران خود جلسه داشته باشید؛ امکان برقراری یک ارتباط بین فردی در طول کل یک جلسه بسیار دشوار است.

ما اغلب به طور آگاهانه یا ناآگاهانه از نشانه‌ها و رفتارهایی که نشان‌دهنده تعامل، توجه، توافق، اختلاف‌نظر، تعهد، عدم علاقه، گوش دادن بالا، تمرکز و غیره هستند؛ استفاده نمی‌کنیم و حضورمان در یک جلسه راه دور را کمرنگ جلوه می‌دهیم.

حتما نیاز نیست در یک جلسه کاری، فقط سعی کنید نشان بدهید تمام توجه و تمرکز بینایی شما روی چهره دیگران است تا بفهمند که یک شنونده عالی هستید.

ترفندها و روش‌هایی وجود دارد که کمک می‌کنند به همکاران خود این حس را القا کنید که در حال شنیدن و درک احساسات و نظرات آن‌ها هستید؛ برای آن‌ها ارزش قائل بوده و آن‌ها را هم دعوت به فعال بودن بیشتر در جلسات کنید.

در ادامه به ۵ ترفند و روش شنونده بهتر شدن در جلسات راه دور اشاره شده است:

۱- به آنچه گفته می‌شود و آنچه گفته نمی‌شود؛ گوش کنید

گوش دادن به صدای همکاران کافی نیست و شما باید در یک جلسه راه دور ویدئویی، سعی کنید جملات و کلماتی را بشنوید که گفته نمی‌شوند؛ جملاتی که با عادت‌ها، زبان بدن، لحن گفتار، صدا و رفتار همکار شما مطابقت ندارند.

اگر همکار شما گفت: «من کاملا سرگرم هستم.» ولی گفته او بیشتر شبیه به یک سوال بود؛ باید توجه بیشتری به خرج بدهید و تیزتر شوید. اگر همکار شما گفت: «همه ما در خانه اوضاع خوبی داریم» ولی چهره او نگران نشان می‌داد؛ باید بیشتر دقت کنید.

در اینجا هدف‌مان رد صحبت‌های همکاران و دوستان نیست؛ بلکه نشان می‌دهد شما به آن‌ها واقعا توجه دارید و برای شخصیت‌شان اهمیت قائل هستید.

۲- هرچه می‌شنوید را به خودتان ربط ندهید

همه ما دوست داریم یک تجربه منحصربه‌فرد، ارزشمند، قابل شنیدن و قدردانی را با دیگران به اشتراک بگذاریم.

وقتی یک همکار یا دوست شما می‌خواهد یک چالش سخت و احیانا مشترک را با شما در میان بگذارد؛ ممکن است دنبال ایجاد ارتباط و حس مشترک است تا اینکه خودش را به رخ بکشد و فخر بفروشد. بنابراین؛ نباید این مکالمه را شخصی کرده و به خود بگیریم.

وقتی هم تیمی شما می‌گوید: «من شب بسیار سختی داشتم چون بچه‌ها نمی‌خوابیدند و اجازه پیگیری کارها را نمی‌دادند.»؛ نباید ما هم جواب بدهیم: «من هم این‌طور بودم!»؛ بلکه بهتر است بگوییم: «واقعا کار طاقت‌فرسایی است. بالاخره چطور آن‌ها به خواب رفتند؟»

۳- چیزی که می‌شنوید را برای درک بهتر؛ بازگویی کنید

اگر می‌خواهید یکی از صحبت‌های همکاران خود را تحلیل و تفسیر کنید؛ جلسه ویدئویی را قطع نکنید؛ بلکه با تکرار صحبت‌های همکارتان به طور آهسته‌تری، سعی کنید هم درک کنید چه چیزی گفته است و هم حس مشارکت او را برانگیخته کنید.

تحقیقات نشان می‌دهد این روش باعث می‌شود جلسات زودتر به موضوعات مهم‌تر رسیده و روال کارها سریع‌تر پیش برود. از بازخوانی‌های طولانی اجتناب می‌شود و همکاران به احساس‌ها و تفاهم‌های مشترک بیشتری دست پیدا می‌کنند.

این ترفند همسویی و بهره‌وری افراد در یک جلسه راه دور را افزایش می‌دهد و از بروز سوءتفاهم‌ها، اختلاف‌ها و سردرگمی‌ها جلوگیری می‌کند.

۴- سکوت کنید تا راحت باشید

برای بسیاری از ما سکوت کردن و فقط گوش دادن در یک جلسه یا مکالمه آزاردهنده است. چون احساس می‌کنیم با این سکوتمان به دیگران می‌گوییم فاقد ایده و نظر و جهت و اطلاعات هستیم.

در جلسات راه دور با گفتن نظرات پراکنده و خارج از بحث، مزه‌پراکنی، شوخی‌های بیجا یا پیش کشیدن بحث‌هایی که خودمان دوست داریم؛ سعی می‌کنیم واکنش نشان دهیم و در جلسه حاضر باشیم.

اما شنونده‌های عالی سعی می‌کنند در سکوت با دیگران ارتباط برقرار کنند یا افکار و احساسات خود را برای حضور مفید و موثر در صورت لزوم، سازمان‌دهی کنند. می‌توانید این سکوت را علنی هم بیان کنید: «من با اجازه همکاران فعلا سکوت می‌کنم و پس از نظرات آن‌ها، در دو دقیقه دیدگاه‌هایم را خواهم گفت.»

همیشه سکوت به معنی وجود یک مشکل نیست. گاهی اوقات افراد با سکوت خود سعی می‌کنند بیشتر کنجکاوی کنند یا بهتر گوش کنند. اگر همکار شما سکوت طولانی‌مدتی دارد؛ نباید نگران شوید و بهتر است است در پایان جلسه، نظرات و پاسخ‌های او و احتمالا منفی و مخالف را بشنوید.

۵- تعصب در گوش دادن را کنار بگذارید

تعصب‌های ناخودآگاه در بسیاری از قضاوت‌ها و رفتارهای روزانه ما در ارتباط با دیگران دیده می‌شوند. غالبا هم نسبت به این کنش‌ها هیچ‌گونه آگاهی و شناختی نداریم.

در موضوع گوش دادن هم این قاعده وجود دارد. هنگام ملاقات با دیگران، بیشتر به صحبت‌های افرادی گوش می‌دهیم که احساس ارتباط و نزدیکی بیشتری با آن‌ها داریم یا فکر می‌کنیم نقاط مشترک بیشتری با هم داریم. در گوش دادن ما فاکتورهای بسیاری از جمله سمت، سلسله مراتب، نقش‌ها و تجربیات، جنس، نژاد، پول و منافع دخیل هستند.

با همکاری که ارتباط بهتری داریم؛ بیشتر به سخنانش گوش می‌کنیم و آن‌ها را می‌پذیریم ولی در مواجه با همکار یا رئیسی که تضاد فکری داریم و تصور می‌کنیم با ما مشکل دارد؛ ناخودآگاه کمتر به صحبت‌هایش گوش می‌دهیم.

اما جلسات راه دور بهترین فرصت برای کنار گذاشتن این تعصب‌ها و گوش دادن به نظرات و دیدگاه‌های افراد مختلف است. شاید برخی اوقات شما درباره آن‌ها اشتباه فکر کردید و حالا افکار خود و ارتباطات با دیگران را اصلاح کنید.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با ۱۸ سال سایقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

این دانشجوی ۱۸ ساله با هوش مصنوعی ۱۹ شخصیت سیمپسون‌ها را به صورت شخصیت‌های واقعی درآورد!

برودی هالبروک دست به کار جالبی زده و جان تازه‌ای به شخصیت‌های محبوب سریال سیمپسون‌ها داده است. او در این مورد نوشته: «من از Midjourney برای تبدیل شخصیت‌های مورد علاقه‌‌ان از انیمیشن‌ها به قالب انسان استفاده کردم. البته برخی از اعضای…

هوش مصنوعی کودکی بازیگران سریال فرندز Friends را بازسازی کرد!

هوش مصنوعی این روزها کارهای عجیب و غریبی می‌کند و حالا به یاری آن چهره کودکی بازیگران سریال فرندز Friends بازسازی شده است. این فناوری عجیب و غریب، نسخه‌های کودکی شش بازیگر معروف را ایجاد کرده. صفحه فیس بوک the_ai_dreams این کار را کرده،…

شوخی‌های تصویری دانشگاهی – دوران عزیز پرمخاطره و گاه پرمشقت با بازدهی‌های نامعلوم

دوره دانشگاه و سختی تطابق‌های دانشجوهایی از طبقات مختلف اجتماعی و نواحی مختلف کشور و آمیزه جالب کنار هم قرار گرفتن آنها هر فعالیت عادی دیگر اجتماعی می‌شود مانند نگاه کردن به فوتبال و هر امتحان یا حتی کلاسی خاطره‌انگیز می‌شود. در اینجا…

یک عکاس از هوش مصنوعی برای تصور اینکه شخصیت‌ها و سلبریتی‌های تاریخی امروز چه شکلی می‌شدند، استفاده…

یک عکاس از هوش مصنوعی (AI) استفاده کرده است تا تصور کند شخصیت‌های تاریخی مانند آل کاپون، بنجامین فرانکلین و شارون تیت اگر امروز به دنیا می‌آمدند چه شکلی بودند. این عکاس به نام آلپر یسیلاتس که در استانبول ترکیه زندگی می‌کند، پرتره های فوق…

بهترین سایت‌ها برای پیدا کردن کتاب‌هایی که با سلیقه شما جور هستند

آیا می‌خواهید از مطالعه کتاب لذت ببرید؟ در اینجا سایت‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که کتاب‌هایی خوبی بر مبنای مطالعات لذت‌بخش قبلی به شما توصیه می‌کنند. هیچ چیز دلهره آورتر از رفتن به یک کتابفروشی بدون فهرست خرید نیست. شما کلی وقت…

شوخی با درونگراها (نرنجید! خودم یک درونگرا هستم)

در مورد درونگراها بسیار مطلب نوشته‌ام. یک زمانی درونگرایی در جامعه خیلی تابو بود و هنوز هم مقداری است. خود من به عنوان یک درونگرا زمانی از درونگرایی خود شرمنده بودم. اما بعدا متوجه شدم که درونگرایی یک ویژگی شخصی است. درونگراهایی یک طیف…
منبع اینک

آگهی متنی در «همه» صفحات
ایمپلنت دندان / عمل اسلیو معده / کلینیک زیبایی / عمل بای پس معده / کاشت مو / بهترین جراح چاقی / متخصص زنان رشت / خرید گوشی با حکمت کارت / پمپ آب صابون / buy telegram members / جراحی چاقی تهران / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور – متخصص زنان / خرید خودنویس / خرید دستگاه لیزر تیتانیوم / پمپ اسید / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کمپ ترک اعتیاد / دانلود سریال / انواع مکمل های زینک / کلاه کاسکت / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / متخصص زنان / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5