آکانتوز نیگریکانس چیست و علت های آن چه چیزهایی هستند؟

0

بررسی اجمالی

آکانتوز نیگریکانس Acanthosis nigricans یک بیماری پوستی است که با مناطق تغییر رنگ تیره و مخملی در چین و چروک‌های بدن مشخص می‌شود. پوست آسیب دیده می‌تواند ضخیم شود. غالباً، آکانتوز نیگریکانس زیر بغل، کشاله ران و گردن شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

تغییرات پوستی آکانتوز نیگریکانس به طور معمول در افرادی که چاق یا دیابت دارند رخ می‌دهد. کودکانی که به این بیماری مبتلا می‌شوند بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار دارند. به ندرت، آکانتوز نیگریکانس می‌تواند نشانه هشدار دهنده تومور سرطانی در اندام داخلی مانند معده یا کبد باشد.

درمان خاصی برای آکانتوز نیگریکانس در دسترس نیست. درمان شرایط زمینه‌ای ممکن است برخی از رنگ و بافت طبیعی را در مناطق آسیب دیده پوست بازگرداند.

علائم

تغییر پوست تنها علائم آکنتوز نیگریکانس است. در چین و چروک‌های بدن – به طور معمول در زیر بغل، کشاله ران و پشت گردن – متوجه پوستی تیره و ضخیم و مخملی خواهید شد. تغییرات پوست معمولاً به آرامی ظاهر می‌شوند. همچنین ممکن است پوست آسیب دیده بو یا خارش داشته باشد.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

اگر متوجه تغییراتی در پوست خود شدید – با پزشک خود مشورت کنید – به خصوص اگر تغییرات ناگهانی ظاهر شوند. ممکن است شما یک بیماری زمینه‌ای داشته باشید که نیاز به درمان دارد.

علل

آکانتوز نیگریکانس با موارد زیر مرتبط است:

  • مقاومت به انسولین. اکثر افرادی که آکنتوز نیگریکانس دارند نیز در برابر انسولین مقاوم شده‌اند. انسولین هورمونی است که توسط لوزالمعده‌ترشح می‌شود و به بدن شما اجازه می‌دهد تا قند را پردازش کند. مقاومت به انسولین همان چیزی است که در نهایت باعث دیابت نوع ۲ می‌شود.
  • اختلالات هورمونی. آکانتوز نیگریکانس اغلب در افرادی اتفاق می‌افتد که اختلالی مانند کیست تخمدان، تیروئید کم کار یا مشکل غدد فوق کلیوی دارند.
  • دارو‌های خاص و مکمل‌های خاص. نیاسین با دوز بالا، قرص‌های جلوگیری از بارداری، پردنیزون و سایر کورتیکواستروئید‌ها ممکن است باعث آکانتوز نیگریکانس شوند.
  • سرطان. آکانتوز نیگریکانس نیز گاهی با لنفوم یا هنگامی که تومور سرطانی در اندام داخلی مانند معده، روده بزرگ یا کبد شروع به رشد می‌کند، اتفاق می‌افتد.

عوامل خطر

عوامل خطر آکنتوز نیگریکانس عبارتند از:

  • چاقی هرچه سنگین‌تر باشید، خطر آکنتوز نیگریکانس بیشتر می‌شود.
  • مسابقه مطالعات نشان می‌دهد که در ایالات متحده، آکانتوز نیگریکانس بیشتر در بین بومیان آمریکا دیده می‌شود.
  • سابقه خانوادگی. به نظر می‌رسد برخی از انواع آکانتوز نیگریکانس ارثی هستند.

عوارض

افرادی که آکنتوز نیگریکانس دارند به احتمال زیاد به دیابت نوع ۲ مبتلا می‌شوند.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.