سیاست‌های حریم خصوصی آیفون اپل، تبلیغات‌دهندگان را به سوی اندروید کوچ داده

کاهش شدید تبلیغات روی دستگاه‌های iOS و انتقادات اپلیکیشن‌هایی مانند فیسبوک

0

انتشار ویژگی App Tracking Transparency اپل باعث رفتن تبلیغات به سوی پلتفرم اندروید شده است.

این ویژگی به عنوان یک بخش اساسی از سیستم‌عامل iOS 14.5 منتشر شد و به اپل و کاربران اجازه کنترل بی‌سابقه‌ای روی ردیابی داده‌ای اپلیکیشن‌ها می‌دهد.

اپل در وب‌سایت خود می‌نویسد: «ویژگی App Tracking Transparency به شما اجازه می‌دهد بررسی و کنترل کنید کدام اپلیکیشن‌ها اجازه ردگیری شما به دیگر برنامه‌ها برای تبلیغات یا اشتراک‌گذاری اطلاعات را می‌دهند.»

اپل حریم خصوصی آیفون را یک ویژگی اساسی iOS می‌بیند

حریم خصوصی کاربران برای اپل بسیار مهم و یک ویژگی اساسی در آیفون و آیپد است. به همین دلیل، قابلیت ردیابی اپلیکیشن‌ها در iOS به طور پیش‌فرض خاموش است. در نتیجه، کاربرانی که با ردیابی فعالیت‌هایشان توسط اپلیکیشن‌ها مشکلی ندارند؛ می‌توانند اجازه ردیابی را به این برنامه‌ها بدهند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

گزارش‌های اولیه نشان می‌داد ۹۶ درصد از کاربران iOS اجازه ردیابی فعالیت‌ها و داده‌ها را به اپلیکیشن‌ها نمی‌دهند. این دقیقا همان سناریویی است که فیسبوک از آن ترسیده است. گزارش‌های اخیر نیز نشان می‌دهد بیش از ۷۵ درصد کاربران iOS اجازه هیچ‌گونه ردیابی اطلاعات و فعالیت‌ها را به اپلیکیشن‌ها نمی‌دهند.

صرف‌نظر از این آمارها، واضح است که اکثر کاربران علاقه خاصی به دنبال شدن توسط اپلیکیشن‌ها ندارند و اگر بتوانند، جلوی هرگونه ردیابی اپ‌ها را خواهند گرفت.

کوچ تبلیغ‌کنندگان به سوی اندروید

فریم‌ورک App Tracking Transparency اپل، جمع‌آوری اطلاعات کاربران را برای شرکت‌های تبلیغاتی سخت کرده است. در نتیجه، تبلیغ‌کنندگانی که سال‌ها است روی پلتفرم iOS فعالیت می‌کنند و تبلیغ می‌دهند؛ اکنون به دنبال اهداف خود روی پلتفرم اندروید هستند.

وال‌استریت‌ژورنال گزارش می‌دهد:

«تبلیغ‌کنندگان دیجیتالی می‌گویند بسیاری از داده‌های جزئی که تبلیغات موبایل روی دستگاه‌های آی‌او‌اس را موثر کرده و قیمت‌ها را توجیه می‌کرد؛ از دست رفته‌اند. در ماه‌های اخیر، خریداران تبلیغات روی iOS به روش‌های بسیار غیرهدف‌مند و کم موثرتر از گذشته مجبور به پرداخت هزینه‌های تبلیغات شدند.»

همه شرکت‌های فناوری تبلیغاتی می‌گویند فشارهای حریم خصوصی اپل در آیفون منجر به کاهش ۳۳ درصدی هزینه تبلیغات در دستگاه‌های iOS شده است. در همین حال، وال‌استریت‌ژورنال نشان می‌دهد یک آژانس تبلیغات دیجیتال به نام Tinuiti از ماه می تا کنون، هزینه تبلیغات خود روی دستگاه‌های اندرویدی را ۵۰ درصد افزایش داده است.

فیسبوک: اپل بیش از حریم خصوصی به سود فکر می‌کند

جای تعجب نیست که فیسبوک به صراحت از سیاست‌های App Tracking اپل انتقاد کند و به مخالفت با آن‌ها بپردازد. ماه دسامبر گذشته، فیسبوک گفت هدف اپل مجبور کردن مشاغل و شرکت‌ها برای استفاده از اشتراک و سایر پرداخت‌های درون برنامه‌ای برای کسب درآمد بیشتر است. اپل به دنبال سود بیشتر است و می‌خواهد بسیاری از سرویس‌های رایگان را به اشتراکی تبدیل کرده یا آن‌ها را از بازار خارج کند.

فیسبوک اعتقاد دارد فریم‌ورک جدید اپل به کسب‌وکارهای کوچک آسیب وارد می‌کند؛ به‌ویژه کسب‌وکارهایی که در دوران پاندمی ویروس کرونا دارند برای زنده ماندن دست و پا می‌زنند. فیسبوک به یک مطالعه خود اشاره می‌کند و نتیجه می‌گیرد قوانین جدید اپل می‌تواند ۶۰ درصد فروش وب‌سایت‌های مشاغل کوچک را کاهش دهد.

اپل در مراسم WWDC 2020 سیاست‌های حریم خصوصی جدید خود را به همراه دستورالعمل‌های کاملی برای کسب‌وکارها و اپلیکیشن‌ها منتشر کرد اما این دستورالعمل‌ها را بالافاصله در iOS 14 وارد نکرده و چندین ماه به شرکت‌هایی مانند فیسبوک مهلت داد خود را ارتقا داده و سازگار شوند.

حتی اگر تبلیغ‌کنندگان به طور کامل سراغ دستگاه‌های اندرویدی بروند؛ دلیلی ندارد که باور کنیم اپل از سیاست‌های حریم خصوصی خود کوتاه آمده و یک رویه معکوس در پیش بگیرد. به نظر می‌رسد اپل در ارتقای حریم خصوصی آیفون بسیار جدی باشد و آن را یک هدف اساسی برای خودش بداند.

منبع BGR

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.