بررسی مشکلات خانواده از دیدگاه های حقوقی و بر طرف کردن این مشکلات توسط وکیل خانواده

1

رپورتاژ

مهم ‌ترین اتفاق در زندگی هر انسان، ازدواج و تشکیل خانواده می ‌باشد. از سوی دیگر یکی از وقایع تلخی که ممکن است در این باره به وجود آید،‌ طلاق و جدایی از همسر و یا بروز مشکلات خانوادگی است. از این رو آشنایی با قوانین و مقرارت مربوط به این دو موضوع و آگاهی از حقوق و تکالیف خود و طرف مقابل باعث می‌ شود که انسان در تصمیم ‌گیری‌ ها و اقدامات خود با شناخت بهتری اقدام نماید و در صورت روبروشدن با مشکل حقوقی،‌ بهتر بتواند تصمیم گیری کند. این امر از طریق بهره گیری از مشورت ها و آگاهی های یک وکیل خانواده میسر خواهد شد. وکیل خانواده فردی است که با گذشت سال ها تجربه در بررسی، حل و فصل پرونده های خانواده، دفاع از موکل در محاکم خانواده و پیگیری پرونده ها در دادگاه های خانواده تخصص و برتری دارد و از روند اولیه بررسی پرونده تا دست یابی به نتیجه مطلوب موکل خود تبحر دارد.

اقامه انواع دعاوی خانواده توسط وکیل خانواده

برای مسائل و مشکلات خانواده نمی توان از هر وکیلی استفاده کرد زیرا وکلا هر یک برای انجام کاری تخصص خاص خود را دارند. برای مسائل مربوط به خانواده، شما باید با یک شخص مانند وکیل متخصص خانواده درخواست کمک کنید که در مشاوره ی خانوادگی نیز مهارت داشته باشد تا بتواند از نظر روحی به شما کمک کند. بنابراین شما می توانید نه تنها در طول محاکمه بلکه در زمان هایی که نیاز به صحبت با کسی دارید به وکیل خود تکیه کنید. نکته ای که در این باره باید به آن توجه داشت آن است که صلاحیت رسیدگی به این دعاوی خانواده، عموما در صلاحیت دادگاه های خانواده است. برخی از پر کاربرد ترین دعاوی که توسط وکیل خانواده طرح و اقامه می شود، به شرح زیر می باشد:

– طلاق به در خواست زن

– طلاق به درخواست مرد

– دعوای مطالبه مهریه

– طلاق توافقی

– فسخ نکاح و ازدواج

– حضانت فرزندان

– دعوای استرداد جهیزیه

– تمکین و الزام به پرداخت نفقه

مشاوره با وکیل خانواده چه مزیت هایی به همراه دارد؟

یک وکیل خانواده هنگام روبرو شدن با مشکلات خانواده و یا طلاق طرفین خود باید یک جلسه مشاوره برگزار کند که زن و شوهر هیچ نگرانی بابت حق قانونی خود نداشته باشند. و در مرحله اول تلاش می کند که بین آن ها سازش برقرار کند ولی اگر موفق به سازش نشد برای صرفه جویی در وقت آن ها، طلاق توافقی را به آنها پیشنهاد می کند. همچنین هنگامی که یک طلاق اتفاق می افتد، به طور معمول زن و شوهر دارای نگرانی های قانونی هستند، از این رو وکیل خانواده به منظور روشن شدن وضعیت با هر دو نفر آن ها یک جلسه مشاوره برگزار می کند و شرایطی که بعد از طلاق پیش می آید را برای زن و مرد شرح می دهد و به مانند یک مشاوره طلاق عمل می کند و این امر به آن ها کمک می کند تا بتوانند تصمیم درستی را اخذ نمایند.

وکیل خانواده چه وظایفی دارد؟

در خصوص وظایف وکیل خانواده باید گفت که یک وکیل متخصص خانواده وظیفه دارد تا به موکل خود در راستای پرونده مطروحه مشاوره داده و به او راهکارهای مناسبی جهت طی کردن روند دعوا ارائه کند. علاوه بر این وکیل خانواده باید اسناد و مدارکی که لازم است موکل در پرونده خود آماده داشته باشد را به او اعلام کند تا ضمیمه دادخواست کرده و دادخواست را به دادگاه ارائه داده و با توجه به وکالت نامه موجود اختیار عمل خواهد داشت. وکیل دادگاه خانواده باید به جای موکل خود یا همراه با او در جلسات دادگاه حضور پیدا کند و دفاعیات لازم را به محضر دادگاه برساند.

هزینه اخذ وکیل خانواده در دعاوی خانواده

اخذ وکیل خانوادگی بستگی زیادی به موضوع دعوای شما دارد. اینکه در کدام مرحله از دعوای خانوادگی هستید و چه خواسته ای از وکیل خانواده خود دارید نیز حائز اهمیت است. از این رو هزینه وکیل خانواده تا حدودی بستگی به نوع دعوای مطروحه دارد. اگر قصد مشاوره با بهترین وکیل خانواده در تهران را دارید می توانید از طریق سامانه دادیاب با بهترین وکیل خانواده ارتباط برقرار نموده و جهت تفویض امور وکالتی خود به وکیل خانواده مراجعه کرده و به توافق در خصوص هزینه های مربوط به حق الوکاله وکیل اقدام نمایید. دادیاب این امکان را به شما می دهد تا با بررسی رزومه تحصیلی و کاری وکلا از طریق پروفایل شخصی آن ها و همچنین مشاهده حق‌الوکاله شفاف هر یک از وکلا به انتخاب بهترین آن ها بپردازید. برای مشاهده هزینه وکیل خانواده و اخذ وکیل خانواده به دادیاب مراجعه نمایید.

علت اهمیت مراجعه به یک وکیل خانواده خوب چیست؟

حضور وکیل امور خانواده در دعاوی مختلف در حوزه خانواده از جمله: طلاق، مهریه، حضانت، نفقه و …  به جهت موثر واقع شدن در نتیجه مطلوب طرفین و همچنین احقاق حقوق آنان دارای اهمیت بسیار است. همچنین اصل مهم دیگر در این زمینه عدم دانش حقوقی کافی در برخورد با مسائل حقوقی خانواده است، به همین خاطر پیشنهاد می شود قبل اخذ هر تصمیم در رابطه با موارد ذکر شده، جهت آگاهی از حقوق خود حتما با یک وکیل خانواده با تجربه مشورت نمایید.

سخن پایانی

وکیل خانواده به شخصی می گویند که در تمام دعاوی خانواده مانند طلاق توافقی، حضانت، مهریه و غیره اقامه دعوا نماید. همان طور که در ابتدا نیز گفته شد، هنگام بروز مشکلات حقوقی خانواده، دسترسی به یک وکیل خانواده خوب تقریبا امری ضروری محسوب می شود و شما با استخدام وکیل خانواده می توانید خود را در زمینه دانش حقوقی مورد نیاز در این زمینه بی نیاز کنید. یک وکیل خانواده متخصص می تواند، در هر زمانی که شما با مشکلی روبرو شدید در مدت زمانی بسیار کوتاه بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان بیاورد. به همین علت است که استخدام یک وکیل خانواده مجرب که به قوانین جدید آگاهی داشته باشد و تخصص های مورد نیاز یک وکیل خانواده را به خوبی داشته باشد، امری ضروری محسوب می شود. همچنین در مسئله طلاق زوجین وکیل خانواده نقش اساسی را ایفا می کند. زیرا یک وکیل خانواده مجرب و کارآزموده می تواند با مشورت های حرفه ای و درک درست از تفکرات و مشکلات هر یک از زوجین، به نتیجه درستی از مشکلات بین آن ها برسد. وکیل خانوادگی باید در رفع این مشکلات مشاوره های لازم را به زوجین ارائه کند تا در مرحله اول از طلاق جلوگیری نماید، سپس اگر زوجین در خصوص طلاق مصمم باشند، امور مربوط به طلاق آن ها را به سرانجام برساند.


 
1 نظر
  1. مینا وکیلی می گوید

    یک وکیل خانواده علاوه بر دارا بودن دانش و اطلاعات حقوقی بالا باید در زمینه دعاوی خانواده و نیز رویه دادگاه بدوی، تجدید نظر و دیوان عالی کشور نیز آشنایی کامل داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.