بهترین فیلم های سیاسی جهان ، 39 عنوان برتر و تأمل‌برانگیز که باید با دقت ببینید

1

بسیاری از ما ممکن است به صورت زبانی بگوییم که به سیاست نمی‌پردازیم و به اصطلاح آدم سیاسی نیست. اما حتی اگر ما سیاست را رها کرده باشیم، سیاست ما را رها نمی‌کند. به همین گونه مضمون سیاسی خواه ناخواه، حتی در کنترل‌شده‌ترین و محدودترین کشورها، وارد آثار سینمایی می‌شود، منتها کیفیت و غنای آن بسته به شرایط و درک کارگردان و فیلمنامه‌نویس، بسیار متفاوت است.

از سوی دیگر، سیاست و تاثیر آن را می‌شود در بسیاری از فیلم‌های بیوگرافیک و تاریخی هم پیدا کرد. اما من در اینجا در پی آن هستم که شماری از بهترین فیلم های سیاسی تاریخ جهان را به شما معرفی کنم. فهرستی که می‌تواند شما را تشویق به دیدن نادیده‌ها کند.

1- آقای متشخص – THE DISTINGUISHED GENTLEMAN

سال تولید : ۱۹۹۲
کارگردان : جاناتان لین
فیلمنامه‌نویس : مارتی کاپلان، بر مبنای داستانی نوشتهٔ جاناتان رنولدز و کاپلان
هنرپیشگان : ـ ادی مورفی، لین اسمیت، شریل لی رالف، جو دان بیکر، ویکتوریا روئل، گرانت شاد، چارلز داتن و کوین مکارتی

در مهمانی جمع‌آوری اعانه برای ̎جف جانسن̎ نمایندهٔ فاسد کنگره، باج‌گیر خرده‌پائی به نام ̎توماس جفرسن̎ (مورفی) با کلاه‌برداری، دوازده هزار دلار پول و ساعت رولکس ̎جانسن̎ را صاحب می‌شود. ̎جفرسن̎ موقع فرار صحبت‌های نماینده و رئیس یک کمپانی چند ملیتی را می‌شنود که از حق و حساب‌های کلان حرف می‌زنند و بنابراین ̎جفرسن̎ نتیجه می‌گیرد که باید کارش را تغییر دهد! وقتی نمایندهٔ کنگره می‌میرد، ̎جفرسن̎ تصمیم می‌گیرد در انتخابات شرکت کند و جایش را بگیرد؛ و در نهایت موفق هم می‌شود.

سپس همراه با دار و دستهٔ خود که به عنوان دستیار و مشاور انتخابشان کرده، به واشینگتن می‌رود و برای خود جائی در کمیسیون پر نفوذ قدرت و انرژی باز می‌کند. ̎جفرسن̎ تازه می‌خواهد از منافع موقعیت تازه‌اش بهره‌مند شود که ̎سلیا کربی̎ (روئل) وارد صحنه می‌شود: زن جذابی که عمویش، ̎ایلاجا هاوکینز̎ (داتن)، نمایندۀ کنگره است. ̎جفرسن̎ بر خلاف طبیعتش، همراه و همگام مادر و بچه‌ای می‌شود که برای تحقیق و بررسی در سرطان‌زا بودن پست‌های فرعی برق نزدیک مدرسه‌ها فعالیت می‌کنند. ̎دیک داج̎ (اسمیت)، رئیس ستاد ̎جفرسن̎ با حق و حساب زیاد دهان او را می‌بندد و خود ̎جفرسن̎ هم ناخودآگاهانه به آنان کمک می‌کند تا آبروی عموی ̎سلیا ̎ را ببرند.

̎جفرسن̎ برای به دست آوردن دل ̎سلیا ̎ تصمیم می‌گیرد به ̎داج̎ رو دست بزند. در یکی از گردهمائی‌های مطبوعاتی کمیسیون انرژی، ̎جفرسن̎ ̎داج̎ را وادار می‌کند اعلام کند که کمیسیونی برای تحقیق در باب سرطان‌زا بودن پست‌های برق تشکیل خواهد شد اگر نه نواری که نشان‌دهندهٔ فساد در کمیسیون انرژی است، در دسترس رسانه‌ها قرار خواهد گرفت. ̎داج̎ خیال می‌کند که ̎جانسن̎ دارد بلوف می‌زند و بنابراین از گذشتهٔ مجرمانه ̎جانسن̎ برای حضار حرف میزند. اما ̎جفرسن̎ که صحبت‌های خصوصی خود را با او ضبط کرده، نوار را برای جمعیت می‌گذارد و از فساد در دستگاه ̎داج̎ پرده بر می‌دارد. ̎جفرسن̎ به ̎سلیا ̎ می‌گوید که حالا همه می‌دانند دوران کلاهبرداری‌های او تمام شده و حالا تصمیم دارد خود را کاندیدای ریاست جمهوری کند.


2- فیلم نیکسن – Nixon

سال تولید : ۱۹۹۵
کارگردان : استون.
تهیه‌کننده : کلیتن تاونزند، آلیور استون و اندرو واجنا.
فیلمنامه‌نویس : استیون ج. ریول، کریستوفر ویلکینس و استون.
فیلمبردار : رابرت ریچاردسن.
آهنگساز(موسیقی متن) : جان ویلیامز.
هنرپیشگان : آنتونی هاپکینز، جون آلن، پاورز بوت، اد هریس، باب هاسکینز، دیوید پیمر و ا. ج. مارشال.
نوع فیلم : رنگی.
صدا : ۱۹۰ دقیقه.

زندگی‌نامه “ریچارد نیکسن” (هاپکینز)، سی‌وهفتمین رئیس جمهور آمریکا که با رأی بالای مردم در سال ۱۹۷۲ انتخاب و دو سال بعد با سرافکندگی مجبور به استعفا شد.

سه گانه استون درباره تبارشناسی فرهنگ و زندگی آمریکائی معاصر با نیکسن کامل می‌شود. فیلم البته برخلاف دورز (۱۹۹۱) بسیار کسالت‌بار و حراف است. استون می‌کوشد تا تصویری قربانی‌وار از یک ورشکسته سیاسی ارائه دهد؛ قربانی‌ای حاصل دردها و رنج‌های زندگی گذشته، مادری سخت‌گیر، کینه طبقاتی دوران کودکی و از همه مهمتر تن دادن به “مفیستو”ی عالم سیاسیت، و نه شیادی که نقش انکارناپذیری در فهرست سیاه، جنگ ویتنام، ترور جان ف. کندی و… سرانجام رسوائی واترگیت داشته است.

استون مثل همیشه تصویری غافلگیر کننده از واقعیت تاریخی ارائه می‌دهد؛ اما این بار در جهت عکس، تا این جمله جی هوبرمنرا تأئید کند که “همیشه دوست دارد مخالف باشد” حتی اگر پای رئیس‌جمهوری در میان باشد که لکه ننگ تاریخ معاصر آمریکا قلمداد می‌شود. هاپکینز در نقش این قربانی بدک نیست اگر چه یک ساعتی طول می‌کشد تا تماشاگر را متقاعد کند “هانیبال لکتر” نیست؛ اگر حوصله‌ای برای تماشاگر باقی مانده باشد تا بتواند دو ساعت و اندی مابقی فیلم را تحمل کند شنیدن جمله مشهور نیکسن خطاب به تصویر کندی از زبان هاپکینز خوش‌بیان برای تکمیل حافظه جملات قصار سینمائی تماشاگر مناسب است: “زمانی که مردم به تو نگاه می‌کنند، آن‌چه را که می‌خواهند باشند، می‌بینند و زمانی که به من نگاه می‌کنند، آن‌چه را که هستند”.


3- فیلم هفت روز در ماه مه – Seven Days In May

سال تولید : ۱۹۶۳
کارگردان : جان فرانکن‌هایمر
فیلمنامه‌نویس : راد سرلینگ، برمبنای رماین نوشته فلچر بنل و چارلز والدو بیلی
هنرپیشگان : برت لنکستر، کرک داگلاس، فردریک مارچ، اواگاردنر، ادموند اوبراین، جرج مک‌ریدی، ویت بیسل، هیو مارلو، بارت برنز و مارتین بالسام

سال ۱۹۸۰. رئیس‌جمهور آمریکا، “جوردن لیمن” (مارچ) پیمانی با شوروی می‌بندد که به‌دنبال آن جنگ سرد پایان می‌گیرد. توقف صنایع اسلحه‌سازی بی‌کاری و تورم ایجاد می‌کند. “ژنرال جمی زم. اسکات” (لنکستر) کودتائی را تدارک می‌بیند. آجودانش “سرهنگ مارتین کیسی” (داگلاس) به کاخ سفید اطلاع می‌دهد. “سناتور ریموند کلارک” (اوبراین) به ال‌پاز می‌رود. “پل گرارد” (بالسام) با دریاسالاری که در توطئه شرکت نکرده به سواحل مدیترانه می‌رود. روز هفتم رئیس‌جمهور متوجه توطئه می‌شود و “اسکات” را وادار به استعفا می‌کند.

هفت روز در ماه مه در ردیف فیلم‌ەائی مثل دکتر استرنج‌لاو (استنلی کوبریک، ۱۹۶۴) و کاندیدای منچوری (ساخته خود فرانکن هایمر، ۱۹۶۲) است که وقایع فاجعه‌آیمز را به شکل تحسین‌برانیگزی روایت می‌کنند و قدرت تأثیرگذاری بیشتری از عملیات محیرالعقول “جیمز باند” دارند. ترکیب داگلاس ـ لنکستر و کارگردانی “حرفه‌ای” فرانکن‌هایمر به استحکام این فیلم مهیج سیاسی ـ تخیلی می‌افزاید. ماجرای قتل جان کندی، اندکی پیش از نمایش فیلم، آن را باورپذیرتر کرد.


4- فیلم مبارز – the contender

سال تولید : ۲۰۰۰
کارگردان : راد لوری
هنرپیشگان : گاری اولدمن، جون آلن، جف بریجز، کریستیان اسلیتر، سام الیوت ل. پیترسن، سال روبینک و فیلیپ بیکر هال.

تریلری سیاسی که برای استفاده از بازار گرم انتخابات ریاست جمهوری آمریکا (جرج بوش/ آل‌گور) با تکیه بر پرسونا و رسوائی‌های بیل کلینتن ساخته شده و می‌کوشد تا نوعی مکارتیسم جنسی را به نقد بکشد.

وقتی نایب رئیس‌جمهور آمریکا به‌طرز ناغافلی می‌میرد همه چشم‌ەا متوجه واشینگتن و رئیس‌جمهور ̎جکسن اوانز̎ (بریجز) است تا ببینند به‌عنوان جانشین خویش چه کسی را انتخاب می‌کند. انتظار می‌رود که ̎جک هاتاوی̎ (پیترسن) ـ سیاستمدار معتبری که پس از تلاش ناموفق در نجات زنی مغروق، محبوبیتش افزایش یافته ـ از سوی ̎اوانز̎ انتخاب شود، ولی رئیس‌جمهور به جای او، ̎سناتور لین هنسن̎ (آلن) را برمی‌گزیند؛ انتخابی که هم در جبهه جمهوری‌خواه‌ها و هم میان دموکرات‌ەا باعث شگفتی می‌شود. ̎شلی رانیون̎ (اولدمن)، سیاستمدار پرنفوذ و کهنه‌کار، به شدت با انتخاب ̎هنسن̎ مخالف است و یکی از دلایل مخالفتش این است که ̎هنسن̎ دموکرات قبلاً جمهوری‌خواه بوده و بنابراین تصمیم می‌گیرد که به هر ترتیب که شده از نفوذ خود بهره ببرد تا از تأیید او جلوگیری کند. ̎رانیون̎ و گروهش در پروندهٔ ̎هنسن̎، به‌دنبال نکات مشکوک و سیاه می‌گردند و دیری نگذشته که قضایای تکان دهنده‌ای را کشف می‌کنند: ادعا می‌شود که ̎هنسن̎ در دوران دانش‌جوئی ارتباطی داشته و بنابراین او را از لحاظ اخلاقی زیر سئوال می‌برند…


5- فیلم همه مردان شاه – All The King’s Men

سال تولید : ۱۹۴۹
کارگردان : رابرت راسن، برمبنای رمانی نوشته رابرت پن‌وارن.
هنرپیشگان : برودریک کرافورد، جوآن درو، جان آیرلند، جان درک، آن سیمور و مرسدس مکمبریج.

ظهور و سقوط “ویلی استارک” (کرافورد) در عالم سیاست که از یک مبلغ حقوق مدنی و مبارزه با فساد اجتماعی تا فرمانداری طی طریق می‌کند و عملاً پا چای پای اسلاف نابه‌کارش می‌گذارد. او صرفاً منافع خویش را دنبال می‌کند و تهدیدی برای رابطه عاشقانه “جک بردن” (آیرلند) “آن استنتن” (درو) می‌شود…

براساس داستان برنده جایزه پولیتسر وارن که مدت‌ها پروژه دل‌خواه راسن کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده بود. الهام گرفتن از زندگی “واقعی” فرماندار ـ و بعدها ـ سناتور خود محور و مستبد ایالت لوئیزیانا که در سال ۱۹۳۵ ترور شد. شیوه ناتورالیستی و صریح راسن در نمایش چهره دوگانه سیاستمداران و نابسامانی‌های اجتماعی در زمان خودش مایه اعتبار فیلم شد و استفاده غیر معمول از لوکیشن‌ها و “مردم” واقعی، نظرها را جلب کرد. اما امروز، جنبه‌های افشاگرانه آن “سطحی” و شخصیت‌ها تک بعدی به‌نظر می‌رسند.


6- فیلم لینکلن – Lincoln (2012)

کارگردان: استیون اسپیلبرگ
بازیگران: دانیل دی-لوئیس -سالی فیلد -تامی لی جونز -هال هالبروک – بیل کمپ
موسیقی: جان ویلیامز

لینکلن که زندگی‌نامهٔ شانزدهمین رئیس‌جمهور ایالات متحدهٔ آمریکا را روایت می‌کند. این فیلم بر اساس قسمتی از کتاب تیم رقبا: نبوغ سیاسی آبراهام لینکلن نوشتهٔ دوریس کرنز گودوین ساخته شده‌است.

فیلم بر ۴ ماه پایانی زندگی لینکلن متمرکز است و تلاش‌های او، برای به تصویب رساندن سیزدهمین اصلاحیهٔ قانون اساسی ایالات متحدهٔ آمریکا توسط مجلس نمایندگان را به تصویر می‌کشد. به دنبال این اصلاحیه برده‌داری در آمریکا ممنوع شد.


7- فیلم فراست/نیکسن – Frost/Nixon

سال ساخت: 2008
کارگردان: ران هَوارد
نویسنده: پیتر مورگان
بازیگران: فرانک لَنگِلا – میکایل شین – کوین بیکُن – ولیور پلَت

فیلم فراست/نیکسون براساس ماجرای حقیقی مصاحبه یک ژورنالیست معروف استرالیایی به نام دیوید فراست (که مجری شوهای تلویزیونی بود) با ریچارد نیکسون، 3 سال پس از استعفای جنجال برانگیزش در جریان رسوایی واترگیت شکل می‌گیرد. رسوایی شرم‌آوری درتاریخ آمریکا.

دیوید فراست (با ایفای نقش مایکل شین)  ، مجری تاک شوهای تلویزیون استرالیا و گاهگاهی انگلیس،  2 سال پس از استعفای ریچارد نیکسون ، تصمیم می‌گیرد تا با تنها رییس جمهوری مستعفی تاریخ ایالات متحده، مصاحبه ای انجام دهد. در ابتدا این کار غیر ممکن می‌نماید، چراکه اولا احتیاج به یک دانش سیاسی دارد و فراست که نهایت کارش، مثلا مصاحبه با گروه Bee Gees  بوده، بسیار از چنین موقعیتی دور به نظر می‌رسد و از طرف دیگر شخصیتی همچون ریچارد نیکسون چقدر می تواند تمایل داشته باشد که اولین گفت و گوی تلویزیونی‌اش پس از ماجرای واترگیت و استعفا از مقام ریاست جمهوری را با یک شومن غیر آمریکایی انجام دهد؟


8- فیلم رنگ‌های اصلی – PRIMARY COLORS

سال تولید : ۱۹۹۸
کارگردان : مایک نیکولز
هنرپیشگان : جان تراولتا، اما تامپسن، بیلی باب تورنتن، کتی بیتس، ایدریان لستر، مورا تیرنی، کوین کونی، جا کاریدس و لاری همگن

̎هنری برتن̎ (لستر) نوهٔ یکی از رهبران مهم حقوق اجتماعی در دههٔ ۱۹۶۰، شاهد مبارزۀ انتخاباتی ̎جک استنتن̎ (تراولتا) برای انتخاب نامزد ریاست جمهوری حزب دموکرات است. این مبارزه، که زیر نظر ̎ریچارد جمنز̎ (تورنتن) انجام می‌شود، به شدت آشفته است. گروه برای دور اول رأی‌گیری مقدماتی به نیوهمپشر می‌رود. ̎برتن̎ متوجه می‌شود که ̎استنتن̎ در یک کتاب‌خانهٔ عمومی، رأی گروهی از رأی‌دهندگان را به‌دست می‌آورد و تصمیم می‌گیرد که خودش هم وارد مبارزهٔ انتخاباتی شود. شهردار نیویورک اعلام می‌کند که وارد این مسابقهٔ سیاسی نمی‌شود. شانس انتخاب ̎استنتن̎ زیاد می‌شود، ولی ̎جمنز̎ نگران تهمت‌هائی است که دربارهٔ فعالیت‌های رادیکال ̎استنتن̎ در دههٔ ۱۹۶۰ بر سر زبان‌هاست و می‌ترسد که بی‌بندوباری اخلاقی‌اش هم لو برود.

یک رسوائی به بار می‌آید و ̎لیبی̎ (بیتس)، یکی از دوستان ̎استنتن̎، برای کمک وارد میدان می‌شود. ̎مک‌لیود̎ (کاریدس) ادعا می‌کند که مدتی طولانی با ̎استنتن̎ رابطه داشته و نوار کاستی را هم به‌عنوان مدرک ارائه می‌دهد. ̎استنتن̎ و همسرش روی صفحهٔ تلویزیون ظاهر می‌شوند و می‌پذیرند که در زندگی مشترکشان مشکلاتی داشته‌اند. ̎لیبی̎ می‌فهمد که نواد ̎مک‌لیود̎ تقلبی بوده است. در شب انتخابات مقدماتی، ̎استنتن̎ بیش از حد انتظار رأی می‌آورد و دوم می‌شود. در راه بازگشت به خانه، یکی از دوستان قدیمی ̎استنتن̎ او را متهم می‌کند که دخترش را باردار کرده است. ̎لارنس هریس̎ (کونی)، رقیب دموکرات ̎استنتن̎، می‌میرد و ̎فرد پیکر̎ (همگن) جای او را می‌گیرد…


9- فیلم همشهری کین – Citizen Kane

سال تولید : ۱۹۴۱
کارگردان : اورسن ولز
فیلمنامه‌نویس : هرمن منکه‌ویتس و ولز
آهنگساز(موسیقی متن) : برنارد هرمان
هنرپیشگان : ولز، جوزف کاتن، آگنس مورهد، دوروتی کامینگور، اورت اسلوان، ری کالینز، جرج کولوریس، پل استوارت و روت واریک.

“چارلز فاستر کین” (ولز)، سلطان مطبوعات و میلیاردر معروف در قصرش به تنهائی، در حالی که زیر لب کلمه “رزباد” را زمزمه می‌کند، می‌میرد. او با مرگش مورد توجه رسانه‌های گروهی و به‌خصو خبرنگار کنجاوی قرار می‌گیرد که مایل است رمز “رزباد” را کشف کند. خبرنگار اعتقاد دارد کلماتی که انسان پیش از مرگ بر زبان می‌آورد، بیانگر زندگی‌اش هستند. بنابراین پای صحبت پنج نفر، یک روایت از زندگی “کین” می‌گویند که با دیگری متفاوت است. خبرنگار به یک نتیجه قطعی دست پیدا نمی‌کند و حتی موفق به کشف “رزباد” نمی‌شود. اما روایتی از زندگی “کین” با کل روایت‌هائی که تماشاگر می‌بیند و می‌شنود روشن می‌شود. هم‌چنان که معمای “رزباد”. “رزباد”نام سورتمه‌ای است که “کین” در کودکی بر آن سوار می‌شده…


10- فیلم کاندیدا – The Candidate

سال تولید : ۱۹۷۲
کارگردان : مایکل ریچی
هنرپیشگان : رابرت ردفورد، پیتر بویل، دان پورتر، ملوین داگلاس، آلن گارفیلد، کارن کارلسن و مورگان آپتن.

اعضای حزب دموکرات شاخه کالیفرنیا در پی فردی هستند که بتواند با نامزد سناتوری حزب جمهوری‌خواه، «کراکر جارمن» (پورتر) رقابت کند. آنان بالاخره «بیل مکی» (ردفورد)، وکیل جوان و پسر فرماندار سابق را انتخاب می‌کنند. «مکی» تنها وقتی این کاندیداتوری را قبول می‌کند که «ماروین لوکاس» (بویل)، مدیر برنامه‌های انتخاباتی‌اش به او اطمینان می‌دهد که هیچ شانسی برای پیروزی ندارد و تنها می‌تواند با گفتن هر آنچه که به آن عقیده دارد، تا حدودی رقیب را دلسرد کند. «مکی» به دیدن رأی دهندگان می‌رود در حالی که همیشه گروهی خبرنگار و عکاس و فیلم‌بردار هم‌راهش هستند تا هر حرکت او را ضبط کنند و سپس به شکل تدوین شده، به‌عنوان فیلم تبلیغاتی از تلویزیون پخش کنند. حامیانش نیز اجازه می‌دهند تا او صادقانه حرف‌هایش را بزند.

«جارمن» از مناظره تلویزیونی با «مکی» خودداری می‌کند و وقتی شایعه نارضایتی پدر «مکی» (داگلاس) از نامزدی پسرش بالا می‌گیرد، ناگهان معلوم می‌شود که اعلام حمایت علنی پیرمرد از پسرش ضروری است. در این بین هرچه «مکی» آرای عمومی بیشتری به دست می‌آورد، احساس می‌کند که شخصاً در حال از دست رفتن است. همسرش (کارلسن) او را از خود می‌راند و خودش دیگر قادر به تشخیص نظریه‌های خودش در سخنرانی‌های کلیشه‌ای نیست. «جارمن» موافقت خود را با مناظره اعلام می‌کند و در این برنامه «مکی» بدون گفتن هیچ حرف جنجال برانگیزی، اجازه می‌دهد تا رقیبش از کوره در برود. حالا پدرش به‌عنوان یکی از حامیانش منتظر او است. «مکی» با تسلیم محض به صحنه‌سازی‌های «لوکاس» و گروهش، بهت‌زده شاهد پیروزی‌اش می‌شود و با گنگی به آینده‌اش به‌عنوان یک سناتور ایالات متحد می‌اندیشد.


11- فیلم بولوورث – bulworth

سال تولید : ۱۹۹۸
کارگردان : وارن بیتی
هنرپیشگان : وارن بیتی، آلیور پلات، دان چیدل، پل سوروینو، هالی بری، جک آیزایا واشینگتن، کریسین بارانسکی و ریچارد سارافیان

̎سناتور جی بولوورث̎ (بیتی) که از همه چیز دل زده و مأیوس شده است، ازدواجش با ̎کنستانس̎ (بارانسکی) را هم عبث می‌یابد. او در اوج یک بحران روحی قرار گرفته و حتی ترتیب کشتن خود به دست یک آدم‌کش را می‌دهد. روزی برای سخن‌رانی در یک کلیسای آفریقائی ـ آمریکائی در لس‌آنجلس دعوت می‌شود، اما در آن‌جا، متن سخن‌رانی از پیش تعیین شده‌اش را دور می‌آندازد و به شکلی غیر منتظره، به حقیقت سخن می‌گوید. این بی‌پرده‌گوئی، همگان ـ و از جمله، مدیر برنامه‌هایش، ̎دنیس مورفی (پلات) ـ را متعجب می‌کند، اما بسیاری مورد توجه زنی جوان به‌نام ̎نینا̎ (بری) قرار می‌گیرد.

̎بولوورث̎ نیز از این کار خود به وجد می‌آید و بار دیگر با سخن‌رانی در بورلی هیلز جنجال به‌پا می‌کند. در ادامه مراوداتش با ̎نینا̎، شوق به زندگی را بار دیگر باز می‌یابد و تصمیم می‌̎یرد برنامه قتل خود را لغو کند. اما ظاهراً همه چیز طبق روال از پیش تعیین شده جلو می‌رود و آدم‌کش هم در راه است. ̎بولوورث̎ از دست او می‌گریزد و در خانه‌آی امن که ̎نینا̎ برایش مهیا کرده، مخفی می‌شود. در آن‌جا به مرحلهٔ نهائی دگرگونی شخصیتی خود می‌رسد و به شیوه‌ای ̎کندی‌وار̎ خاطرات دهه ۱۹۶۰ را زنده می‌کند. در آخرین اقدام، با لباس راحتی خانه، قدم به خیابان می‌̎ذارد و گوئی انگار دوباره متولد شده، به سمت یک ایستگاه تلویزیونی می‌رود تا باز هم به افشاگری بیشتری در مورد سیاست‌های پشت پرده آمریکا دست بزند…


12- فیلم در چرخه – In the Loop (2009)

کارگردان: آرماندو یانوچی
بازیگران: پیتر کاپالدی – جیمز گاندولفینی -میمی کندی – کریس آدیسون -تام هولندر -جینا مک‌کی – استیو کوگان – دیوید راشه

سایمون فاستر وزیر ارتباطات بین المللی انگلستان فرد ساده ای است که بدون احتیاط در یک مصاحبه رادیویی، جنگی در خاورمیانه را «غیرقابل پیش بینی» توصیف می کند. همین امر بسیاری را بر می آشوبد.


13- فیلم سگ را بجنبان – wag the dog

سال تولید : ۱۹۹۷
کارگردان : لوینسن
فیلمنامه‌نویس : هیلاری هنکین و دیوید مامت، برمبنای رمانی نوشته لاری بینهارت
هنرپیشگان : داستین هافمن، دنیرو، آن هکه، ودی هارلسن، دنیس لیری، ویلی نلسن، مایکل بلسن و آندره‌ا مارتین.

دو هفته مانده به انتخابات، رئیس‌جمهور (بلسن) متهم به ایجاد مزاحمت برای یک دختر پیشاهنگ در کاخ سفید می‌شود. برای دور نگه داشتن رسانه‌ها از این موضوع، مشاور رئیس‌جمهور، ̎وینیفرد رایمز̎ (هکه) از یک مشاور سیاسی، ̎دکتر کانراد برین̎ (دنیرو) که متخصص حل کردن چنین مشکلاتی است، کمک می‌طلبد، ̎برین̎ پیشنهاد می‌کند دربارهٔ یک موضوع حیاتی که به‌هیچ وجه واقعیت ندارد، یک تکذیب‌نامه صادر شود؛ مثل تکذیب وجود بمب‌افکن‌های B-3. ̎برین̎به یک تهیه کننده هالیوودی به‌نام ̎استنلی ماتس̎ (هافمن) سفارش می‌دهد تا برنامه‌ای میهن‌ژرستانه و تبلیغاتی در زمینه جنگی در آلبانی بسازد. ̎ماتس̎ گروهی برنامه‌ساز حرفه‌ای شامل ̎لیز باتسکی̎ (مارتین)، ̎فدکینگ̎ (لیری) و ̎جانی گرین̎ (نلسن) را گردهم می‌آورد. آوازها و نشانه‌های تبلیغاتی به‌صورت مستقیم از استودیوی صدای هالیوود روی کانال CNN پخش می‌شود. ستاره این نمایش تبلیغاتی یک خلبان به اصطلاح نجات یافته است که در واقع یک زندانی نظامی روانی (هارلسن) بسیار خطرناک است.


14- فیلم ج.ف.ک – JFK

سال تولید : ۱۹۹۲
کارگردان : اولیور استون
فیلمنامه‌نویس : زاکاری اسکلار، بر مبنای کتاب‌های به دنبال آدم‌کشان، نوشتهٔ جیم گارسن و مهلکه: نقشه‌ای که کندی رابه کشتن داد، نوشتهٔ جیم مارس
هنرپیشگان : کوین کاستنر، سیسی اسپیک، جو پشی، تامی لی جونز، گاری اولدمن، جی ا.ساندرز، مایکل روکر، لاری متکالف، جک لمون، والتر ماتا، دانلد ساترلند و کوین بیکن

̎جیم گاریسن̎ (کاستنر) دادستان شهر نیو ارولیانز، سه سال پس از قتل ̎جان کندی̎ و به دنبال ارائهٔ گزارش ̎کمیسیون وارن̎ خود به تحقیق دربارهٔ زاویه‌های تاریک و پرسش‌ ‌برانگیز حادثه می‌پردازد و به این نتیجه می‌رسد که ترور رئیس جمهور حاصل توطئه‌ای گسترده و چند جانبه بوده است.

فیلم جنجالی استون جزئیات پیچیده‌ٔ تمام تئوری‌های توطئه‌ای را که از زمان قتل کندی مطرح شده، برای خلق یک حماسهٔ پر تب و تاب سینمائی به کار می‌گیرد. لحن افشاگرانه و تند فیلم به کنار (که البته باعث شد اسناد محرمانهٔ این پرونده که تا سال ۲۰۲۹ مهر و موم شده بودند، در دسترس قرار بگیرند)، جنبهٔ شاخص و استثنائی ج.ف.ک اجتناب از ساختار نمایشی واحد و سرراست و در عوض استفاده از آمیزهٔ نامنظمی از فیلم‌های خبری، بازسازی و داستان‌پردازی است و تسلط خارق‌العاده بر جنبه‌های فنی در طول سه ساعت فیلم که به لطفش، تنش و حس پارانویای فراگیر اثر لحظه‌‌ای آرام نمی‌گیرد. تک گوئی پایانی کاستنر در دادگاه که تمام یافته‌های پراکندهٔ او ـ و تماشاگر ـ را جمع‌بندی می‌کنند، با همین شیوه هرگز طولانی جلوه نمی‌کند و به طرز مؤثری آرمان‌های سنتی جامعهٔ آمریکا را زیر سئوال می‌برد.


15- فیلم چهره‌ای میان جمعیت – A Face In The Crowd

سال تولید : ۱۹۵۷
کارگردان : کازان
فیلمنامه‌نویس : باد شولبرگ، برمبنای داستان کوتاه مسافر آرکانزاسی
هنرپیشگان : اندی گریفیث، پاتریشا نیل، آنتونی فرانسیوزا، والتر ماتا، لی رمیک، چارلز اروینگ و هوارد اسمیت.

“مارشا جفریز” (نیل) و دستیارش “مل میلر” (ماتا)، خواننده‌ای محلی به‌نام “لونسام رودز” (گریفیث) را کشف و به برنامه‌ای تلویزیونی دعوت می‌کنند. به‌زودی “لونسام” با اجرای چندین برنامه، به شهرت فراوانی می‌رسد و طرفداران بسیاری پیدا می‌کند. با این همه کم‌کم، تمایلات خود بزرگ‌بینی و سودجویانه‌اش را آشکار می‌کند. در این‌جا “جفریز” و “میلر” سعی می‌کنند چهره پنهان او را رسوا کنند…


16- فیلم کاندیدای منچوری – The Manchurian Candidate

سال تولید : ۱۹۶۲
کارگردان : فرانکن‌هایمر
فیلمنامه‌نویس : آکسراد، برمبنای رمانی نوشته ریچارد کاندن.
هنرپیشگان : فرانک سیناترا، لارنس هاروی، آنجلا لنزبری، جانت لی، هنری سیلوا، جیمز گریگوری، لسلی پریش و جان مک‌گیور.

“ریموند شا” (هاروی) قهرمان جنگ کره بدون این‌که خود بداند، در زمان اسارت در منچوری شست‌وشوی مغزی شده تا مقاصد کمونیست‌ها را عملی کند. هرچند زمان و چگونگی این اقدام برخود او هم پنهان است، غیر از کمونیست‌ها تنها یک تن دیگر پاسخ این پرسش را می‌داند و آن، مادر قدرت‌طلب “شا” (لنزبری) است که با کرملین رابطه دارد. تا این‌که “بنت مارکو” (سیناترا)، هم‌قطار دوران جنگ “شا” در می‌یابد که او قرار است یک کاندیدای انتخاب ریاست جمهوری را ترور کند و به‌رغم همه موانع، درصدد خنثی کردن این نقشه برمی‌آید….


17- فیلم همه مردان رئیس‌جمهور – All The President’s Men

سال تولید : ۱۹۷۶
کارگردان : آلن ج. پاکولا.
فیلمنامه‌نویس : ویلیام گُلدمن، برمبنای کتابی نوشته کارل برنستاین و باب وودوارد
هنرپیشگان : داستین هافمن، رابرت ردفورد، جیسن روباردز جونیر، جک واردن، مارتین بالسام، هال هالبروک، جین الکساندر، مردیت باکستر، ند بیتی، استیون کالینز، جان مک‌مارتین، ف. مورای ایبراهم و ریچارد هرد.

سی‌زانویه سال 1973. «ریچارد نیکسن» برای ادای توضیح در مقابل رئیس دیوان عالی کشور و نمایندگان سنا، با هلی‌کوپتر وارد می‌شود. چند ماه پیش از آن، در هفده ژوئن 1972، در ستاد فرماندهی دموکرات‌ها در دل مجموعه واترگیت در واشینگتن، پنج سارق با وسایل مدرن استراق سمع دستگیر می‌شود. بازجوئی از متهمان، «باب وودوارد» (ردفورد) – گزارش‌گر تازه‌ کار از سازمان سیا بازنشسته شده، حیرت‌زده می‌شود. در دفتر روزنامه‌، «وودوارد» می‌فهمد که گزارش‌گر پُرانرژی و سخت‌کوشی به نام «کارل برنستاین» (هافمن) هم ماجرا را دنبال می‌کند. پس از اثبات ارتباط میان متهمان با مشاور کاخ سفید، «هوارد هانت»، و ارتباط او با «چارلز کالسن»، مشاور مخصوص منبع اطلاعاتی عالی رتبه و مرموز «وودوارد» با نام مستعار «گلوی عمیق» (هالبروک) به آنان توصیه می‌کند که «رد پول را بگیرید»؛ در پایگاه گروه سارقان در میامی، «برنستاین» درمی‌یابد که آنان بودجه‌ای را در اختیار داشته‌اند که زمانی در اختیار «ماریس استانس»، مدیر امور مالی کمیته انتخاب مجدد رئیس‌جمهور و وزیر سابق بازرگانی بوده است.

با تشویق سردبیرِ «پایتختِ» روزنامه، «هاری رُزنفلد» (واردن)، و با وجود همکاری نکردن بقیه کارکنان، این دو فهرستی از پرسنل کمیته انتخاب مجدد به دست می‌آورند، اما همه آنان ترسیده‌اند و حاضر نیستند حرف بزنند؛ تا اینکه «برنستاین»، رئیس دفتر «استانس» (الکساندر) را پیدا می‌کند، و او به وجود بودجه‌ای پنهانی در کمیته و نظارت «جان میچل» بر آن، اعتراف می‌کند. این بودجه در عملیاتی وسیع، و برای تحقیق در مورد مخالفان سیاسی و تضعیف نامزدهای حزب دموکرات به کار رفته است. صندوق‌دار سابق کمیته، «هیو اسلوان»، به‌طور ضمنی تأئید می‌کند که مشاور ارشد رئیس‌جمهور، «باب هلدمن»، بر این بودجه نظارت داشته؛ هر چند که وقتی «اسلوان» اسم بردن از «هلدمن» را در مقابل هیأت عالی تحقیق درباره واترگیت تکدیب می‌کند، داستان «واشینگتن پست» به شدت مورد حمله قرار می‌گیرد. اما «گلوی عمیق» دخالت «هلدمن» را در ماجرا تأئید می‌کند و به «وودوارد» می‌گوید که کل آدم‌های اطلاعاتی آمریکا آلوده این ماجرا هستند و ممکن است جان او و «برنستاین» در خطر باشد. در حالی که «نیکسن» – که دوباره به‌عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شده – شوگند یاد می‌کند، فعالیت این دو خبرنگار ادامه می‌یابد. عنوان‌بندی پایانی، وقایع منجر به استعفای «نیکسن» رامرور می‌کند.


18- فیلم دکتر استرنج‌لاو – Dr. Strangelove

سال تولید : ۱۹۶۴
کارگردان : استنلی کوبریک
هنرپیشگان : پیتر سلرز، جرج ک. اسکات، استرلینگ هیدن، کینان وین، اسلیم پیکنز، پیتر بول، تریسی رید و جیمز ارل جونز

“ژنرال جک د. ریپر” (هیدن)، یکی از فرماندهان نیروی هوائی آمریکا، از ترس حمله احتمالی روس‌ها، دچار جنون می‌شود و بمب‌افکن‌های ب ۵۲ تحت فرماندهی‌اش را برای حمله اتمی به طرف شوروی می‌فرستد. رئیس‌جمهور آمریکا، “مافلی” (سلرز) سراسیمه مشاورانش را فرا می‌خواند؛ از جمله ”
ژنرال ترگیدسن” تندمزاج (اسکات) و دانشمند اسبق نازی، “دکتر استرنج لاو” (باز هم سلرز). آنان از ترس حمله متقابل، با روس‌ها تماس می‌گیرند و همکاری می‌کنند تا بتوانند جلوی بمب‌افکن‌های آمریکائی را بگیرند. عملیات تقریباً موفقیت‌آمیز است اما سرانجام یکی از بمب‌افکن‌ها به هدف می‌رسد…


19- فیلم آقای اسمیت به واشنگتن می‌رود – Mr. Smith Goes To Washington

سال تولید : ۱۹۳۹
کارگردان : فرانک کاپرا
فیلمنامه‌نویس : سیدنی باکمن، برمبنای رمان جنتلمنی از مونتانا نوشته لوئیس ر. فاستر
هنرپیشگان : جین آرتور، جیمز استوارت، کلود رینز، ادوارد آرنولد، گای کیبی، توماس میچل، یوجین پالت، بیولا باندی، هـ. ب. وارنر و هاری کاری.

گروهی از سیاستمداران نابکار، روستائی ساده‌لوحی به‌نام “جفرسن اسمیت” (استوارت) را انتخاب می‌کنند تا جای سناتوری را که به تازگی در گذشته است بگیرد؛ با اینامید که کاملاً مجری منویات سناتور با سابقه و کار کشته، “جوزف پین” (رینز) خواهد بود. اما “اسمیت” که به نیت خدمت به مردم وارد این بازی شده است با کمک منشی‌اش، “ساندرز” (آرتور)، برابر سیاستمداران فاسد می‌ایستد…


20- فیلم پیشخدمت لی دنیلز – Lee Daniels’ The Butler

کارگردان: لی دَنیلز
نویسنده: دنی استرانگ
بازیگران: فورست ویتاکر – اپرا وینفری – جوآن کوزاک – دیوید بنر

صحنه‌های ابتدایی فیلم در ایالت‌های جنوبی در دهه 1920 رخ می‌دهند، یعنی زمانی پس از برده داری که ذهنیت برده داری هنوز در جریان بود. کارگران مزارع به ظاهر آزاد بودند اما هنوز مثل دوران برده داری بدون حقوق کار می‌کردند و اربابان مزارع بدون تنبیه جسمی با آن‌ها بد رفتاری می‌کردند. سیسیل گینز (که نقش بزرگسالی‌اش را فارست ویتاکر بازی کرده است) که در مزرعه پنبه کار می‌کند شاهد کشته شدن پدرش به دست صاحبان مزرعه است. او توسط آنابث وست فال (ونسا ردگریو) که به نوعی نقش رئیس خانواده را دارد، به کار در درون خانه دعوت می‌شود. چند سال بعد او به هتلی بزرگ می‌رود تا نقش پیشخدمت را به عهده بگیرد، جایی که اهمیت سکوت و پیش بینی خواسته‌های مشتریان را متوجه می‌شود. این امر منجر به پیشنهاد کار در کاخ سفید به او می‌شود، جایی که او از دوایت آیزنهاور (رابین ویلیامز) گرفته تا رونالد ریگان (آلن ریکمن) به تمام روسای جمهور آمریکا در این دوره خدمت می‌کند.


این نوشته را هم بخوانید:

بهترین فیلم‌ های 2018 و 2019 که نباید از دست بدهید- فهرست 125 فیلم برتر و گلچین‌شده بر اساس نظر و…

و سرانجام می‌رسیم به قسمت سوم و آخر معرفی بهترین فیلم های 2018 و 2019 حتما فیلم‌هایی خوبی بوده‌اند که از قلم افتاده‌اند. شما می‌توانید در قسمت کامنت‌ها این فیلم‌ها را به من و خوانندگان دیگر معرفی کنید.81- فیلم The Great Battle…

21- نیمه ماه مارس – The Ides of March, 2011

کارگردان: جرج کلونی
بازیگران: رایان گاسلینگ -جرج کلونی -فیلیپ سیمور هافمن -پل جیاماتی -ایوان ریچل وود

مایک موریس (با بازی جرج کلونی) نامزد ریاست جمهوری از حزب دموکرات است و برای بدست آوردن بلیط حزب با مدیر ارشد کمپین خود، پل زارا (با بازی فیلیپ سیمور هافمن) مشغول مبارزه انتخاباتی است. استفن مییرز (با بازی رایان گاسلینگ) که از کارمندان ارشد کمپین موریس است با مدیر ارشد کمپین دیگر نامزد (با بازی پل جیاماتی) مخفیانه ملاقات می‌کند، زمانی که قضیه لو می‌رود زارا، مییرز را از کمپین اخراج می‌کند. مییرز جهت انتقام با استفاده از رابطهٔ نامشروعٰ موریس با یکی از کارمندان (با بازی ایوان ریچل وود)، زارا را از کار کنار می‌زند و خودش جانشین مدیر ارشد انتخاباتی موریس می‌شود.


22- مالکوم ایکس – MALCOLM X

سال تولید : ۱۹۹۱
کارگردان : اسپیاک لی
فیلمنامه‌نویس : آرنولد پرل و لی، بر مبنای کتاب خود سرگذشت‌نامهٔ مالکوم ایکس به روایت الکس هیلی
هنرپیشگان : دنزل واشینگتن، آنجلا باست، آلبرت هال، آل فریمن جونیر، دلروی لیندو، لی و ترزا رندل

مالکوم̎ در دورانی سرشار از خشونت به دنیا می‌‌‌آید. پدرش ناگریز است برای مقابله با خشونت کوکلاکس کلان‌ها اسلحه بخرد و ̎مالکوم̎ در مدرسه یاد می‌گیرد که سیا‌ه‌پوستان آیندهٔ تحصیلی درخشانی ندارند. ̎مالکوم̎ (واشینگتن) می‌خواهد مثل جوانان سفیدپوست لباس بپوشد. چندی بعد به نیویورک می‌رود و به دار و دستهٔ گنگسترها می‌پیوندد و در حادثه‌ای دستگیر و به ده سال زندان محکوم می‌شود. در زندان، هم بندش نصیحت می‌کند سعی کند خودش باشد، از سفیدپوست‌ها الگو نگیرد، خود را بشناسد و مثل اجدادش که از افریقا به امریکا آورده شده‌اند، نامی افریقائی برای خود انتخاب کند. دوست ̎مالکوم̎ مسلمان است و برای ̎مالکوم̎ از ̎ایلایجا محمد̎ (فریمن جونیر) رهبر سازمان ̎امت اسلام̎ سخن می‌گوید. ̎مالکوم̎ پس از آزادی از زندان به این سازمان می‌پیوندد، خود را ̎مالکوم ایکس̎ می‌خواند و برای جوانان سیاه‌پوست بر اساس تعالیم اسلامی که از دوستش فرا گرفته، سخترانی می‌کند. او می‌‌گوید تا تبعیض نژادی هست، صلح و عدالت برقرار نخواهد شد.


23- فیلم دیو – DAVE

سال تولید : ۱۹۹۳
کارگردان : ایوان رایتمن
هنرپیشگان : کوین کلاین، سیگورنی ویور، فرانک لانگلا، کوین دان، وینگ رامس، بن کینگزلی، چارلز گرودین، فیت پرینس
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۰ دقیقه

̎دیو کاویک̎ (کلاین) که یک آژانس کوچک کاریابی را می‌گرداند، شباهت غریبی به رئیس جمهور ایلات متحد دارد و هر از گاه در جشن‌های خیریهٔ محلی، برای خنده، ادای او را در می‌آورد. وقتی ̎رئیس جمهور بیل میچل̎ (کلاین) به دلیل مشغله زیاد، می‌خواهد کسی دیگر به جایش در یک مهمانی بزرگ شرکت کند، از ̎دیو̎ می‌خواهند جایش را بگیرد و نقش رئیس جمهور را بازی کند. تا اینکه رئیس جمهور سکته می‌کند و از ̎دیو̎ خواسته می‌شود که این نقش را ادامه دهد. ̎باب الکساندر̎ (لانگا)، رئیس دفتر ریاست جمهوری از فرصت استفاده می‌کند تا با توطئه‌ای معاون رئیس جمهور را از وجهه بیندازد و خودش در جایگاه ریاست جمهوری بنشیند. ̎الکساندر̎ و همدستش، مدیر ارتباطات کاخ سفید، ̎ آلن رید̎ (دان) آنچنان ̎دیو̎ را آموزش می‌دهند و راهنمائی می‌کنند که نقش‌بازی‌اش همه را ـ از مدیران کاخ سفید و رسانه‌ها گرفته تا ̎الن̎ (ویور)، همسرش ـ فریب می‌دهد.

̎دیو̎ که با دلهره و نگرانی قبول کرده خدمتی به کشورش بکند، خیلی زود وظایف محولهٔ ریاست جمهوری را به عهده می‌گیرد و به خاطر معصومیت و شخصیت صمیمی و دلچسبی که دارد، رفته رفته در قالب ̎رئیس جمهور میچل̎ فرو می‌رود. ̎الن̎ که قبلاً ̎میچل̎ را تحقیر می‌کرده، در کمال تعحب متوجه می‌شود که شوهرش به تازگی، نسبت به آدم‌های بی‌خانمان نگرانی پیدا کرده ولی بعداً وقتی ̎الکساندر̎ پروژهٔ کمک به بی‌خانمان‌ها را رد می‌کند، ̎الن̎ پی می‌برد که اشتباه می‌کرده و شوهرش هنوز هم به همان زدوبندها و کلک‌های گذشته‌اش ادامه می‌دهد. اما ̎دیو̎ در این زمینه با دوست حسابرسش، ̎مورای بلوم̎ (گرودین) تماس می‌گیرد تا به او در زمینهٔ خرج و دخل‌های دولتی کمک کند. ̎دیو̎ و ̎مورای̎ بودجهٔ دولتی را مورد بررسی قرار می‌دهند و ̎الکساندر̎ در کمال تعجب متوجه می‌شود که ̎دیو̎، گردهمائی بعدی کابینه‌اش را به تجدیدنظر در ارقام بودجه تخصیص داده که به او اجازه می‌دهد تا برنامهٔ کمک‌های رفاهی و اجتماعی را دوباره به وضع اول برگرداند. ̎الن̎ به ̎دیو̎ رودست می‌زند تا از او اعتراف بگیرد که یک شیاد است و می‌خواهد شوهرش را ببیند. آنان به زیرزمینی می‌روند که ̎میچل̎ با دم و دستگاه‌های پزشکی در اطرافش، در آنجا بستری است.


24- فیلم جنگ چارلی ویلسون – Charlie Wilson’s War, 2007

کارگردان: مایک نیکولز
بازیگران: تام هنکس -جولیا رابرتز -نوید نگهبان -فیلیپ سیمور هافمن -اوم پوری -امیلی بلانت -امی آدامز -شیری اپلبی -ند بیتی -ریچل نیکولز -اریک آواری -مکس ثیر – آهارون ایپاله

فیلم زندگی سیاسی و حواشی نمایندهٔ دموکرات مجلس ایالات متحده، چارلی ویلسون را در زمان جنگ شوروی در افغانستان را روایت می‌کند. او با افزایش بودجه برای کمک به جنگ با کمونیست‌ها در افغانستان نهایتأ باعث خروج شوروی ازاین کشور شد. فیلم نامزد پنج جایزهٔ گلدن گلوب و یک اسکار بود ولی هیچ‌یک را ازآن خود نکرد.


25- فیلم سلما – Selma, 2014

کارگردان: ایوا دوورنی
بازیگران: دیوید اویلو – کارمن اجوجو -تیم راث -لورین توسان کامن -جووانی ریبیسی -عمر درسی -اندره هلند -نیسی نش – کولمن دومینگو

در سال ۱۹۶۴، دکتر مارتین لوتر کینگ جونیور از کنفرانس رهبری مسیحی جنوب (SCLC) چایزه صلح نوبل را پذیرفت. چهار دختر سیاه پوست حین عبور از پله‌های کلیسای خبابان شانزدهم در بیرمنگام آلاباما با بمبی که توسط کو کلاکس کلان جاسازی شده بود، کشته شدند. آنی لی کوپر برای رای دادن به سلما آلاباما می‌رود اما مأمور ثبت رای که سفیدپوست است، مانع او می‌شود. کنیگ با لیندن بی. جانسون ملاقات می‌کند تا یک قانون فدرال برای حق رای شهروندان سیاه پوست وضع شود. اما رئیس جمهور می‌گوید که پروژه‌های مهم تری دارد.

کنیگ با رالف ابرناتی، اندرو یانگ، جیمز اورنج و دیان نش به سلما سفر می‌کند. جیمز بول و دیگر فعالان SCLC به آن‌ها خوشامد می‌گویند. مدیر FBI جی. ادگار هوور به جانسون می‌گوید که کینگ دردسرساز است و باید در زندگی خانوادگیش مشکل آفرینی کنند. کورتا اسکات کینگ نگران کارهای شوهرش در سلماست. کینگ از ماهالیا جکسون خواننده می‌خواهد با یک آهنگ برای او الهام بخش باشد.


26- فیلم بادی که کشتزار جو را تکان می‌دهد – THE WIND THAT SHAKES THE BARLEY

سال تولید : ۲۰۰۶
کارگردان : کن لوچ
هنرپیشگان : کیلیان مورفی، پدرایک دیلینی، لیام کانینگام، جرارد کیرنی، ویلیام روئین، کیران ایهرن، اورلا فیتس‌جرالد، مری ریوردن و لارنس بَری

در سال ۱۹۲۰، ̎دیمین اودنوون̎ (مورفی) تازه از دانشکدهٔ پزشکی فارغ‌التحصیل شده است. او خیال دارد دهکدهٔ زادگاهش در ایرلند را ترک کند و برای یافتن کار به لندن برود. ̎تدی̎ (دیلینی)، برادرش، که از طرفداران استقلال ایرلند است و می‌خواهد روزی را ببیند که بریتانیائی‌ها از سرزمینش بیرون رفته‌اند، از برنامه‌ریزی‌های برادرش دل‌چرکین است. ̎دیمین̎ و ̎تدی̎ موقع دیداری از ̎پگی̎ (ریوردن) ـ یکی از دوستان قدیمی خانوادگی ـ برخوردی با سربازان بریتانیائی دارند که مثلاً آن‌جا هستند تا در ایرلند صلح و آرامش برقرار کنند؛ وقتی سربازها پی می‌برندکه ̎مایکل̎، نوهٔ ̎پگی̎ فقط ایرلندی صحبت می‌کند به خشم می‌آیند و ̎مایکل̎ را به قتل می‌رسانند. این حادثه تغییری اساسی در ̎دیمین̎ به وجود می‌آورد و به اتفاق ̎تدی̎ به شاخهٔ محلی ارتش جمهوری‌خواه ایرلند می‌پیوندد که برای بیرون راندن بریتانیائی‌ها به خشونت متوسل شده است.


27- فیلم گاندی – Gandhi

سال تولید : ۱۹۸۲
کارگردان : آتن بارو
هنرپیشگان : بن کینگزلی، کندیس برگن، ادوارد فاکس، جان گیلگود، تروِر هوارد، جان میلز، مارتین شین، آتول فوگارد، سعید جعفری، روهینی هاتانگادی، ایان بانن و مایکل هوردرن.

«گاندی» را – که وکیل مدافع جوانی است – از قطار بیرون می‌اندازند، چون 1893. «گاندی» را – وکیل مدافع جوانی است – از قطار بیرون می‌اندازند، چون قبول نکرده به‌عنوان یک مهاجر رنگین‌پوست در کوپه درجه دو سفر کند، و پس از آن «گاندی» به حزب کنگره هند در آفریقای جنوبی می‌پیوندد. بعدتر مهاجران هندی را تشویق می‌کند ابتدا اوراق سوار شدن به اتوبوس و بعد، اوراق مالکیت اتوموبیل‌های‌شان را بسوزانند. او دستگیر می‌شود و مدت کوتاهی را در زندان می‌گذراند، و بعد مزرعه‌ای اشتراکی به راه می‌اندازد. او که در سیاست انقلاب بدون خشونت را آغاز کرده، راه‌پیمائی عظیم هندی‌ها را از ناتال تا تراسنوال رهبری می‌کند. تنها «گاندی» دستگیر می‌شود، ولی وقتی کارگران معدن برای همدلی با او اعتصاب می‌کنند، زودتر از موعد نُه ماهه محکومیتش آزاد می‌شود …


28- فیلم مرگ استالین -The Death of Stalin

سال ساخت: 2017
کارگردان: آرماندو اونوچی
بازیگران:  استیو بوشیمی – سایمون راسل بیل -جری تامبور – جاستین ادواردس

این فیلم داستان سقوط حاکم ظالم و ستمگر شوروی سابق و هیاهویی که در میان زیردستان او برای گرفتن جایگاهش بر پا شده بود را به تصویر می‌کشد. حس طنز، شوخ‌طبعی، و هجویه‌نویسیِ «لانوچی» به سادگی به روسیه‌ی سال 1953 برده شده است.

در فیلم شاهد پشت صحنه‌ی نواختن یک سمفونی هستیم که به تازگی به پایان رسیده است و پس از آن، تماسی از سوی خود شخص «استالین» انجام می‌شود و در آن، او درخواست یک کپی از قطعه را می‌کند. از آنجایی که همچین چیزی وجود خارجی ندارد، مدیر مجموعه تمام نوازندگان را مجبور می‌کند تا به صحنه برگردند و دوباره آن سمفونی را بنوازند. این نکته باعث آغاز داستان و جریانات فیلم می‌شود. فاجعه روی می‌دهد؛ یکی از نوازندگان اخراج شده، دیگری در تاریکی شب از خانه خارج شده و در همین حین، توهین‌های تند است که در اتمسفر فیلم پخش می‌شوند. و حالا بزرگ‌ترین مشکل نیز از راه می‌رسد؛ پیانیست گروه(الگا کوریلنکو) از نوازندگی سر باز می‌زند چرا که یکی از مقامات بلندپایه تمام خانواده‌ی او را قتل عام کرده است. در نهایت او با رشوه دادن قانع می‌شود و همه چیز به نظر طبق برنامه پیش می‌رود تا اینکه او از قصد یک نُت را به اشتباه می‌زند و همان نُت باعث مرگ استالین می‌شود! چگونه؟ آن یک نُت باعث شد که استالین خنده‌ی بلندتری بکند. این‌ها تنها لحظاتی آغازین جنبش بزرگی بودند که طنزی خالص درباره رهبرانی خودشیفته را ساخته است.

حال که استالین به دیار باقی شتافته است، مقام رهبری به گئورگی مالنکوف رسیده است. نقش او را در این اثر «جفری تمبور» به بهترین شیوه‌ی ممکن بازی کرده است که خود منبع بی‌نهایتی از سرگرمی و خنده را فراهم می‌کند. مالنکوف بیش از اینکه نگران سیایت‌های کشور و استالین و اداره کردن کشور باشد، به دنبال پیداکردن بچه‌ای است که با استالین عکس انداخته بود تا بتواند همان صحنه را دوباره بازسازی بکند. همانطور که در اثر دیگر این نویسنده‌ی خلاق یعنی «در چرخه‌ی بی‌پایان» هم دیده بودیم، در این اثر کسی واقعا درباره سیاست و فلسفه‌های سیاسی بحث نمی‌کند، این موارد تنها پس زمینه‌ی مردانی مست و بیهوده و خودپسند است.

به این ترتیب، تخت رهبری کشور تبدیل به «بازی تاج و تخت» می‌شود. قائم‌ مقامِ ترسناک کشور یعنی «لاورنتی بریا»(سیمون راسل بیل) اقدام به تحت کنترل درآوردن اوضاع و کشور می‌کند آن هم در حالی که مخفیانه سعی دارد تا قدرت را از چنگِ مالنکوف به بیرون بکشد اما او در این مسیر باید با «نیکیتا خورشچف»، قائم مقام سابق کشور که توسط کسی جز «استیو بوشمی» ایفای نقش نشده است روبه‌رو شود.


29- هتل روآندا – HOTEL RWANDA

سال تولید : ۲۰۰۴
کارگردان:  تری جرج
هنرپیشگان : کسولانی مالی، دَن چیدل، دزموند دیوب، سوفی اوکوندو، جواکین فینیکس، تونی کگوروگ، نیل مکارتی و نیک نولتی

روآندا. ̎پل روسساباجینا̎ (چیدل) مدیر هتل ̎هزار تپه̎ در کیگالی است. ̎پل̎ از قبیلهٔ ̎هوتر̎ است و تاجر خیلی موفقی هم هست که رفته‌رفته با تمامی طبقات اجتماعی روآندا، روابط قوی و کارآمدی نیز ایجاد کرده است. همسر ̎پل̎، ̎تاتیانا̎ (لوکوندو)، از قبیلهٔ توتسی است. او از ̎پل̎ می‌خواهد که از نفوذ خود استفاده و به افراد قبیلهٔ توتسی که مدام مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند، کمک کند. اما ̎پل̎ از سرمایهٔ سیاسی خود فقط در راه کمک به خانوادهٔ خودش بهره می‌گیرد. خیلی زود، خشونت‌ها بالا می‌گیرد و افراد قبیلهٔ هوتو، کشتار افراد قبیلهٔ توتسی را آغاز می‌کنند. کارمندان و توریست‌های اروپائی، از هتل تخلیه و به کشورهای‌شان بازگردانده می‌شوند و تمامی مسئولیت‌ەا به دوش ̎پل̎ می‌افتد. او پی می‌برد که نمی‌تواند دست روی دست بگذارد و صرفاً نظاره‌گر کشتار مردم بی‌گناه باشد و دیری نگذشته که هتل به اردوگاه پناهندگان تبدیل می‌شود. برخی به ̎پل̎ به‌عنوان یک خائن می‌نگرند و همین مسئله زندگی او را به خطر می‌اندازد و به همین خاطر، سرنوشت ̎مهمانان̎اش نیز هر روز متزلزل‌تر می‌شود. اما از خیرخواهی‌های یک روزنامه‌نگار (فینیکس) و یک سرهنگ میانجی‌گر صلح سازمان ملل (نولتی) گذشته، باقی دنیا نسبت به آن‌چه در روآندا می‌گذرد کنجکاو نیست و تمایلی به دخالت و جلوگیری از آن کشتار ندارد.


30- فیلم حضور – Being There (1979)

کارگردان: هال اشبی
نویسنده: یرژی کوشینسکی
بازیگران: پیتر سلرز  -شرلی مک‌لین  -جک واردن  -ملوین داگلاس -هانا هرتلندی

داستان فیلم دربارهٔ چَنس، باغبانی فاقد هویت و شناسایی، است که هرگز پایش را از خانه‌ای که در آن باغبانی می‌کرده‌است بیرون نگذاشته و دنیای خارج برای او تنها از دریچه تلویزیون معنا دارد. بعد از مرگ صاحبخانه، چَنس به اجبار از خانه بیرون می‌رود و طی دورانی تا حوادث ریاست جمهوری آمریکا پیش می‌رود.


31- فیلم لبه بهشت – The Edge of Heaven (2007)

نویسنده و کارگردان: فاتیح آکین
بازیگران: نورگول یشیل چای[آیتن ئوزتورک]، باکی داوراک[نژات آکسو]، تونچل کورتیز[علی آکسو]، هانا شیگولا[سوزان اشتاب]، پاتریزیا زیولکوسکی[لوته اشتاب]، نورسل کئوسه[یتر]

آلمان.علی آکسو، بیوه‌مردی ترک تبار و بازنشسته پس از آشنایی با فاحشه‌ای به نام یتر از وی می خواهد در ازای مبلغی ماهیانه با وی زندگی کند. علی می‌پندارد با این کار چاره‌ای برای تنهایی خود خواهد یافت، اما پسرش نژات-استاد ادبیات دانشگاه- چندان رضایتی از تصمیم وی ندارد. اما زمانی که درمی‌یابد یتر پولی را که از این راه کسب می کند به ترکیه می فرستد تا دخترش بتواند در دانشگاه به تحصیل ادامه دهد، شروع به خوش رفتاری با وی می کند. اما مدتی بعد، یتر در پی دعوایی با علی تصادفاً کشته می شود و این اتفاق باعث می شود تا میان پدر و پسر از نظر روحی و جسمی فاصله بیفتد. نژات برای یافتن آیتن-دختر یتر- به ترکیه می رود و سپس تصمیم به ماندن در آنجا می گیرد. پس از آشنایی با کتابفروشی آلمانی تبار که قصد برگشتن به کشورش را دارد، خانه های خود را معاوضه می کنند. او به جستجو جهت یافتن آیتن که مدتی پیش از بستگان خود جدا شده، ادامه می دهد. اما خبر ندارد که آیتن یک فعال سیاسی چپ گراست و برای فرار از چنگ پلیس ترکیه به آلمان سفر کرده است.


32- فیلم شبکه – Network

سال تولید : ۱۹۷۶
کارگردان : سیدنی لومت
هنرپیشگان : فی داناوی، ویلیام هولدن، پیتر فینچ، رابرت دووال، وسلی ادی، بیاتریس استریت، ند بیتی و جان کارپنتر

وقتی به «هوارد بیل» (فینچ)، مفسر خبری کهنه کار شبکه تلویزیون UBS تذکر می‌دهند که آمار تماشاگران برنامه‌اش افت کرده، در برنامه خبری زنده‌اش اعلام می‌کند که در برنامه بعدی مغزش را متلاشی خواهد کرد. افشاگری‌های «بیل» در برنامه بعدی باعث اخراج «ماکس شوماکر» (هولدن)، کارگردان بخش خبری می‌شود. اما «دایانا کریستنسن» (داناوی)، یکی از مدیران جوان و جاه‌طلب شبکه، «فرانک هَکت» (دووال) – مدیرعامل UBS – را قانع می‌کند که از جذابیت شخصیت عصیانگر «بیل» در برنامه‌ای تازه استفاده کند؛ برنامه‌ای که ابتدا موفق است ولی بعد به‌دلیل دخالت‌های «آرتور جنسن» (بیتی) – رئیس کمپانی صاحب UBS – تماشاگرانش را از دست می‌دهد تا بالاخره مدیران شبکه نقشه ترور «بیل» را در برنامه زنده‌اش اجرا می‌کنند…


33- فیلم سقوط- Downfall (2004)

کارگردان: الیور هیرشبیگل
بازیگران: برونو گانتس -الکساندرا ماریا لارا -یولیانه کولر -کورینا هارفوش -کریستیان برکل -توماس کرتشمن

سقوط بر اساس کتاب پناهگاه هیتلر تراودل یونگه، کتاب تا آخرین ساعت ملیسا مولر، کتاب هیتلر یوآخیم فست، خاطرات آلبرت اشپر و ارنست-گونتر باده روایت شده است. سقوط دوازده روز آخر زندگی آدولف هیتلر یعنی از ۱۷ تا اواخر آوریل سال ۱۹۴۵ میلادی را در سنگر زیرزمینی فرماندهی او به تصویر کشیده است. در این مرحله، فیلم از فروریختن ماشین نظامی و دستگاه سیاسی عظیم رژیم نازی آلمان آن پرده برمی‌دارد.


34- فیلم به نام پدر – IN THE NAME OF THE FATHER

سال تولید : ۱۹۹۳
کارگردان : جیم شریدان
هنرپیشگان : دانیل دی لوئیس، اما تامپسن، پیت پست لتویت، جان لینچ، مارک شپارد، بیتی ادنی، مری جونز، بریتا اسمیت، دان بیکر و جو مک‌پارتلند

پنجم اکتبر سال ۱۹۷۴. بمبی توسط جبههٔ آزادی‌بخش ایرلند (IRA) در یک نوشگاه در لیگفورد منفجر می‌شود. ده سال بعد خانم وکیلی به نام ̎گارت پیرس̎ (تامپسن) به شهادت ̎جری کانلن̎ (دی لوئیس)، یکی از چهار نفری که به جرم این بمب‌گذاری دستگیر و محکوم شده‌اند، گوش می‌کند. ایرلند، دههٔ ۱۹۶۰. ̎کانلن̎ با جمع رفقایش در بلفاست به دزدی مشغولند. سربازهای بریتانیائی او را به جای یک تیرانداز IRA می‌گیرند و تعقیبش می‌کنند.

̎جری̎ که برای IRA دردسر ایجاد کرده با میانجی‌گری پدرش، ̎جوزپه̎ (پست لتویت)، از دست افراد IRA خلاص می‌شود. او تصمیم می‌گیرد به انگلستان برود و در کشتی، ̎پل هیل̎ (لینچ)، یکی از همکلاسی‌های قدیمی‌اش را می‌بیند. در لندن ̎پل̎، ̎جری̎ را به خانهٔ یکی دیگر از بر و بچه‌های اهل بلفاست، ̎پاتریک آرمسترانگ̎ (شپارد) می‌برد ولی به دنبال جر و بحثی در بارهٔ جنگ در ایرلند شمالی، از خانه اخراج می‌شوند. آنان شب بمب‌گذاری در گیلفورد، در یک پارک و در کنار ̎چارلی برک̎ (مک پارتلند) که دربارهٔ خطرهای زندگی در لندن به آنان هشدار می‌دهد، بودند.

̎جری̎ به بلفاست بر می‌گردد. در این فاصله، پلیس به محل سکونت ̎پاتریک آرمسترانگ̎ حمله می‌کند و دیری نمی‌گذرد که در بلفاست هم به سراغ ̎جری̎ می‌روند. در بازپرسی، ̎پل̎ به بمب‌گذاری اعتراف می‌کند و به ̎جری̎ هم توصیه می‌کند که همان کار را انجام دهد. ̎جری̎ مقاومت می‌کند تا آنکه یکی از پلیس‌ها به او می‌گوید اگر اعتراف نکند، پدرش کشته خواهد شد. در دادگاه، دادستان استدلال خود را بیشتر بر مبنای اعترافات ̎پل̎ و ̎جری̎ و نیز صحبت‌های ̎پاتریک̎ و نامزدش، ̎کارول̎ (ادنی) پیش می‌برد و هر چهار نفر به حبس ابد محکوم می‌شوند. در زندان ̎جری̎ را در سلولی می‌اندازند که پدرش هم به اتهام اقدامات تروریستی زندانی است. در همان‌جاست که ̎جو مک‌اندرو̎ (بیکر)، یکی از مردان IRA که بمب‌گذاری گیلفورد را انجام داده، ̎جری̎ را تحت حمایت خود می‌گیرد. اما خشونت ̎مک اندرو̎ و دوستانش در زندان باعث می‌شود ̎جری̎ را از آنان جدا کند و تلاش خود را روی اثبات بی‌گناهی‌ خود و پدرش متمرکز کند. با مرگ پدر، ̎جری̎ در تصمیم خود مصمم‌تر می‌شود.


35- فیلم یکشنبهٔ خونین – BLOODY SUNDAY

سال تولید : ۲۰۰۲
کارگردان : پل گرین‌گراس
هنرپیشگان : جیمز نسبیت، آلن گیلدی، جرارد کراسان، مری مولدز، کارمل مکالیون، تیم پیگوت اسمیت، نیکلاس فارل، دکلان دادی و سایمن مان

لاندن دری (ایرلند شمالی، ۳۰ ژانویهٔ ۱۹۷۲. ̎ایوان کوپر̎ (نسبیت) نمایندهٔ مجلس، خود را آمادهٔ رهبری تظاهراتی علیه قانون ̎بازداشت موقت̎ می‌کند که قرار است توسط انجمن دفاع از حقوق‌های مدنی ایرلند شمالی در قسمت کاتولیک‌نشین‌ شهر برگزار شود. ̎فورد̎ (پیگوت اسمیت)، ژنرال ارتش بریتانیا به روزنامه‌نگارها یادآوری می‌کند که راه انداختن چنین تظاهراتی، غیرقانونی است. ̎سرتیپ مک‌للان̎ (فارل) عملیاتی را برای بازداشتن ̎اوباش همیشگی̎ این تظاهرات تدارک می‌بیند که توسط یگان چتربازها به رهبری ̎سرهنگ ویلفورد̎ (مان) اجرا خواهد شد. ̎گری داباخی̎ (دادی) نوجوان، که قبلاً به خاطر برهم زدن نظم عمومی دستگیر شده، به خانوادهٔ خود اطمینان می‌دهد که این بار دردسری برای‌شان ایجاد نخواهد کرد. ̎کوپر̎ از ارتش آزادی‌بخش ایرلند تضمین می‌گیرد که آنان خشونت را شروع نخواهند کرد. تظاهرکننده‌ها در مسیر اعلام شده، راهپیمائی می‌کنند ولی گروهی از آنان جدا می‌شوند، به طرف سنگر نظامی‌ها می‌روند و آشوبی آغاز می‌کنند…


36- فیلم زندگی دیگران – The Lives of Others (2006)

کارگردان: فلوریان هنکل فون دونرسمارک
بازیگران: اولریش موهه – سباستیان کخ -مارتینا گدک -اولریش توکور -هربرت کنوپ -هانس-اووه باوئر -هنریک شونمان

فیلم زندگی دیگران دوباره زندگی مشترک نمایشنامه‌نویسی سوسیالیست،”گئورگ درایمن”(سباستیان کخ)، «تنها نویسنده ضد مخالف رژیم» و معشوق بازیگرش، کریستا ماریا زیلاند (مارتینا گدک) است. آن‌ها دیگرانند و این زندگی آن‌هاس تدر جمهوری دموکراتیک آلمان.

گرد ویسلر (اولریش موهه)، مامور پلیس مخفی، از سوی وزیر فرهنگ دستور دارد که در مورد زندگی آن‌ها جاسوسی کند. وزیر در ضمن به کریستا ماریا گرایش جسمانی دارد.

ویسلر که شنود گسنرده‌ای روی این زوج انجام می‌دهد، قبل از این‌که بفهمد عاشق کریستا ماریا می‌شود و همزمان حسرت «زندگی دیگران» را می‌کشد. از دنیای زندگی روزمره خود فاصله می‌گیرد و به دنیای روشنفکران نزدیک می‌شود و سعی می‌کند که به این زوج کمک کند.

گئورگ درایمن شرح حالی در باره یک نمایشنامه‌نویس متوفی که سال‌ها از کار منع شده بود، می‌نویسد و این نوشته در آلمان غربی به چاپ می‌رسد، اشتازی، کریستا ماریا سیلند، شریک زندگی گئورگ را بازداشت می‌کند تا با تحت فشار قرار دادنش وی را وادار به اعتراف کند که گئورگ این شرح حال را نوشته است. هنگامی که پلیس به خانه گئورک یورش می‌برد، ماریا از خانه فرار می‌کند و در اثر تصادفی کشته می‌شود. ‌

چند سال بعد گئورگ اسنادی از مراقبت و شنود منزلش را در بایگانی اسناد اشتازی پیدا می‌کند که همه آنها به نحوی تنظیم شده‌اند که مانع از گرفتاری وی شوند.

گرد ویسلر که بعد فروپاشی دیوار برلین، به شغل نامه‌رسانی اشتغال دارد پشت ویترین کتابفروشی بزرگ کارل مارکس نام کتابی را از گئورگ می‌بیند که برای او آشناست: «سونات برای انسان‌های شریف»، کتاب را می‌خرد و در تقدیم‌نامه آن نام اختصاری خود را می‌بیند، وقتی فروشنده از او سوال می‌کند که آن را کادو کند یا خیر، پاسخ می‌دهد: «نه این برای خودم است.»


37- فیلم دنباله‌رو – The Conformist (1970)

کارگردان: برناردو برتولوچی
بر پایه رمان دنباله‌رو اثر آلبرتو موراویا
بازیگران: ژان-لویی ترنتینیان -استفانیا ساندرلی -خوزه کوالیو میلی -جوزپه آدوباتی

برتولوچی از هنر و چیدمان دهه ۳۰ که مشخصه دوره فاشیسم بود استفاده کرد که ویژگی آن‌ها اتاق‌های نشیمن مخصوص قشر متوسط و پذیرایی‌های بزرگ برای قشر حاکم بوده‌است.

فیلم در پاریس و جایی که مارچلو کلریچی عملیات ترور پروفسور سابق خود لوکا کوادری را به پایان می‌رساند، شروع می‌شود و مکرراً در فیلم بازگشت‌هایی به ماشینی که توسط مانجنیلو رانده می‌شود و هر دو به دنبال پروفسور و همسر او هستند بازمی‌گردد.

طی این فلاش‌بک‌ها مارچلو در حال بحث با یک دوست نابینا به نام ایتالو، نقشه‌اش برای ازدواج، کوشش عجیبش برای پیوستن به پلیس مخفی فاشیست و ملاقات با مادر معتادش، دیده می‌شود…


38- فیلم حکومت نظامی – State Of Siege

سال تولید : ۱۹۷۳
کارگردان : کنستانتین کوستا گاوراس
هنرپیشگان : ایو مونتان، رناتو سالواتوری، ا.ا. هاسه‌، جری بروئر، ژاک وبر، ژان لوک‌بیدو، اوانگلین پترسن و موریس تیناک.

در کشوری در آمریکای جنوبی، سه گروگان که قرار است با زندانیان سیاسی معاوضه شوند، توسط گروه توپامارو ربوده شده‌اند. این سه گروگان یکی کنسول برزیل است، دیگری «لی»، منشی دوم سفارت آمریکاست – که بلافاصله آزاد می‌شود، چون ربودنش به مشکل برمی‌خورد – و گروگان سوم، «فیلیپ مایکل سانتوره» (مونتان)، یک آمریکائی متخصص ارتباطات است که برای «آژانس بین‌المللی توسعه» کار می‌کند و ظاهراً در کشمکش‌های سیاسی جاری، ناظری بی‌گناه است. در حالی که مطبوعات بین‌المللی جنجال به پا کرده‌اند، مجلس همه را سؤال پیچ کرده و پایه‌های دولت می‌لرزد. سردسته توپاماروها، «هوگو» (وبر) در مخفیگاه از «سانتوره» – که در حین آدم‌ربائی زخمی شده ولی بلافاصله تحت مداوا قرار گرفته – بازجوئی می‌کند. وقتی مدارکی انکارناپذیر رو می‌شوند، بالاخره «سانتوره» می‌پذیرد که دانشکده پلیس بین‌المللی، مربی روش‌های ویژه بازپرسی، از جمله شکنجه، بوده است؛ درست راستی‌ها منجر شود، در این کشورها حضور داشته؛ و در حال حاضر هم طی مأموریتی مشابه، با پلیس و سازمان‌های دست راستی همکاری می‌کند. در این بین، با وجود فشارهای مجلس، تظاهرات دانشجوئی و یک آدم‌ربائی دیگر – یکی از کارشناسان کشاورزی «آژانس بین‌المللی توسعه» – رئیس‌جمهور از صدور حکم آزادی زندانی‌های سیاسی درخواست شده، خودداری می‌کند…


39- فیلم ک مثل کین‌خواهی – V FOR VENDETTA

سال تولید : ۲۰۰۵
کارگردان : جیمز مک‌تیگ
هنرپیشگان : هوگو ویوینگ، ناتالی پورتمن، جان هرت، استیون ری، استیون فرای، تیم پیگت ـ اسمیت، ناتاشا وایتمن و روپرت گریوز

سال ۲۰۲۰، لندن. ̎آدام ساتلر̎ (هرت)، رهبر فاشیست، حکومتی خودکامه در انگلستان برقرار کرده است. به اعتقاد او آن‌چه مردم نیاز دارند امنیت است نه آزادی. اما در این میان، مردی به نام ̎وی̎ ویوینگ̎ تصمیم گرفته این نظام زورگو را به زیر بکشد. ̎وی̎ همیشه نقابی پلاستیکی بر چهره دارد. این نقاب در حقیقت تصویری است از چهرهٔ ̎گای فاکس̎، مردی که در ۱۶۰۵ میلادی به خاطر توطئهٔ منفجر کردن پارلمان بریتانیا دستگیر و اعدام شد. ̎گای فاکس̎ کاتولیکی متعصب بود که از حکومت پروتستان‌های انگلیسی بیزار بود و حالا مردم بریتانیا شب پنجم نوامبر هر سال، شکست ̎گای فاکس̎ را با برگزاری آتش‌بازی و سوزاندنن آدمک او جشن می‌گیرند.

̎وی̎ نیز قصد دارد در عرض یک سال، نظام خودکامهٔ حاکم بر کشور را نابود کند. او روز پنجم نوامبر را به‌عنوان روز آغاز و پایان عملیاتش انتخاب کرده است. در شب پنجم نوامبر ۲۰۲۰، ̎ایوی̎ (پورتمن) که در تلویزیون دولتی کار می‌کند، موقع برگشتن به خانه، مورد حملهٔ اراذل و اوباش قرار می‌گیرد. اما ناگهان ̎وی̎ از راه می‌رسد و ̎ایوی̎ را نجات می‌دهد. ̎وی̎ از ̎ایوی̎ می‌خواهد برنامه‌ای راکه ̎وی̎ ترتیبش را داده، تماشا کند؛ این برنامه عبارت است از انفجار ساختمان دادگستری، توأم با آتش‌بازی و پخش موسیقی کلاسیک. حکومت بلافاصله به دروغ اعلام می‌کند که دلیل انفجار چیز دیگری بوده ولی ̎وی̎ به زور وارد ایستگاه تلویزیون می‌شود و به اطلاع مردم می‌رساند که انفجار کار خودش بوده است. رژیم که از این بابت احساس خطر کرده، تلاش گسترده‌ای را برای شناسائی هویت واقعی ̎وی̎ آغاز می‌کند. ̎وی̎ از ̎ایوی̎ می‌خواهد که به او بپیوندد. از سوی دیگر ̎ایوی̎ را دستگیر می‌کنند و به شدت شکنجه می‌دهند.


این نوشته‌ها را هم دوست خواهید داشت:

بهترین فیلم‌های سال 2020 با رای و نظر 231 منقد و روزنامه‌نگار سینمایی انتخاب شدند

سال 2020، از هر نظر سال بدی بود و در بخش سینما هم این مطلب کاملا صدق می‌کند. با اینکه از دیدن فیلم‌های شاهکار که کلا صرف‌نظر کردیم، در بخش فیلم‌های سرگرم‌کننده هم حتی یک فیلم تریلر یا علمی تخیلی خوب ندیدیم! البته این نظر شخصی من است و شاید…

بهترین فیلم های ترسناک تاریخ سینما – 71 عنوان برتر و تماشایی

با یک مجموعه معرفی فیلم دیگر در خدمت شما هستیم و این بار بهترین فیلم های ترسناک تاریخ سینما را مرور می‌کنیم. اما ما واقعا چرا از فیلم‌های ژانر وحشت خوشمان می‌آید؟ چرا هر از چند گاهی تمایل پیدا می‌کنیم که مثلا به جای یک فیلم دلپذیر از یک…

بهترین فیلم های عاشقانه تاریخ ، 76 فیلم رومانتیک همراه با خلاصه داستان و توضیحات

ما برای چه فهرست فیلم‌های سینمایی درست می‌کنیم؟ برای اینکه یک فهرست کامل باشند، یا اینکه بهانه‌ای باشند برای مرور فیلم‌های یا احیانا دیدن آنهایی که قبلا ندیده‌ایم؟ مسلما دومی.هیچ فهرست سینمایی کافی نیست، به خصوص اگر در مورد موضوع خطیر…

بهترین فیلم‌های استیو مک‌کوئین به مناسبت زادروز او – مناسب برای تماشا و مرور در روزهای نوروز

استیو مک‌کوئین یکی از محبوب ترین و موفق ترین بازیگران سینما در دهه های 1960 و 1970 بود. او در فیلم هایی از جمله “فرار بزرگ (The Great Escape)” ، “بولیت (Bullitt)” و “گریز (The Getaway)” بازی کرد.در اینجا فهرست بهترین فیلم‌ها او را با هم…

زنان هنرپیشه نامدار سینمای فرانسه

بریژیت باردو، کاترین دونوو، ژان مورو: به سختی بتوان کشور دیگری را یافت که به اندازه فرانسه سینمایش این تعداد هنرپیشه زن عالی داشته باشد. در اینجا نگاهی انداخته‌ایم به شماری از این ستاره‌های فراموش‌ناشدنی.کاترین دونوو: بانوی باشکوه او…

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / موتور کولر آبی / علائم گرمازدگی / بهترین مودم 5G /خرید عطر و ادکلن /قهوه فوری گانودرما دکتر بیز /جراحی زیبایی /داروخانه آنلاین / آموزش رانندگی با ماشین دنده اتومات / فروشگاه لوازم بهداشتی / آموزش زبان فرانسه / هایلند بیوتی / شیشه اتومبیل / کاهش وزن قطعی با اسلیو معده / دانلود ریمیکس های جدید /بهترین جراح اسلیو معده در تهران / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل /لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /بهترین سریال های ۲۰۲۴ / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /جراح تیروئید / پزشکا /موتور فن کویل / نرم افزار حسابداری / مقاله بازار / شیشه اتومبیل /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /سایت نوید /کلاه کاسکت /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
1 نظر
 1. مهرداد می گوید

  با تشکر البته جای دو فیلم Costa-Gavras خالی هست
  Z
  The Confession
  و این فیلمها هم در کنار لیست خوب شما دیدنش خالی از فایده نیست:
  W. (2008)
  Vice
  The Post
  Irresistible
  Thirteen Days (2000)
  Election (1999)
  The Queen (2006)

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.