فیلم توتسی یا محبوبه – نقد، بررسی و خلاصه داستان – Tootsie (1982)

0

کارگردان : سیدنی پولاک
فیلمنامه‌نویس : لاری گِلبارت و مورای شیسگال، برمبنای داستانی نوشته دان مک‌گوایر و گِلبارت.
فیلمبردار : اوئن رویزمن.
آهنگساز(موسیقی متن) : دیو گروسین.
هنرپیشگان : داستین هافمن، جسیکا لانگ، تری گار، دابنی کولمن، چارلز دورنینگ، بیل مورای، جینا دیویس و پیتر کاتو.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۶ دقیقه.

«مایکل دورسی» (هافمن) متوجه می‌شود نقشی را که قرار بوده در یک محصول برودوی به او بدهند، به بازیگر دیگری داده‌اند. وقتی با عصبانیت با کارگزارش، «جرج فیلدز» (پولاک) برخورد می‌کند، او به «مایکل» می‌گوید که به خاطر رفتارش، هیچ کس او را استخدام نخواهد کرد. «مایکل» برای اینکه ثابت کند «فیلدز» اشتباه می‌کن و به خاطر نیاز به هشت هزار دلار برای روی صحنه بردن نمایش هم اتاقی‌اش، «جف اسلیتر» (مورای)، تصمیم می‌گیرد با پوشیدن لباس زنانه و تغییر نامش به «دوروتی مایکلز»، نقش مدیره بیمارستان را در یک مجموعه تلویزیونی به عهده بگیرد و موفق هم می‌شود.

او با تغییر گفت‌وگوهایش به تناسب شخصیت جسورش در مجموعه، طرفداری زیادی پیدا می‌کند و در این بین جذب بازیگری به نام «جولی» (لانگ) می‌شود. او قرار شام را با دوستش، «سندی» (گار) فراموش می‌کند تا به‌عنوان «دوروتی» اوقاتش را با «جولی» بگذراند و در یک مهمانی خانوادگی او، نظر پدر بیوه «جولی» را به خود جلب می‌کند. در اینجا وقتی می‌فهمد نقش او در مجموعه تلویزیونی ادامه خواهد داشت، وحشت می‌کند و از «فیلدز» می‌خواهد تا قراردادش را فسخ کند. در این بین، «جولی» مشکوک شده که او هم جنس دوست است و «سندی» نیز وقتی «مایکل» می‌گوید دل‌باخته زن دیگری شده، پریشان می‌شود. تا اینکه در پخش زنده آخرین قسمت مجموعه تلویزیونی، «مایکل» هویت واقعی‌اش را فاش می‌کند.

تنها کمدی دوران کاری پولاک، به بسیاری از آثار جدی یا سیاسی او برتری دارد. در فیلم‌نامه گلبارت و شیسگال با دقتی شایان توجه، «مایکل» مردی است که از روی استیصال، جنسیت خود تغییر می‌دهد و در این وضعیت جدید ویژگی‌های شخصیتی مثبتی را در خود کشف می‌کند که تا زمان مرد بودنش به آن واقف نبوده! در واقع «دوروتی مایکلز» به مراتب، هم برای خودش هم، برای اطرافیانش از «مایکل دورسیِ» عصبی و سردرگم جذاب‌تر است!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.